Dureri de cap ingrozitoare raspuns medic

Migrena
Intrebare postata de alealexalexandra cu 13 ani in urma

Buna ziua,
am 22 de ani si de cativa ani buni ma confrunt cu dureri de cap groaznice. cam o data sau de doua ori pe luna ma doare capul, iar durerea este prezenta doar in jumatate de cap, mai exact la tampla, ceafa si mereu am ochiul rosu in partea unde ma doare capul. de fiecare data durea ma tine 3 zile,apoi trece. nu imi trece cu nici un fel de analgezic, iar daca iau ceva, se diminueaza putin,apoi revine. Ce as putea face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 13 ani)

Neurologul la care ai fost ce spune?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21607035242 (acum 3 ani)

Buna seara! M-am confruntat cu aceasta problema mai bine de 20 de ani Am fost la toti neurologii din Craiova, mi-au prescris tot felul de medicamente, am ajuns si in urgenta din cau za dozajelor prost realizate. Ani de zile am facut coctailuri de medicamente si aveam dureri timp de 3 zile in fiecare luna indiferent de cate medicamente luam Pana cand, am descoperit medicamentul imigran sau in varianta mai ieftina sumacta. Are aceeasi substanta activa.De 10 ani, am inceput si eu sa traiesc. Cand simt durerile iau o pastila si in maxim o jumate de ora trece. Daca revine mai iau una a doua zi,Nu vreau sa dau sfaturi nimanui si nici nu recomand sa fie luat dupa ureche. Eu m-am documentat mult, la vremea respectiva, multi neurologi nici nu stiau despre el. Exista si sub forma de spray nazal , se pare ca isi face efectul mai rapid insa din cate stiu nu este comercializat in Romania,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Fenomenele sugerează o migrenă care este o afecţiune a circulaţiei cerebrale relativ benignă, dar rebelă la tratament. Această afecţiune este de competenţă strict neurologică.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Migrena.

lucia (acum 8 ani)

salut! ma confrunt de vreo citeva saptamini cu dureri pe o parte a capului ,,si simt dureri in timpla si parca maxilar,,va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti de la ce poate fi,,,chear si cind stau culcata simt cum am dureri,,,va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana alexandra187394 (acum 13 ani)

asa ceva am si eu doar ca pe mine ma doare capul ori pe cate o parte ori in crestet.nu e niciodata in acelasi loc.nu am greturi sau ameteli in schimb imi vuiesc urechile, simt o tensiune puternica in zona care doare si nu suport zgomotele, lumina puternica. medicul de familie m-a trimis la endocrinologie sa vada daca nu cumva o fi de acolo. urmeaza sa merg dar e nasol ca nici el nu a putut sa-si dea cu parerea despre aceste dureri. zice ca pot fi n cauze si ca trebuie sa -mi fac investigatii peste tot sa eliminam rand pe rand toate posibilitatile. iar eu am un morcov cat casa ca nu stiu din ce motiv ma doare asa capul..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

noroc ca ai postat intrebarile una dupa alta... nu ai citit pe prospectul anticonceptionalelor ca pot da dureri de cap??? eu am avut niste migrene de era sa mor de la anticonceptionale, nu le mai suportam desi le luasem ani buni de zile, a trebuit sa le schimb si totul a fost in regula! dar acestea nu se iau decat dupa analize hormonale prescrise de medicul endocrinolog, sper ca stii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alealexalexandra (acum 13 ani)

durerile de cap le am de multi ani,anticonceptionalele le iau de mai putin de un an si le-am luat la sfatul medicului endocrinolog si ginecolog,dupa ce mi-am facut analizele hormonale :)si n-au avut deloc efecte adverse

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: