Operatie

Chirurgie estetica
Intrebare postata de alina-1975 cu 9 ani in urma

Buna!fetita mea de 4ani5luni a fost operata la picior,as vrea ce medicamente pot sa-i dau p/u intarirea oaselor?mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Calciul este cel esential pt structura osoasa, medicamente nu exista pt intarire, decat ce a recomandat medicul dupa operatie.Kineteterapia si sportul in general, facut corect intareste structurile osoase si articulare FOARTE MULT.Deci in general trebuie administrate vitamine, minerale, calciu in perioada cresterii, dar nu anapoda, ci dupa o schema data de medic, asta va ajuta mult intarirea si dezvoltarea armonioasa a intregului organism.De asemenea alimentatia echilibrata este FOARTE IMPORTANTA, pt acele pastile sunt suplimente si nu inlocuiesc mancarea nrmala, iar mai tarziu, daca are voie bineinteles, poate sa faca sport.Dar tot medicul ortoped care a operat-o va poate spune ce sa faceti mai bine pe moment, dar pe termen lung, sfaturile mele sunt destul de bune, dar va mai puteti informa, nu trebuie sa ascultati numai de mine, depinde mult de copil ce afectiune are si cum evolueaza in timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 8 ani)

Freestyle 11 are perfecta dreptate!!Prea mult Ca administrat poate opri din dezvoltare oasele copilului rezultatul fiind oprirea cresterii lui. Consultati medicul care a operat copilul!!Sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: