DURERI DENTARE

Caria dentara
Intrebare postata de DMG cu 12 ani in urma

Buna.
Am si eu o intrebare.
Acum 2 luni mi-am plombat un dinte, dupa care am avut niste dureri care se mutau de la un dinte la altul , deci nu ma durea cel plombat, ma durea toata partea, dupa care mi-a aparut o gingivita de toata frumusetea. Am fost la medic , am facut un detartraj si tratament cu antribiotic si a trecut.
Acuma mi-am mai plombat o masea, si aceeasi problema , ma doare toata partea dreapta. se tot muta durerea de la o masea la alta , trece durerea instant, si instant reapare. Oare din ce cauza sa ma doara . de ce dupa fiecare plomba ma dor maselele din partea respectiva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

ana-ana172361 (acum 12 ani)

ai ceva mai serios decat o gingivita mergi la un stomatolog capabil
si fa-ti si o radiografie inainte ca e cel mai bine asa vezi daca ai carie pe canal sau mai rau sau cum iti doresc eu mai bine dar credema ca stiu ma chinui de un an sa-mi trtez 2 masele ca sa imi pot pune pivoti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DMG (acum 12 ani)

tot asa ai patit si tu?
Chestia ii ca nu ma doare maseaua care am plombat-o , durerea se tot muta de la o masea la alta, asta e interesant.
Si asta dupa fiecare plomba.
Asa m-am saturat de mers la dentist.
Oare sa contina plomba ceva substanta care sa nu o suport? Pt ca chestia asta mi se intampla dupa fiecare plomba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana-ana172361 (acum 12 ani)

auzi posibil sa iti fi pus un pansament cu o solutie speciala de omorat nervi sub plomba si asta cica da dureri groaznice mi-a zis stomatoloaga mea dar cica pe un interval scurt de maxim 2 zile si durerea oricum se reflecta . pe mine ma durea inclusiv urechea si scalpul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Nu este vorba de asta, cand iti pune "otrava" in primele doua zile te doare nervul de la maseaua respectiva, si nu din cauza otravei ci din cauza pulpitei (infectiei la nervul respectiv). Pana in doua zile, otrava amorteste nervul respectiv si de aia nu mai doare.
In cazul de fata eu cred ca este un raspuns al organismului, care nu suporta bine materialul din care este facuta plomba.
Ramona, din ce este plomba, amalgam sau ceramic? Incearca alt material data viitoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 12 ani)

Ma doare maseaua de aproximativ 1 saptamana..si imi este foarte frica sa ma duc la dentist..am o trac cand ajung in cabinet.La fel,ma doare o masea plombata,insa sparta..am un abces dentar la ea...ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Trebuie sa mergi la dentist, el stie ce sa faca. Daca o lasi asa, cu puroi, infectia se poate raspandi in organism si cauza probleme mult mai mari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurelia (acum 12 ani)

buna,am o problema si nu stiu ce sa mai fac acum stau si ma gandesc oare sa nu patesc ceva...am avut problema cu o masea, am fost la un dentist...mi-a facut acolo tratament tmp de vre''''o 3 sedinte si dupa si ultima ora cand am fost trebuia sa imi puna plomba definitiva numai ca a intervenit ceva si nu mam mai putut duce la sedinta urmatoare,tratamentul l-am facut in afara tari si ..a trebuit sa vin in tara si mam duc aici la un dentist in tara si iam explicat ce mia facut la dentist in afara ca mi-a bagat acolo pe canale tratamente ,fese sa imi curate canalele si ultima data cand mam dus la denstist a vrut sa imi puna plomba numai ca singeram putin si a zis sa ma mai tina putin si ma duc sa imi scoata ala deupa canal su dupa aceia imi pune plomba...acea dentista a zis ca cica daca mi-a bagat ceva pe canal trebuie sa ramana acolo...si mi-am pus plomba,acum imi este frica sa nu am vre''''o fasa pe canal si sa imi puna ploma peste ca "aia"ca nu o pot numi altfel nu a vrut sa bage si ea acolo un ac pe canal sa controleze .eu la fiecare sedinta facuta ..dentistul meu imi scotea tratamentele dupa canal sa aeriseasca canalele..acum mie frica dupa cum am spus sa nu am fese pe canale si sa fac ce se poate mai rau..acum ce pot sa fac sa ma duc sa scoata plomba din nou ..e cam greu am avutit..aventual trebuie sa imi strice tot dintele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum 11 ani)

Pe mine ma durea toata partea stanga si urechea.. mam dus la orl gandindu-ma ca am tras curent sau eu stiu ce.. si a simitit doctorita undeva in partea gatului sub masele ceva rotund ( ea a spus ca o boaba de mazare) si credea ca este puroi si ma trimis la dentist.. am fost la dentist .. mia scos plomba si mia spart pungulita aceea cu puroi.. a trebuit sa imi omoare nervul de la ultima masea si sa imi curete canalele.. cea ma groaznica perioada a vietii mele... dureri groaznice.. am plans la fiecare canal nu rezistam.. baga niste ace ceva in fiecare canal (erau 3) si atingea nervu si simteam ingrozitor durerea.. dupa vreo 4 sedinte mia pus inapoi plomba si nu am mai avut probleme cu acea masea.. ma chemat sami faca o masea din partea dreapta ( sa puna plomba) si la sfarsit mia spus :"s-ar putea sa simti la fel durerea ca acum si sa vi iar sa facem iarasi acelasi lucru ce lam facut si la maseaua de jos".. cand am auzit am simtit ca-mi cade cerul in cap.. nu-mi venea sa cred ca trebuie dinou sa fac 10 de mii de anestezii si sa sufar dinou poate si mai rau fiindca maseaua era sus...nu vroiam sa ma gandesc ca e asta.. pur si simplu nu bagam in seama .. a inceput sa ma intepe urechea si ma durea toata partea dreapta si capul.. am fost la medicul de familie cu dureri de cap si a spus ca am puroi in gat... pe deoparte mam linistit gandindu-ma ca am tras curent si de aceea ma doare toata partea... ceea ce mi se pare ciudat este ca nu ma doare maseaua respectiva.. ma dor cele de jos si caninul de sus.. durerile apar dintr-o data si dispar in vreo 10 minute.. mi-e frica sa merg la dentist.. nu vreau sa se repete dinou ..am si aparat pentru dinti dinacela de noapte.. cand il pun ma doare foarte rau nu pot sa dorm .. pana acum nu ma durea imi era ok il am de aproape un an .. nu am dormit de 3 seri cu el fiindca nu suport durerea .. ma doare rau si cum il dau jos , nu mai am nimic.. CE SA FAC?? VREUN SFAT??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 11 ani)

Cand este nevoie de o operatie din asta cu scoaterea nervului, cere-i dentistului sa-ti faca cu otrava. Asta in 5 zile omoara complet nervul, apoi poate sa lucreze cu pickhammerul pe maseaua aia ca nu simti nimic, garantat.
Mie asa mi-a facut prima data la o masea, apoi am facut o alta operatie cu scoaterea nervului sub anestezie si am patit ca tine, ma durea ingrozitor cand lucra pe canale si in plus a continuat sa ma doara si dupa.
In concluzie, fa cu otrava, dar trebuie musai sa te duci la urmatoarea sedinta cand ti-o programeaza, sau sa nu intarzii mai mult de 1 saptamana dupa, ca risti sa pierzi maseaua.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum 11 ani)

Mersi Nirolf.. nu o sa uit daca va mai fi cazul .. am fost la dentist si mi-a spus ca singurul lucru care poate afecta asa maselele este aparatul dentar.. am revenit la doctorul care se ocupa de aparat si mi-a spus sa nu-l mai port doua zile si a treia zi sa-l port dar mai largit .. si acum nu ma mai doare nimic..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 11 ani)

Acum 1 sapt ma durea o masea din partea stanga. Am fost la dentist mi-a facut radiografie , mi-a curatat-o , a scos nervul si mi-a pus pansament. Totul ok. Eh urmatoarea zi de dimineata a inceput sa ma doara ingrozitor dar de atata durere nu stiam care ma doare. Am fost iar la dentist si iar mi- a facut radiografie. Era cea de langa. Mi-a curatat-o a scos nervul etc la fel ca la cealalta. Dupa doua zile a inceput sa ma doara cea de langa ultima care mi-a "reparat-o". Deci pana acum 3 masele intr-o sapt in partea stanga sus si mi-e frica ca nu o sa se opreasca chiar dak merg la dentist. Puroi nu curge ceea ce cred k nu am, ar putea sa se traga de la maseaua de minte?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum 9 ani)

Acum cateva zile am tras ceva curent la munca noaptea pe la 2 nu puteam sa adorm , ma durea toata partea stanga urechea o masea si de la masea ma dureau si dinti nu am putut sa dorm toata noaptea a doua zi m-am dus de mi am luat niste ketonol si nurofel forte nimic nu parea sa ma scape de durere dupa 2 zile m-am dus la dentist ainceput sa imi verifice toate maselele si dinti de pe partea stanga le lovea cu ceva metalic cred i am spus ca nu ma doare niciuna si ma trimis sa fac o radiografie la toata dantura, urmatoarea zi m- am dus cu radiografia si i sa spus ca nu am nici o carie mi a recomandat insa sa vad un ORL-ist si mi a spus sa cumpar alcool boricat sa imi pun in ureche.
Treaba este ca durerea apare si dispare urechea nu ma mai doare asa tare in schimb ma dor dinti din partea stanga si mi se muta durerea cand la un dinte cand la altul.
Nu stiu ce sa fac sa ma duc la ORL daca nu imi gaseste si el nimic .Astept un raspus .
Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinia (acum 8 ani)

Claudiu . fix asa am patit si eu ... De 2 zile. Cum ai rezolvat problema ?multumesc de raspuns

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: