Amenoree secundara raspuns medic

Ciclul menstrual
Intrebare postata de ioanna_alexa_19 cu 14 ani in urma

Buna ziua!Am 22 de ani si am probleme cu menstruatia.In trecut(2-3 ani) am mai facut tratamnet cu Duphaston. O perioada am luat Yasmine dar din oct anul trecut le-am intrerupt. Ultima menstratie a fost pe 25 noi 2009. Am fost la doctor si mi s-a dat sa iau Duphaston 5 zile si tinctura de zmeur 10 zile. Le-am terminat de aprox o saptamana si inca nu a aparut menstuatia. Am facut astazi un test de sarcina si a iesit negativ, desi relatii am intretinut numai cu prezervativ si oricum nu avea cum sa se intample...Sunt foarte stresata pt ca nu stiu ce se intampla daca nici cu tratament nu imi vine, Imi puteti da o explicatie, mai dureaza pana pot merge la medicul meu. Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

ionica (acum 14 ani)

Mergi si fa-ti cateva analize la endocrinologie, poate ai o drereglare hormonala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Amenoreea poate fi cauzata de o multitudine de afectiuni (in afara de amenoreea de sarcina pe care ati exclus-o deja). Cele mai frecvente cauze de amenoree secundara (care se defineste drept absenta ciclurilor menstruale pt minimum 6 luni) sunt disfunctiile hipotalamice, frecvent asociate cu stres puternic emotional/psihologic, cu pierdere in greutate, inclusiv in cadrul unor diete drastice sau eforturi fizice intense. Alte cauze des intalnite sunt sindromul ovarelor polichistice, hiperprolactinemia, insuficienta ovariana , bolile tiroidiene, etc.
Este nevoie de investigatii suplimentare pentru a depista cauza amenoreei, investigatii precum dozarea FSH, LH, prolactinei, testosteronului, un test al functiei tiroidiene,a rezistentei la insulina,etc. Aceste dozari se fac in ziua3: FSH, LH, Prolactina, Estradiol; ziua 21: Progesteron.
Pentru toate acestea si pentru un diagnostic exact este bine sa mergeti cat mai curand la un consult endocrinologic.
Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ciclul menstrual.

ioanna_alexa_19 (acum 14 ani)

Am o nodul la glanda tiroida descoperit acum 5 ani. La analizele facute mi s-a spus ca functioneaza normal glanda, ca nu sunt probleme, decat acel nodul. O perioada luam zilnic Euthyrox. Am renuntat la ele de peste un an.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Orice formatiune nodulara trebuie monitorizata ecografic 1 data la 6 luni. Reevaluati si functie tiroidiana. Sfatul meu este sa va examineze medicul endocrinolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioanna_alexa_19 (acum 14 ani)

Am inteles. O sa ma duc la un consult endocrinologic. Multumesc pt sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mady_23 (acum 14 ani)

buna ziua. am si eu o problema. am 23 de ani si problema mea este legata de absenta menstruatiei. prima data mi-a venit cand aveam 14 ani. dupa nu a mai venit 6 luni. am zis ca poate a fost ceva legat de varsta si de faptul ca abia incepeam sa ma dezvolt. dupa 6 luni a venit normal o perioada de 1 an. pana pe la 16 ani. si de atunci pana acum, am probleme mereu. de genul ca 1 luna vine si curge normal ( adik nici prea mult nici deloc), apoi 2-3 luni nu mai vine. si tot asa. insa in perioadele cand nu vine (acelea de 2-3 luni), am o secretie vaginala foarte incomoda,este ceva translucid, lipicios si are si un miros specific, adik nu este ca in luna in care vine. in general foloseam protej slip tot timpul, dar am renuntat ca am inteles ca nu sunt recomandate.am fost la un control si medicul mi-a spus ca nu are ce sa imi faca pana nu imi incep viata sexuala. ca numai dupa imi poate pune ceva in interior si etc. este adevarat? nu exista un alt tratament? care ar fi problema? multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Consultati medicul endocrinolog. trebuie facute investigatii de laborator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea Paunescu (acum 14 ani)

BUNA ZIUA! am si eu o problema...iau anticonceptionale Yasmine. mi-a venit ciclul foarte putin si numai o zi... am facut testul de sarcina si nu sunt insarcinata... nu stiu ce sa fac.. sa continuu cu anticonceptionalele sau sa fac o pauza? despre ce poate fi vorba? sa merg la un control de specialitate? astept un raspuns cat mai urgent. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana Alexa (acum 14 ani)

In primul rand conteaza de cat timp le iei.La inceput e normal sa mai apara scurgeri intre menstruatii.Tie ti-a venit in pauza de 7 zile?Daca le vei intrerupe o sa iti vina iar pt ca organismul este obisnuit asa, cel mai bine mergi al un medic de specialitate sa ii explici exact toata situatia ta si iti va da cel mai bun sfat.Eu zic sa nu le intrerupi pana nu vorbesti cu un medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 14 ani)

am intirziere de 10 zile.am luat 5 zile dufaston,4 teste negative. ce sa fie oare.am 40 ani.va rog dati-mi un raspuns7mu6g8

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

buna ziua! am 17 ani si am probleme cu menstruatia. nu numai ca nu imi vine ciculul pe o data aproximativ fixa dar exista si perioade de 2-3 luni in care ciclul menstrual lipseste. nu mi-am inceput viata sexuala dar cred ca am o problema. prima menstruatie a fost la varsta de 13 ani si deja nu cred ca mai este vorba de reglarea ciclului menstrual. puteti sa ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: