Unghie incarnata scoasa raspuns medic

Chirurgie estetica
Intrebare postata de krmen_kbm cu 10 ani in urma

Buna, de cativa ani am tot avut probleme cu unghiile de la picioare, in special cele de la degetele mari, se tot incarnau, iar de vreo 2 saptamani unghia mare de la piciorul drept era extrem de incarnata si deja crescuse carne pe ea, am mers la medicul de familie mi-a dat trimitere la spital iar acolo cand am ajuns la medicul care era in ziua respectiva de servici s-a uitat 2 secunde la unghie din celalalt colt al camerei si verdictul a fost pe loc ca trebuie scoasa toata unghia, nu am avut cum sa il intreb de alte posibilitati pentru ca era foarte indiferent si plictisit, in fine mi s-a facut anestezia, care si ea a durut tare, iar mai apoi la un minut a venit doctorul si desi ii spusesem ca inca simt cand imi pune mana pe deget nu i-a pasat si din 3 miscari mi-a smuls toata unghia, a durut ingrozitor de rau, am fost de 2 ori la pansat iar acum mi-a zis asistenta ieri ca nu e cazul sa ma mai duc la spital la pansat, ci sa imi fac eu singura acasa, dar nu mi-a spus cum, era foarte grabita. Intrebarea mea ar fi cum trebuie sa imi ingrijesc degetul in urmatoarea perioada si cam in cat timp creste unghia la loc? Multumesc frumos anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Unghia inarnata nu se mai trateaza prin extragerea unghiei. Scoaterea unghiei vindeca doar episodul respectiv de infectie, dar nu rezolva cauza. Prin urmare dupa ce unghia va creste la loc in 2-3 luni, veti avea aceeasi problema.
In urmatoarea perioda dezinfectati zona si purtati incaltaminte comoda. Dupa 2-3 saptamani zona in mod normal nu mai doare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Chirurgie estetica.

krmen_kbm (acum 10 ani)

Multumesc pentru raspuns, dar atunci intrebarea mea ar fi care e solutia mai potrivita pentru a nu mai avea probleme in viitor, pentru ca eu am probleme cu unghiile incarnate la ambele picioare?de fiecare data cand imi tai unghiile de la picioare e un adevarat chin, am incercat sa le tai si drepte si rotunde, dar rezultatul a fost acelasi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valetiu (acum 9 ani)

Salut...vreau sa-ti spun ca fix aceeasi problema o am si eu la ambele degete mari de la picioare...acum 30 de zile in urma si mie mi-a scos ambele unghii plus la asta partile degetului care erau inflamate 4 de toate..mi li-a taiat...imaginativa ce am eu aici...tu zici ca ai fost 2 zile la pansament..pe cind eu am foat numai o data ..si acel medic pid**az ca alt fel nui pot zice mi-a zis sa nu pun nimic la rana ...undeva dupa 6 zile era un miros ingrozitor..a carne moarta..si ranile acoperite cu un strat subtire de aceasta infectie...si dupa m-am apucat sa citesc pe net diverse chestii si am aflat ca pit sa capat gangrena...dupa care am luat sa zicem asa o bucata de bind steril care cu ajutorul lui am inlaturat toata mizeria aia..dupa care in toata ziua fierbeam 2 litri de apa si tiniam 10 min picioarele in apa cu 40 ml de hlorca sau amuchina in italiana....si dupa le uscam bine si foloseam BETADIN ...si puneam pasament...foloseste si tu aceasta metoda..BETADINUL usuca si dezinfecteaza...sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 9 ani)

Am si eu aceeasi problema. Mi a fost unghia scoasa o data, s a incarnat iar, mi a scos o din nou dat acum la o săptămână tot mă doare foarte tare degetul. .. și tendoanele cred. .. si nu înțeleg de ce? Mă puteți ajuta cu un răspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: