Spasme celebrale

Migrena
Intrebare postata de got2know cu 10 ani in urma

Am 20 de ani si am nevoie de un sfat.

Acum o luna de zile mi s-au umflat doua puncte in zona cervicala (ceafa), m-am alarmat si mi-am facut analizele. Toate au iesit ok, am mers apoi la neurolog unde mi-a recomandat o radiologie cervicala. Am facut acea radiologie cervicala, apoi o ecografie cervicala si nu s-a gasit nimic ingrijorator. Intre timp, am facut o ecografie abdominala unde rezultate au fost la fel, ok iar acum astept rezultatul la radiologie toracala. Am mai facut un set de analize unde toate sunt in valori.

Ceea ce ma exaspereaza e ca nu se gaseste nimic; am niste spasme musculare in zona capului spate si febra in zona ganglionilor care variaza (ba e prea puternica, ba isi revine).

E posibil sa fie pe fond nervos totul, sunt depresiv de ceva timp si anxios iar cu negasirea unui raspuns a problemei mele am devenit usor si ipohondru..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

silviugeorge93 (acum 10 ani)

am si eu o problema asemanatoare (am niste ganglioni imflamati pe gat si sub ureche si cateva umflaturi pe cpa )analize ecografie raze au iesit bune
am niste cosuri pe cap si banuiesc ca e din cauza asta sau daca nu banuiesc ca din cauza danturi ca am dantura p***a(voiam sa iti zic ca si din cauza danturii se poate imflama)(sau sa nu ai vreo foliculita)
incearca niste antiimflamatoare usoare gen ibuprofen si ca sa te linistesti foloseste sedocalm (sunt facute din niste ierburi )am avut atac de panica si intr o saptamana am scapat
multa sanatate(vezi ca ganglioni se mai imflameaza si de la frig ,alergii ,piscaturi si alte cele ,de la o masea ,raceala etc)
ganglioni pot sta pana la 3 luni imflamati in urma unei simple infecti sau orce(care ti a scazut imunitatea)
(trombocitele si VTMul (volumul trombocitar mediu )analizele ti au iesit bune
ai facut si toxocara toxoplazmoza si alte cele pentru boli infectioase?)
multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

merci de raspuns.
nu am facut analize pentru boli infectioase

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

Durerea e de la ceafa si se extinde pana la cap spate. Din cand in cand simt niste pulsatii ce ma ingrijoreaza.
Observ ca pot dormi numai intr-o pozitie, daca dorm spre ex pe burta cu capul intors spre stanga starea se intesifica.

Rezumat teste facute
- ecografie cervicala
- radiologie cervicala
- ecografie abdominala
- analize generale
TOATE mi-au iesit in valori normale, bune de pus in rama.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silviugeorge93 (acum 10 ani)

fa analize pentru boli infectioase ca se poate lua de la animale de la orce
mutla sanatate si sa ma anunti si pe mine daca rezolvi sau cum ai rezolvat o(in viitor)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

merci pentru rabdare si sper sa am un raspuns cat mai curand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

mi-e teama sa nu fie ceva grav.
Istoria completa

acum 1 luna mi-au aparut acesti ganglioni. Am fost la doctor am facut tratament cu Paduden + Augmentin timp de 10 zile. Dupa doua saptamani ganglionul stang si-a redus dimensiunea iar un altul (pe partea dreapta) a crescut in dimensiuni si era dureros la atingere.
In acest timp, am consultat medici dermatolog, neurolog, ORL iar acestia mi-au spus sa facem sapaturi.
Am facut radiografie cervicala, ecografie cervicala, ecografie abdominala + analize (dar nu si pentru boli infectioase) iar toate au iesit ok.
In prezent ganglionii sunt amandoi redusi numai ca am febra locala la ceafa si simptome ciudate precum gust amar, nod in gat, spasme musculare si miscari involuntare ale membrelor.
Ma doare capul in spate iar daca incerc sa dorm intr-o anumita pozitie durerea se accentueaza.

P.S: sufar de anxietate, sunt depresiv si de cand cu problema asta am devenit ipohondru. Ma simt neajutorat fiindca nu pot gasi o explicatie sau macar sa stiu unde sa caut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silviugeorge93 (acum 10 ani)

cam in acelasi situatie ma aflu si eu
probleme cu dantura ai?
piscatura de albina de ceva?(ia o pastila pentru alergii)
eu cand am avut un atac de panica etc am folosit sedocalm si ma pus pe picioarei ntro saptamana desigur
asa zis bolile de genu(frica de moarte etc)e mai mult mintal e destul de ajuns sa crezi ca esti bolnav si o sa fii .. deci fii calm ajuta la vindecare foloseste sedocalm e facut din nustiu ce buruieni(gasesti chiar o ocupatie)(eu ma duc la sala etc mai joc poker mai am enervez etc ocupatie:))

exista tratamente pentru cancer dapoi (pentru asa zis cred ca ai diagnosticu acelasi ca al meu
Poli adenopatie(sau adenita) generalizata in observatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silviugeorge93 (acum 10 ani)

ai rezolvat problema pana la urma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

merci frumos de mesaj man

momentan nu s-a ajuns la o concluzie, inca ma caut :) astept analizele de la boli infectioase si sunt curios de ce ies. Sunt bucuros ca am dat de un medic calumea la pneumologie caruia i-am zis tot tot si m-a ascultat :) Au iesit bine toate analizele, ecografiile s.a.m.d.

Concluzia mea personala e ca totul e pe fond psihologic si v-a trebui odata ce trag linie si pe partea pneumologie sa ajung la psiholog..
vreau sa fac neaparat si niste sedinte de acupunctura.

tie cum mai iti merge?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 10 ani)

am facut analizele de toxoplasmoza + toxocara si toate au iesit negative

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 9 ani)

got2know, febra indica infectie, care poate fi din surse externe sau indusa (ma gandesc aici la ceva neurologic, poate chiar si stres). Spasmele indica, in contexul asta, un nerv afectat sau lipsa de resurse in zona inflamata.

Au trecut ceva luni de la ultima informare, ai gasit problema, s-a rezolvat?

p.s. Am ajuns pe aici din cauza unor spasme musculare la pleoapa ochiului stang, mi se intampla rar dar intotdeauna la fel, cred ca am lipsa de magneziu sau apa, mai cercetez :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 9 ani)

Salutare am fost asa si eu intr.o situatie asemanatoare siam fost la medici masaje si tot ce mi.au recomandat doctorul! Si nimic nu s.a schimbat! De ceva vreme locuiesc in Germania si aici am fost la medic cu durerea asta si in sfârșit am aflat care e problema! E un nerv din partea dreapta intre umar si coloana!daca pui mana acolo il simti ca te supara! Trebuie sa face.ti asa!
1 arati la cineva unde te doare exact
2 te pui pe burta pe podea sa fie cat de drept si de tare
3 pui capul cu urechea dreapta pe podea
4 tragi aer in piept la maxim
5 si atunci sa apese persoana la care ai aratat unde e durerea cu genunchiul si atunci lasi aerul afara... si o sa puste coastele si ai sa vezi ce bine te simti dupa! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

got2know (acum 9 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri.

Am ajuns la concluzia ca totul se rezuma pe fondul stresului, lucrez destul de mult pe timp de noapte. Noaptea lucrez, ziua dorm. Pe langa asta, munca mea este sedentara si implica mult stat jos.
Sedentarismul nu e bun :)
Pe langa asta sunt o persoana anxioasa, ce are probleme cu concentrarea; lucrez la capitolul asta :)

multa sanatate si sunt deschis la intrebari, sfaturi.

stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 9 ani)

Iti recomand sa faci si tese de parazitologie. Eu am avut dureri similare cu o galma la ceafa si cu spasme crebrale si musculare.
Am aflat ca am toxoplasma si ma tratez.
De obicei in bolile parazitare nu faci temperatura si nu ai stari de voma, clinic analizele par ok.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad (acum 8 ani)

Buna ziua. Am 28 ani si ma confrunt, de asemenea cu problema spasmelor musculare (fie in zona cefei, fie in zona fruntii si mai rar in zona obrajilor - practic la cap) - am suferit de 13 ori in 24 luni din cauza acestor spasme, desi, ma tratez cu carbamazepina in tot acest timp (dat fiind ca sunt epileptic). In acele zile (trei) sau nopti (zece) am suferit tresariri intre 2 si 6 ore, din cauza carora nu-mi gaseam linistea, dar in acelasi timp simteam ca parca traiesc ultimile clipe (desi stiam ca nu va fi asa). Ce-ar fi de facut sa se rezolve problema asta, respectiv ce tratament temporar/ permanent ar fi indicat pentru indepartarea acestor spasme, respectiv controlarea lor in momentul in care le simt? Multumesc mult pentru raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: