Abces dentar dezvoltat raspuns medic

Caria dentara Abces dentar
Intrebare postata de sergiu_tso cu 12 ani in urma

Am o problema mai veche, nu cu una, ci cu doua masele pe partea stanga-jos (molar 1 si 2). Ambele sunt "extractabile" pentru ca mi-e clar ca nu mai pot fi salvate. Vreau sa le scot pe amandoua, mai mult de nevoie acum ca sa nu mai am parte de problemele ce le am acum, si pe viitor. Din molarul 1 au mai ramas radacinile, iar din molarul 2, pulpa si o mica parte din coroana. Acum 4 zile m-au luat niste dureri groaznice in zona molarilor cu pricina. Apoi, a doua zi mi s-a umflat gingia in exterior si sub molari, in zona radacinilor. Imediat am inceput tratamentul pe care obisnuiesc sa il iau, mai exact cu antibiotic (Oxacilina 500 mg 1X4 zi). Acum, parca as avea o portocala in gura, arat cam (foarte) ciudat...iar lumea se uita la mine ca la spectacol. E greseala mea, o recunosc, n-am nimic de obiectat si sper sa prind mai mult curaj in fata doctorilor stomatologi. Zona din jurul obrazului stang, mi s-a inrosit, semn ca antibioticul si-a facut datoria si a strans infectia intr-un singur loc. Sper ca din acest moment sa scada si sa revin la normal.

Ideea e acum...cum ar trebui sa procedez mai bine???

1. Sa continui mai departe cu tratamentul pe care l-am inceput, pana imi va disparea umflatura, si abia apoi sa merg la dentist sa imi extraga cele doua "probleme"???
2. In caz ca nu m-i se dezumfla pana maine, sa imi iau inima in dinti si sa merg la stomatolog sa imi dreneze puroiul??? (Mi-e groaza de durerile pe care ar urma sa le suport)
3. Sa imi extrag ambele masele deodata, ac***a in vedere ca ambele au infectie, sunt afectate si sunt pe aceeasi parte...sau o sa fiu nevoit sa sufar de doua ori??

Pentru orice sugestie, raspuns care ma va ajuta, vreau sa multumesc anticipat si multa sanatate!!! Sa fim feriti de orice fel de problema!! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Doar medicul care va vede poate hotari care este momentul cel mai bun pt extractie.
Oxacilina NU este pt dinti.
Ambele masele se scot in aceeasi sedinta.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Caria dentara.

ochi negri (acum 12 ani)

Poate raspunsul meu vine prea tarziu,dar nu va deranja,sper.Pana nu-ti trece abcesul(7-10 zile de antibiotic si nici atunci nu-i 100%) nici nu te gandi la extractie,pt ca anestezia nu-si va face efectul.Poti sa le scoti pe amandoua ,traumatismul va fi mai mare,depinde ce zice medicul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu_tso (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri. Am scapat de o parte din chin. Pana la urma, am fost acum seara la urgente sa ma vada un medic stomatolog. Umflatura nu se micsora deloc, si durerile ma cam agasau incontinuu. D-na doctor mi-a facut o incizie in punga de puroi, mi-a facut un drenaj si mi-a spus sa continui inca vreo 2-3 zile tratamentul cu Oxacilina, iar dupa vreo saptamana doua, sa ma prezint la extractie. Am intrebat-o daca exista posibilitatea sa mai am puroi si dupa ce imi pune tubul de dren si dupa ce termin tratamentul cu oxacilina, si mi-a raspuns ca sansele sunt mici. Sper sa aibe dreptate si anestezia sa isi faca efectul ca sa nu fiu nevoit sa rup scaunul cand merg la extractie :)) Acum, doua intrebari mai am...Minim cat timp trebuie sa tin tubul de dren si daca pot sa il scot eu personal, daca doctorita nu mi-a spus nimic in acest sens?? (mi-a spus doar ca pot sa mananc dupa vreo 2-3 ore). Mentionez ca, la cat eram de buimacit dupa ce "m-a taiat", numai la intrebarile astea nu m-am mai gandit sa le pun... Din moment ce mi-a zis ca pot sa mananc dupa 2-3 ore, banuiesc ca pot sa scot si tubul tot atunci... Lamuriti-ma daca stiti vreunul/vreuna din dvs. Multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu_tso (acum 12 ani)

Update: Tubul de dren mi-a iesit de la sine oricat am incercat sa nu-l deranjez. Ce e de facut in cazul asta?... si vreau sa stiu daca acest fapt reprezinta vreo problema majora...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 11 ani)

Abcesul dentar

Abcesul dentar este o colectie purulenta,formata sub actiunea unor agenti microbieni,cu localizare la radacina dentara.Spre deosebire de alte localizari,in abcesul dentar este aproape intotdeauna afectata starea generala a persoanei.

Cauze:-carie dentara
-traumatism (lovire) a dintelui
-afectiune a gingiei
Profilaxie :
-folosirea de paste de dinti din plante cu rol bactericid
-folosirea apei de gura dupa fiecare masa
-schimbarea frecventa a periuntei de dinti
-consumul regulat de alimenta bogate in vitamina A :morcovi,piersici,caise,portocale,pepene galben,catina,macese,ulei de catina,unt cu 80% grasime ,galbenus de ou,peste
-consumul regulat de alimente bogate in calciu :varza,brocoli,patrunjel,seminte de susan,iaurturi nepasteurizate,fasole alba.
-consumul zilnic de alimente bogate in vitamina C :acerola,macese,catina,coacaze,patrunjel,ardei iute rosu.
-plante bogate in siliciu :coada calului,pir,urzica,marc cu coaja
-evitarea dulciurilor concentrate,zaharului,pastelor fainoase albe,mancarilor procesate
Tratament :
Dat fiind faptul ca abcesele dentare survinn,de obicei,datorita unor carii dentare se impune vizita la medicul stomatolog pentru indepartarea acesteia si salvarea dintelui
Exista insa si remedii naturiste care ajuta la indepartarea infectiei si inflamatiei ;printe acestea vitamina C in cantitati mari (intre 6 si 10 g pe zi in functie de gradul de tolerabilitate),usturoiul,extractul din samburi de grapefruit,uleiul de oregano salbatic,tinctura de propolis,gemoderivatul de coacaz negru,solutii cu efect puternic bactericid (Malavit,uleiul din arbore de ceai,spre exemplu),gargara cu o solutie obtinuta din tinctura de galbenele si sunatoare.De asemenea,trebuie evitata caldura , aplicandu-se apa rece sau ghiata.

Pentru amanunte ma puteti contacta pe adresa de email :[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandra Ale (acum 10 ani)

Buna ziua,in urma cu trei ani mi-am scos nervul la o masea din dreapta sus,cred ca e (1.6) mi s-a pus pivot dupa care mi sa cimentat si s-a pus plomba urmand ca dupa 3 ani sa ma trezesc cu abces Nu mai zic ca am platit o gramada de bani pe un rahat de pivot care oricum nici nu stiu din ce e metalic sau fibra in fine....Mi s-a umflat gingia de la dinte si ganglionul drept,Nu stiu,de la ce ma doare ganglionul,de la abces din cauza puroiului sau din cauza unei masele de minte diin aceeasi parte,care deja a crescut ceva??.Acum iau de 4 zile antibiotic Ospen 1000 mg (1x8h) ca asta am avut in casa.Am facut radiografie iar infectia este intre radacini. Am fost de vreo 3 ori la drenaj iar medicul care mi-a realizat opera spune ca trebuie sa-mi taie trei sferturi din dinte,urmand ca restul ce ramane sa mi-l imbrace.Mi-a facut un total si ma costa in jur de 1300 Ron (nu mi-a spus ce materiale foloseste).Eu m-am speriat cand am auzit,plecand de la premisa CUM SA-MI SCOATA DINTELE???Am 20 de ani si stau cu gaura sau portelan in gura??? :(( Am fost la alt medic sa mai cer si alta parere,acesta mi-a spus ca poate sa-mi retrateze radacina.Acesta cand s-a apucat sa lucreze s-a speriat cand a vazut ca am ciment.S-a chinuit mult sa-l scoata,dar nu a reusit, mi-a facut si punctii dar puroi nu a iesit, desi umflatura aia tot face cap si iese puroi din ea.A spus ca dupa ce se scoate nervul nu se baga NICIODATA ciment,pentru ca altadata sa se mai poata interveni in cazul in care se intampla neplaceri dinastea.A spus ca cimentul se pune numai la o masea care a suferit operatie,careia i sa taiat din radacina urmand ca dupa aceea sa nu se mai poata face nimic in cazul acela.Dar din fericire eu nu am radacinile taiate,deci se putea umbla in continuare pe canal dar din nefericire niste "destepti" s-au gandit sa-mi cimenteze maseaua ca sa nu se mai poata umbla acolo! de ce,nu stiu,sper sa ma lamuriti dvs (cica foarte siguri pe ei ca nu se va mai intampla nimic cu ea) CUM NAIBA SE FACE ASA CEVA??? Acum eu va trebui sa-mi scot dintele deoarece nu se mai poate umbla la radacina ca sa mi se administreze un alt tratament??? CIMENTUL SE SCOATE GREU DE AKOLO????...cred ca e definitiv :((...si oricum abcesele din ce cauza se fac??? Eu zic, ca din cauza ca nu s-a facut tratamentul cum trebuia pe canal.Nu mai zic si de faptul ca primul medic cand a auzit ca iau Ospen de 1000 mg mi-a zis ca trebuia sa iau de 100 mg ca e mult prea puternic dar a zis ca nu mi-l mai schimba.Al 2-lea doctor mi-a spus ca el Ospen da la copii si mi-a prescris Oxacilina 500 mg (1x6h) inca 5 zile.Deci pe langa alea 4 zile de Ospen eu mai trebuia sa mai iau si inca 5 zile de Oxacilina daca era sa ma iau dupa ei,iar dupa aia ma mai mir de ce organsimul meu e praf..dar asta e a 2 a problema...As dori foarte mult daca m-ati putea ajuta cu mai multe sfaturi va rog frumos NU VREAU SA-MI PIERD DINTELE din cauza ca nu se mai poate lucra pe canal din cauza cimentului! NUMAI DACA ACEL RETRATAMENT NU-SI MAI FACE EFECTUL SI SE FACE PUROI DIN NOU ATUNCI SE APELEAZA LA REZECTIA APICALA??? Va rog frumos spuneti-mi ce sa fac!!! Nu am avut niciodata astfel de probleme in afara de maseaua asta,Tin foarte mult la dintii mei...va rog frumos...Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adyna (acum 10 ani)

am si eu o punga de puroi la obrazul drept,partea de jos din cauza unei masele care de 4 luni o am infectata si mi s-a dat drumul la puroi,am fost si la stomatolog ,dar mi-a ramas ca un chist si acum mis-a inrosit si nu vreau sa merg la drenaj k mi-e teama de operatii.acum iau clendamicina ,un antibiotic puternic si parca ar vrea sa se vindece.

ma intereseaza daca este vreo posibilitate sa imi porneasca catre creier puroiul,fiind in partea de jos a maxilarului sau chiar se vindeca de la antibiotic.k am si niste intepaturi asa si de asta am zis sa va intreb ce sanse sunt sa imi plece puroiul catre creier.

astept un raspuns.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: