Durere e cap

Migrena
Intrebare postata de adrianny cu 15 ani in urma

Fratilor de vreo 4 ani ma confrunt cu dureri de cap mai precis in partea stanga in spatele capului aproape de gat. Cand apas acea parte, durerea urca pana in varful capului. Se manifesta mai ales cand in incapere este curent sau la frig. Am luat Aulin, ma lasa un pic si iar incepe. Probabil ca este o spondiloza cervicala. Fie-va mila si ajutati-ma, ma zapacesc durerile astea. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

(acum 15 ani)

Buna,

Aceste durerui de cap sunt insotite de simptome de greata, ameteli?
Mi-e teama ca nimeni nu o sa poata sa te ajute; ai nevoie de un control neurologic!
Astfel de dureri pot reprezenta simptome pentru afectiuni grave...
Nu este normal sa le tratam cu Aulin sau sa incercam sa ne obisnuim sa traim cu ele; ele nu trebuie sa faca parte din viata noastra!
Petreci mult timp la birou? In general, spondiloza afecteaza persoanele care lucreaza la birou si se accentueaza, intr-adevar, intr-un mediu rece.

Poti sa atenuezi aceste dureri prin mentinerea unei pozitii corecte a coloanei cervicale in timp ce stai in sezut.
Daca suferi de spondiloza si ai o pozitie gresita a coloanei, durerea trebuie sa radieze in umeri si brate. Ai simtit aceste simptome?
Daca petreci mult timp pe scaun, incearca sa faci pauze la fiecare 50-60 de minute si sa te plimbli pana iti dezmortesti coloana (macar 5-10 min.). daca esti la birou, poti face aceste plimbari pe hol, sau chiar in birou. Important este sa te misti.

Pentru un tratament corect, trebuie insa sa te adresezi unui specialist care sa iti indice un tratament medicamentos adecvat, eventual sedinte de kinetoterapie sau/si fizioterapie.

Trebuie sa te convingi in primul rand de faptul ca aceste dureri nu vor trece de la sine si cu atat mai putin prin administrarea intamplatoarea a unor antiinflamatoare.

Numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Trebuie sa mergi neaparat la neurologie, unde-ti va face un control amanuntit si-ti va da un tratament, in consecinta. Dupa cum descrii ,poate fi vorba despre "punctul ARNOLD" dureros, in stanga. Este sigur si o spondiloza cervicala.Printre altele, pe laga tratamentul medicamentos, pe care-l vei primi, trebuie sa eviti eforturile fizice mari si expunerea la frig. Eu am rezolvat problema cu REUMALIN de la ozone ,care contine gheara diavolului si balsam...gheara diavolului. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianny (acum 15 ani)

Va multumesc foarte mult. Numele meu este Onufrie Enea, sunt calugar intr-o manastire romaneasca,ortodoxa din SUA, in Detroit. Nu am asigurare medicala pt ca aici este foarte scumpa, in consecinta trebuie sa suport durerile. Stau intr-adevar mult pe sacun pt. ca mai scriu, citesc mult e.t.c, dar stau foarte mult si in curent deoarece sunt bucatarul manastirii, unul intra , altul iese pe usa, stiti cum este. Am senzatii de greata si ameteli dimineata pana spre amiaza cand pot manca ceva. Am crezut ca e de vina colesterolul care este 280. Ma gandesc sa ma intorc in tara, aici este foarte greu, un control cu medicatia de rigoare ajunge pana la 5000$, iar eu sunt calugar sunt sarac, nu am de unde sa iau banii astia. Manastirea Inaltarea Domnului din Detroit mai are datorii de 5000.000$, nu vreau sa fiu povara nimanui. Va multumesc mult oricum, m bucur ca va pasa, aici in America nici macar milostenie nu poti sa faci, oamenii sunt atat de mandrii, nu vor sa fie ajutati. Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Multa sanatate si scuze pt. p***ancidenta!!!Aceasta planta, cu aceasta denumire este ffff. buna pt. artroze,spondiloze, artrite, entorse, contuzii, tendinite, fracturi, nevralgii, mialgii, guta, etc. Denumirea stiintifica este ARTIGLIO DEL DIAVOLO ,poate gasesti ceva cu aceasta planta, pana vii in tara. Multa sanatate! Atentie mare si cu colesterolul, cred ca poti sa iei macar OMEGA 3 ,nu cred ca este asa de scump, macar trei luni, la rand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Scuze ca am revenit, dar tocmai am citit pe net ca, AULIN-ul a fost interzis in cateva tari din Europa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coxtell (acum 13 ani)

Frate onufrie, contacteaza-ma pe e-mail sai mess.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIRCEA (acum 11 ani)

SPONDILOZA CERVICALA

Spondiloza cervicala se vindeca total cu frunza de brusture .

In randurile care urmeaza va prezint un tratament naturist cu ajutorul caruia m-am vindecat, dupa lungi suferinte, de spondiloza cervicala.

Se ia o frunza de brusture (captalan, lipan) lat. Petasites officinalis, care creste din primavara si pana toamna pe toate santurile, pe maluri de rauri si de paraie, pe sub umbra umeda, de paduri. Frunza proaspat culeasa se pune seara inainte de culcare sa stea 10-15 minute in spirt medicinal (albastru), pana cand se impregneaza bine.

Se pune pe ceafa o panza subtire, peste care se aplica frunza bine scursa, peste ea se adauga o alta panza si se fixeaza bine pe ceafa. Se poate fixa si cu un batic legat la spate pentru ca frunza sa nu alunece. Se tine pana dimineata. Tratamentul nu trebuie sa depaseasca 4-6 zile la rand.

Eu am facut acest tratament toamna, iar dupa prima noapte am putut sa-mi misc capul fara sa mai ametesc, iar frunza era subtire ca o foita de tigara. Noaptea am simtit cum efectiv ceva imi tragea boala din ceafa. Dupa sase zile eram ca nou-nascuta, nu mai aveam nici un fel de problema, nici ameteli, nici dureri. Au trecut de atunci zece ani si n-am mai avut nevoie sa merg nici macar la control medical.

Acest tratament este bun si pentru discopatia lombara si pentru reumatism. Am marea rugaminte sa publicati aceasta reteta deoarece este la indemana oricui. Nici nu va puteti inchipui cata lume sufera de spondiloza si cat de cumplite sunt efectele ei asupra starii sufletesti a bolnavului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 9 ani)

Remediu 100% este o persoana pe nume Muset Maria loc Spinus de pomezau nr 33 jud Bihor face masaj minune,te scapa de spondiloza cervicala,dureri de cap etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 7 ani)

Apelati cu incredere la doamna Maria. Are maini de aur desi are peste 80 de ani. Am fost personal la dumneaei pentru dureri in zona cervicala si acum am scapat de ele. Am dus pe brate o matusa diagnosticata cu hernie de disc si a plecat de la doamna Maria, pe picioarele ei dupa un masaj de circa 30 de minute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 7 ani)

Apelati cu incredere la doamna Maria. Are maini de aur desi are peste 80 de ani. Am fost personal la dumneaei pentru dureri in zona cervicala si acum am scapat de ele. Am dus pe brate o matusa diagnosticata cu hernie de disc si a plecat de la doamna Maria, pe picioarele ei dupa un masaj de circa 30 de minute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicu (acum 9 ani)

cred ca pot sa-ti fiu de ajutor...nu mai folosi telefonul mobil...vorbeste numai cu castile....zona indicata/radiata se reface dupa cca 30 zile aplicand seara cateva picaturi de vitamina A uleioasa...si masezi usor...sanatate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 8 ani)

aveti spondiloza , bai cu sare , saculet cu sare la gat in zona care doare ceai de salcie doua cani pe zi 10 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1516633833 (acum 6 ani)

adresa_web_filtrata /watch?v=2nqE730sxM4
Daca v-ati intors in Romania si durerea inca persista, puteti lua legatura cu dl doctor. (aici aveti datele de contact: adresa_web_filtrata ). S-ar putea sa ma insel, dar Constanta cred ca e aproape de dvs. :)
Daca va confund si sunteti inca in America, cred ca dl doctor mai are prieteni care va pot ajuta si acolo, eventual pro bono>

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1516633833 (acum 6 ani)

Vad ca au filtrat adresele. Este vorba de dl doctor Stefan Mindea. Cu un simplu search pe google gasiti datele de contact

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: