Ce se mai poate face? raspuns medic

Chirurgie estetica Cheloide
Intrebare postata de ciky cu 13 ani in urma

Acum 7 luni am suferit o interventie la nivelul sanilor...........un esec total!in urma cu 4 saptamani,am fost operata din nou,de acelasi medic...rezultatul:dezastruos!am vorbit cu medicul care m-a operat si a zis ca e problema de cicatrizare....bla,bla si ca trebuie sa imi faca niste injectii locale cu un cortizon pentru a diminua aspectul acesta!are cineva idee despre ce e vorba si daca va functiona?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Iuli (acum 13 ani)

Nu ai precizat ce fel de interventie la nivelul sanilor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciky (acum 13 ani)

ai dreptate,iuli!este vorba de o operatie de marire a sanilor!tu mi-ai mai raspuns odata acum vreo 3-4 luni si mi-ai spus despre double-bubble brest!important este ca dupa prima operatie,doctorul a decis ca trebuie sa ma opereze din nou!problema e ca cea de-a doua operatie este mult mai nereusita decat prima si se vad niste cicatrici interne ca niste zgarieturi,ca si cand sanul a fost scobit pe interior!el vine vineri in orasul meu sa imi faca niste injectii locale care nu stiu daca vor functiona!multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stai...nu inteleg... TU AI MERS LA ACELASI MEDIC CARE TI-A GRESIT PRIMA OPERATIE?!!!!!!!!!!!!!!!!!! E O GLUMA?!?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciky (acum 13 ani)

motivele sunt mai multe pentru care am mers la acelasi doctor si nu am starea necesara sa suport o ironie,acum!candam facut a doua operatie nu chiar credeam ca e neaparat vina medicului,ac***a in vedere ca aveam un grad mare de ptoza !am zis ca mai bine impart vina,vazand atatea alte cazuri la medici mult mai vestiti!dar acum nu e nici o scuza pentru scobeala ce mi-a facut-o la sanul stang!intrebarea era:vor functiona injectiile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu inteleg oamenii care se intorc la medicii care i-au macelarit. In fine. Gasesti aici mai multe informatii despre tratamentul cicatricilor, daca despre asta este vorba. Am dedus ca ai facut un cheloid (sunt persoane predispuse catre cheloid). Injectiile cu cortizon pot ameliora (aplatiza) cheloidul.
http://www.emedonline.ro/afectiuni/view.article.php/c18/25/p3

Nu se intelege precis ce ai, dar banuiesc ca ai mai multe probleme ca urmare a operatiei. Din pacate orice operatie este un risc si de aceea parerea mea este ca operatiile se fac DOAR in caz de stricta necesitate, nu estetic pentru ca iata unde se poate ajunge. Stiu femeie care a ramas fara areole si mameloane care s-au necrozat dupa operatie de micsorare a sanilor... Asta este. Recomandarea mea este sa NU mergi la acelasi medic, ci la altul, mult mai bun. Inteleg ca acesta nici macar nu este din acelasi oras cu tine, iarasi o mare greseala.

Iti doresc succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Consulta si un alt medic, o parere noua nu strica.
Cortizonul poate corecta dupa unele pareri contractura capsulara (care poate da aspectul scobit de care vorbiti)...., putin probabil sa rezolve problema in opinia mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Chirurgie estetica.

ciky (acum 13 ani)

multumesc de raspuns!intr-adevar si parerea mea este ca nu face nici o schimbare cortizonul!mi-a facut injectia acum 2 saptamani, impreuna cu jalupro[acid hialuronic] si nu se observa absolut nici o schimbare in bine,iar scobitura nu e neaparat din cauza contracturii capsulare ,ci chirurgicala,aparuta in urma celei de a doua operatii impreuna cu acelasi aspect de san dublu pentru care am si fost operata a doua oara!adevarul e ca nu stiu ce sa mai fac si nici ce dr sa contactez pentru ca increderea in ei mi-a fost puternic zdruncinata!multumesc inca o data pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciky (acum 13 ani)

multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa40118952 (acum 12 ani)

la ce medic ai fost?din ce oras?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa40118952 (acum 12 ani)

Hai te rog frumos spune la ce medic ai fost.E important sa stiu pt ca ma pregatesc de o interventie chirurgicala si nu vreau sa o patesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciky (acum 12 ani)

scuza-ma ca nu ti-am raspuns,dar nu am mai intrat de mult sa imi citesc mesajele!nu a fost pentru ca nu vroiam sa iti raspund!operatia am facut-o la iasi,la dr popa!dar stiu pe cineva care s-a operat la galati,la grecu,si la fel au fost probleme!parerea mea:gandeste-te foarte bine inainte!eu cred ca astfel de operatii nu sunt pentru femeile care au nascut si au sanii lasati ci numai pentru cele care vor sa si-i mareasca!in cazul celor care au nascut trebuie sa fie un dr fffffffff capabil,iar eu nu cred ca in romania exista!mult,mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa40118952 (acum 12 ani)

Multumesc pt raspuns.Sa fii tare sa treci peste asta,Te inteleg ca stiu ce inseamna.Eu am fost desfigurata de un mare doctor care apare la tv si se da destept,mi-a facut o simpla rinoplastie platita cu bani grei.Citiva ani mi-a fost rusine sa ies din casa .Am facut citeva operatii de reconsatructie la alti medici evident, si acum sint bine sint multumita de cum arat,(au fost decontate de CAS operatiile de reconstructie a nasului).Daca gandesti pozitiv totul se rezolva chiar daca nu pe moment.Sa stii ca exista si doctori capabili in Romania si care au suflet.Ultimul care m-a operat nici nu a vrut sa ia spaga.Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum un an)

Buna,la ce Dr ai fost? Ne poți da un nume? Am și eu nevoie de un doctor competent ,după experiența neplăcută cu Dr Dan Mihail stana . Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: