Miros neplacu al gurii. De ce?

Caria dentara
Intrebare postata de Republica cu 11 ani in urma

Buna ziua. De cateva luni, mai exact la scurt timp dupa ultima vizita la stomatolog, mi-a aparut in mod straniu un miros neplacut al gurii. Ceea ce ma surprinde este faptul ca nu am nicio carie netratata, iar mirosul nu este interior, de pe tractul gastrointestinal, ci totusi din zona dintilor sau a gingiei. Mi-ati putea indica o posibila cauza? Mentionez ca am o igiena regulata, nu am tartru si sunt la varsta la care maselele de minte se chinuie sa iasa. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

vio (acum 11 ani)

Ai o carie netratata corect.Am patit si eu asta.A frezat caria dar nu a obturat-o bine,corect.Are putin compozit deasupara si inauntru e gaura.Inclin sa cred ca a facut-o intentionat.Am vazut si la tv un reportaj cu camera ascunsa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Republica (acum 11 ani)

Nu poate fi vorba de nicio carie tratata incorect. Pentru ca stiu istoricul plombelor mele si al vizitelor mele la dentist. Ultima data cand am fost, mi-a refacut doar o plomba care cazuse la o masea unde nervul era scos. Mi-a pus un surub si apoi a umplut gaura cu substanta pentru plomba. Nu poate fi asta. Cu atat mai putin vreo intentie rea din partea doctorului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victor (acum 11 ani)

...e cam greu de spus....incearca sa vezi dc acel miros nu vine din fundul gurii ,de pe limba ,se intampla lapers care dorm mereu cu gura inchisa ,in special cei care sufera de bruxism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constantin (acum 11 ani)

Este posibil ca mirosul sa-si aiba originea in refluxul gazelor de fermentatie intestinala. Cauzele pot fi destul de variate si doar un medic enterolog te poate ajuta in acest caz.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Republica (acum 11 ani)

Multumesc pentru indicatie, dar repet ca nu este ceva interior. Apare mirosul, sau mai bine zis gustul, atunci din cand in cand, atunci cand aspir saliva dintre dinti pentru a o ingurgita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: