Extrasistole ventriculare raspuns medic

Infarct
Intrebare postata de Roxy117017 cu 13 ani in urma

Sufar de mai multi ani de tahicardie sinusala si extrasistole ventriculare,din punctul de vedere la medicilor inima este ok iar aceste probleme le-am capatat pe fond de stress si oboseala.De cateva saptamani am observat ca aceste extrasistole apar dese cand ma asez brusc din picioare culcata si nu stiu ce lagatura pot avea cu pozitia corpului,mentionez ca inainte le aveam indiferent de pozitia in care ma aflam.Sunt f speriata va rog ajutati-ma cu un raspuns pana ajung la medic.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Horatiu Moldovan MDr. Horatiu Moldovan este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Extrasistolele ventriculare au semnificatie patologicanumai in anumite situatii. Este necesar un consult cardiologic compus din examen clinic, ECG, Echocardiografie si Holter ECG. Daca inima dvs. este normala si numarul extrasistolelor este mai mic de 10 pe minut nu este o problema. Va sugerez sa va controlati ionograma serica. Daca concentratia de K+ este mai mica de 5mlEq/L, puteti face un tratament cu Aspacardin 4 cp/zi 10 zile si apoi din nou ionograma.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infarct.

ATI`st (acum 8 ani)

Potasiu de 5 ii cam mare dupa mine.Peste 3.5 e ok..in orice caz nu peste 5.Un potasi de peste 5 deja poate indica o insuf.renala..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 12 ani)

Si eu am extrasistole ventriculare (dovedite prin Holter EKG) si tahicardie paroxistica supraventriculara de 4 ani. Aceste extrasistole m-au suparat in acesti 4 ani din cand in cand. Cel mai mult am suferit din cauza lor dupa ce mi-am pus primul holter, acum 3 luni si m-am speriat. La holter au aparut si extrasistole sistematizate sub forma de bigeminism. Au fost 18 bigeminate si dr. cardiolog s-a uitat la mine, a dat din cap si mi-a dat Propaferona. Bineinteles ca m-am dus la alt medic pentru ca stiam ca Propaferona este un antiritmic si care are multe efecte adverse. Acum iau Betalok zok de 50mg si ma simt mai bine. Ce vreau sa spun este ca si eu aveam multe extrasistole bigeminate sau izolate cand ma ridicam brusc sau ma asezam brusc. Efectiv nu mai suportam sa ma ridic sau sa ma asez. Am luat si un medicament homeopat si imediat nu am mai avut acele extrasistole. Acum depinde de cat de balonata sunt, pentru apar cand sunt balonata sau cat de tare ma enervez. Cand ma enervez am mai multe, cand sunt calma am cateva sau deloc. Organic nu am nimic conform ecografiei cardiace si se pare ca toate aceste probleme sunt cauzate de firea mea anxioasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dobre Ileana (acum 11 ani)

Laura, te rog sa-mi spui la ce doctori ai fost. Fratele meu este in aceasta situatie. Nr de telefon 0721312977. Iti sunt profund recunoscatoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marinela (acum 11 ani)

Nu te supara, Laura, dar la ce doctor homeopat te-ai dus? Am si eu extrasistole de ceva timp, am fost la medicul cardiolog si mi-a dat tot Propaferona. Nu ma simt mai bine de atunci, ba chiar ma simt mai rau, si as vrea sa incerc si un remediu homeopat.
Ti-as fi recunoscatoare pentru un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 9 ani)

Scuze dar nu am mai intrat de f mult timp pe acest forum. Dr. la care merg se numeste Sturza Carmen. Prima consultatie costa in jur de 35o ron iar dupa aceea consultatiile costa 200ron. De obicei este nevoie de o singura consultatie. Stiu ca este xam scump dar merita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: