Dureri de cap

Migrena
Intrebare postata de Jmtsu cu 13 ani in urma

Buna ziua,ma numesc ionut ,am 21 de ani.de cateva zile am o o cefalee,uneori mai usoara ,uneori mai tare , ma doare mai tare partea stanga deasupra okiului si in spatele urechei spre gat tot partea stanga ce nu ma lasa,am fost la doctor mi-a facut nu stiu ce terapie ,dupa am fost la neurolog si nici un rezultat cica nu am nimic.aveti vreao idee ce as putea sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Constantin (acum 13 ani)

Incearca terapia naturista

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jmtsu (acum 13 ani)

eu sunt in italia acum,ma gandeam ca imi recomandati ceva ce as putea lua si de aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anadragom (acum 13 ani)

un control la optometrie/oftalmologie ai facut? asta este primul lucru care trebuie facut in caz de dureri de cap

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jmtsu (acum 13 ani)

nu,nu am facut!mi-am facut analize si rezonanta magnetica la cap si totul a iesit bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anadragom (acum 13 ani)

pai te sfatuiesc sa faci, gasesti imediat un optometrist. s-ar putea sa ai un mic astigmatism ,astenopatie etc. si sa ai nevoie de ochelari cand citesti sau cand te uiti la TV

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jmtsu (acum 13 ani)

eu la tv nu ma uit,am laptop si seara cand vin de la munca stau cam 2 ore in fata lui !durerea nu imi trece nici daca iau pastile,uneori ma doare ,mai tare ,uneori mai incet!si dimineata ma doare mai tare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anadragom (acum 13 ani)

daca ti-ai facut deja analize si rezonanta magnetica inseamna ca nu-i ceva grav; zici ai fost si la neurolog, insa problema ar putea sa fie mai simpla, de oftalmologie sau ORL:cand doare asa mai multe zile poate fi si din cauza unei eventuale dioptrii nedescoperite, dar poate fi si o sinuzita; daca, de exemplu, doar te bate aerul conditionat in cap e motiv suficient sa te doara capul timp indelungat, dar asa ar trece cu un Antinevralgic sau cu Ibuprofen - medicamentul acesta din urma e bun pentru ambele situatii (si sinuzita si durere de la aer conditionat; insa unii ORL-isti prescriu antibiotice pt sinuzita,desi in cateva zile trece singura). daca nu iti trece durerea cu pastile (nici antiinflamatoare, nici analgezice), nu stiu ce sa zic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jmtsu (acum 13 ani)

pai deja is 2 saptamani de cand ma doare,non stop!si nici prea multe pastile nu vreau sa iau,ca am probleme si cu burta!eu sunt si sensibil la lumina puternica,ma gandesc sa nu fie de la laptop,ca daca stau asa mai mult ma oboseste si ma dor ochii.nus tiu ce sa mai fac ,ca numai pe la tre ''doctori umblu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jmtsu (acum 13 ani)

o sa merg maine la un oftalmolog,dar eu vad bine,cred,am inteles ca se poate si din cauza dintilor sa te doara capu sau stresului .si pt a face un control sa vad daca e sinuzita unde tre sa merg la ORL?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anadragom (acum 13 ani)

Chiar daca tu vezi bine (sau doar crezi ca vezi bine), e posibil sa ai niste mici afectiuni oculare, ca de exemplu :
1.astenopatie acomodativa - o afectiune care presupune faptul ca creierul tau face un efort mai mare pentru a focaliza ceva (apare chiar si fara o anumita dipotrie). tu vezi, dar dupa 2-3 ore de citit sau de stat la laptop ochii iti obosesc. 2.astigmatism - cand tu iar vezi, vezi oamenii pe strada, TV-ul, laptopul, vezi sa citesti, dar nu vezi contrastele bine si asta iar iti oboseste ochii mai devreme sau mai tarziu.
Asa s-ar putea explica durerea de ochi si durerea de cap.
Nu zic ca ai vreuna din cele doua, ci ca e o posibilitate.E bine sa investighezi.

Apoi, doctorul de ORL ar trebui sa il gasesti la orice clinica de stat sau particulara. ORL vine de la Otorrinolaringologia, probabil ca si italienii tot ORL o prescurteaza...

Cele doua investigatii pe care ti le-am sugerat eu sunt ieftine si la indemana. Ma mir ca nu le-ai facut inainte de a face tomografie si rezonantza magnetica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jmtsu (acum 13 ani)

pai nu le-am facut ca asa am vrut eu,io m-am dus direct la urgente si le-am zis ca ma doare capu,am stat cateva ore si miau facut o terapieceva de genu.cand le-am zis ca nu mia trecut si m-au trimis si am facut rezonanta magnetica.la rezonanta totu ok,m-am dus la neurolog totu'' ok.eu am avut si un accident la cap si ma speriasem un pic sa nu fie asta.am si niste probleme la intestine de vreo luna ma tot doare burta,o persoana mia spus ca poate fi si de la asta sa ma doara capul.maine o sa merg la oftalmologie.deja m-am interesat cat costa si une tre sa ma duc.iti multumesc nespus de mult ca mi-ai raspuns la intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan (acum 13 ani)

JmTsu ..ai mai aflat ce problema ai?....si spunemi daca ai rezolvato..ca eu am exact aceeasi problema...ma doare capul de 12 zile...am mers la neurolog mia zis ca nam nimica , apoi la orl si la fel , am facut analize nimica,am facut o radiografie sa vada daca am ceva la sinusuri si a iesit bine ...nu stiu ce sa mai fac...cred ca e cea mai groaznica problema de sanatate pe care am avuto pana acuma...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
netcu (acum 10 ani)

terapia cu magneti ai facut ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrut (acum 8 ani)

Bună ziua! Sufăr de o nevralgie de 3 luni de zile, cefalee, dureri de gât,dureri maxilare,nu cedează decât la ketonal și aspirină pentru puțin timp. Ce mă sfătuiți? Am luat tot felul de calmante, și nimic.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: