Durere de cap raspuns medic

Migrena
Intrebare postata de tbianca cu 12 ani in urma

Buna! Una din problemele de sanatate cu care ma confrunt sunt durerile de cap destul de frecvente (in medie cam de 2-3 ori pe sapt). Aceste dureri incep usor ca mai apoi in foarte scurt timp ajungand sa fie foarte puternice. De cele mai multe ori durerea e pe o singura parte a capului, nu de fiecare data aceeasi, dar apare si in ceafa si dureaza si cate o zi intreaga sau chiar si peste 24 de ore. Ca si calmant pt durere care isi face efectul este Saridon, altele nu prea. Mi s-a spus ca poate fi migrena biliara, eu fiind diagnosticata deasemenea si cu gastrita inca de cand aveam 11 ani (acum am 29), si p***a functionare a bilei. Care credeti ca poate fi cauza? Se poate ca aceste dureri sa fie simtome a ceva mult mai grav? Ce ma sfatuiti sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

cauzele durerilor de cap sunt multiple. ele pot fi generate de o problema locala, adica de la nivelul capului, al ochilor, danturii, vascularizatiei, nervilor, etc, sau pot fi generate din alta parte a corpului, dupa cum ati zis si dumneavoastra pot avea si cauza biliara, dar mai sunt multe alte posibilitati...
pentru a putea detecta sursa acestor dureri de cap trebuie sa mergeti la un consult medical, preferabil de inceput cu medicul de familie, acesta fiind prima linie in detectarea oricarei probleme de sanatate (mai putin urgentele majore). daca medicul de familie nu poate gasi o sursa a durerilor dumneavoastra, pentru mai multe investigatii va poate indruma catre o specialitate anume, in functie de rezultatul consultului medical.
mi-ar face placere sa va dau un raspuns mai concludent, dar ac***a in vedere numarul afectiunilor care pot cauza cefaleea, si nu numai, este greu de dat un raspuns direct in lipsa unui minim consult medical. pareri puteti primi destule, dar intre a trata o parere sau o boala diagnosticata corect, alegerea corecta ar fi diagnosticarea de catre un specialist, mai ales ca banuiesc ca nu doriti sa luati Saridon la nesfarsit, ac***a in vedere ca toate medicamentele au si efecte adverse pe langa beneficii.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Migrena.

zah (acum 10 ani)

Buna ziua. De două săptămânii am o durere de cap pe partea stânga .începând din partea stânga a cefei..daca mă apăs acolo simt o durere.. Si mă doare partea stânga a capului.sau daca.imi întorc capul intro parte.. Mă apucă durerea. Durerea nu este constanta..ci doar câteva secunde.. Poate fi de la o măsea.. De 5 luni mia plobato..si de 3-4 săptămâni.. Mi sa făcut o punguta cu puroi deasupra pe gingie. Am luat qntibiotic dar nu q dispărut.si acum durerea asta de cap.. Ce poate fi? Sunt plecat din ţara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: