Cefalee Cluster

Migrena Cefaleea cluster
Intrebare postata de Oancea76 cu 8 ani in urma

Ce remedii sunt ptr.cefaleea cluster sau in ciorchini?
De 10 ani ma lupt cu aceasta boala 3,4 saptamani pe an.
Durerea ma tine 1, 2 ore la intensitate maxima.
Nu am gsit inca nici un calmant care sa ma linisteasca dupa ce se declanseaza durerea.In cei 10 ani mi sa prescris Carbamazepin,Diclofenac si altele.
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

gabrielatitiriga (acum 8 ani)

Buna,
Din pacate nu prea exista... Medicamentele obinuite pentru durerile normale de cap nu functioneaza. Si eu am Cefalee Cluster de mai bine de 10 ani. In primii ani era destul de fixa, ca sa zic asa. La o perioada de aproximativ de un an incepea, ma tinea 2 saptamani, ma lua in fiecare dimineata, cate o jumatate de ora. Dupa o puternica lovitura la cap (accident de masina) acum 6 ani s-a modificat. Cand revine, ma tine 4-5 saptamani, intre 3-5 crize pe zi (inclusiv noaptea din somn) cu durata intre 20 min-2 ore. Acum am o alta perioada si am observat ca sunt putin diferite. Nu mai sunt noaptea si sunt putin mai lejere. Nu stiu exact de ce. Dar eu am mai incercat Sumacta (are la baza sumatriptan, care provoaca vasconstrictie), insa a functionat doar prima data, restul nu s-a mai simtit. Am mai incercat cu comprese reci/sticla cu apa rece/cub de gheata infasurat in prosop (nu l-am pus direct). Mai simteam o ameliorare cat de cat. Si inca ceva ce am mai incercat (de aici tind sa cred ca acum sunt mai lejere durerile), un regim alimentar. Am exclus din alimentatie branza de orice fel, iaurturile, laptele, citricile, in special portocalele/mandarinele. Bine ar fi si ciocolata si bananele. Pe astea nu am reusit sa le exclud in totalitate dar am mai rarit. Am vazut intr-o emisiune (Food Hospital) cum ca aceste alimente ar contine ”amine”, ele fiind vinovate de durerile de cap. Cam atat ce as putea sa iti spun, sper sa te ajute cat de cat pentru ca stiu cat de ingrozitoare sunt durerile. Tu ai mai aflat ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oancea76 (acum 8 ani)

Multumesc pentru raspuns.eu nu am gasit alte remedii.am o perioada de liniste acum.sa vad cat tine.Am de imbunatatit si eu la regimul alimentar ca sunt un pic supraponderal.Imi place mult laptele.Vreau sa incerc sa dorm la ore fixe fara somn de dupa-masa,ca am inteles ca si ceasul biologic din hipotalamus poate fi o cauza.va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabrielatitiriga (acum 8 ani)

Daca nu va deranjez cu o intrebare... Cati ani aveati cand au inceput durerile? Mai stiti de la ce s-a declansat? Mie mi s-a spus ca ar fi pornit din cauza stresului, insa nu reusesc sa imi aduc aminte exact cand am avut prima data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oancea76 (acum 8 ani)

da.durerile au inceput la 22,23 ani la primul loc de munca.era mult stress si curent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11639210263 (acum 2 ani)

Buna ziua!
Sotul meu se confrunta de cativa ani cu cefaleea de tip cluster. Datorită faptului că am locuit in Elvetia, acolo medicii i-au recomandat doua tipuri de medicamente Relpax 40 mg si Zommig nasal 5 mg, doar ca aceste medicamente nu se gasesc in Romania. Daca credeti ca aveti de unde sa le procurati, sunt de mare ajutor in calmarea acestor dureri de cap.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileAppfakhety.costinel (acum un an)

Eu am aceasta problema de circa 21 ani tratamentul si stabilirea unei medicatii de urgenta se face cu neurologul care isi da interesul in problema ta . In decursul a doua saptamini am gasit tratamentul de urgenta. Dar el difera de la persoana la persoana . Suna ma si iti spun mai multe . Nr meu este 0766 198 622 Costinel .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11707837899 (acum 2 luni)

Salut, știi altceva inafara de sumatriptan și oxigen, pentru cluster? Am și eu de 20 ani aceasta boală, Din păcate neurologii nu mau prea ajutat ei asociind cluster cu migrenele cea ce este eronat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileAppfakhety.costinel (acum 2 luni)

Buna ziua ! Trebui mers la medic si pus diagnostic de catre un neurolog . Tratamentul se stabileste impreuna cu el daca este om si are rabdare ! Eu nu sunt medic neurolog dar va spun din situatia lui stan patitu , eu am avut prima data nevralgie de trigemen si am scos 75 la suta din dantura . Ma lasat un an si dupa un an am facut nevralgie cluster . Am inceput cu tot felul de medicamente puternice pt dureri de cap si am ajuns sa iau sumacta si ma lasa in circa 25 minute . In perioada cind apar crizele trebui sa fiti atenti ce mincati . Unele condimente agraveaza si altereaza starea de sanatate . Excludeti alcoolul din viata voastra . In prezent : iau sumacta de 200 , agocalmin pastile , paracetamol sinus . Pastilele se iau la primul semn cind incep senzatiile de durere , cu cit intirzii cu atit durerea dureaza mai mult si este mai intensa . Eu umblu cu medicamentele la mine si o sticla de apa . Daca aveti stari de nervi sau agitatie trebui sa luati si axiar o pastila . Pentru o durata de o luna luati milgaama N capsule moi . Acestea se iau o luna da si doua nu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: