Ce sa fac raspuns medic

Infarct
Intrebare postata de cristinaqwer cu 14 ani in urma

Tatal meu a suferit acum o luna infarct, iar doctorul ia recomandat urmatoarele medicamente: Plavix, TromboAss, Triace, Preductal, Sortis, Betaloc, dar farmacista ia dat urmatoarele medicamente: in loc de Plavix ia dat Acenocumarol, in loc de TromboAss ia dat Aspenter, in loc de Triace ia dat Zental, iar in loc de Preductal ia dat Moduxin. Tatal meu a fost iar la control ,dar a uitat sa spuna ca farmacista ia dat alte medicamente ,iar doctorul ia spus sa ia in continuare aceleasi medicamente. Tatal meu ar trebuie sa ia in continuare Acenocumarol (nu a mai luat de cateva zile intrucat s-au terminat) sau ar trebui sa ia Plavix acum (poate lua Plavix ac***a in vedere ca a suferit o operatie de ulcer acum cativa ani).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Plavix nu este echivalent cu acenocumarol. Plavix este antiagregant, acenocumarol este anticoagulant. Pe langa faptul ca au mecanisme de actiune si indicatii diferite, cu acenocumarol nu te joci si monitorizezi coagularea (INR), altfel fie iei degeaba, fie risti o sangerare chiar mortala. Aspirina are peste 300 denumiri comerciale printre care aspenter si ThromboASS. Difera dozajul si nu are semnificatie prea mare la acestea. Triace (probabil ati vrut sa spuneti Tritace) contine perindopril. Zental nu ma duce intuita ce ati vrut sa spuneti ca la search pe "Goagal" nu conduce la medicamente. Trimetazidina este principiul activ si la Preducta si la Moduxin.
Sfat: luati exact ce spune medicul cardiolog curant, fara nici o modificare si atrageti atentia farmacistei respective sa nu mai faca astfel de greseli.
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infarct.

cristinaqwer (acum 14 ani)

Da este Tritace in loc de Triace si Zenra in loc de Zental (nu am retinut bine cand am citit). Multumesc pentru raspuns, m-a linistit cat de cat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Tritace este ramipril, care a fost inlocuit cu zenra = substanta activa tot ramipril. Respectati indicatiile cardiologului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Multumesc Dr.Medicina interna. Este intradevar zapacitor sa vezi ce retete au pacientii si sa vezi ce este in punga lor, uneori complet diferit de ce scrie medicul. Este evident ca si sistemul farmaceutic este avariat rau si farmacistii nu mai sunt ce au fost odata. Sunt loviti ca si noi de monopol, 3 lanturi farmaceutice (unele expulzate din alte tari europene), care produc, importa si distribuie cu forta ce ii intereseaza si nu au treaba cu noi care raspundem pe ce facem (medici si farmacisti). Eu am sistem, vin cu punga la cabinet (asa le cer pacientilor), deşert toate si apoi le iau la rand si verific cum le iau. Am găsit sintrom luat de trei ori pe zi ("ca la carte"), împreună cu trombostop (pe ăsta îl luau corect), dar aveau INR incoagulabil; aspenter cu ThromboASS si Upsarin si melena in urma cu o saptamana; metoprolol de 100 impreuna cu egilok de 50, luate impreuna de 3 ori pe zi si ritm de 40-50, uneori cu dificultati de a sta in picioare sau treaz etc.). Zilnic pot scrie cateva pozne din astea si oamenii, sper ca vor intelege comparatia dintre a face o ciorba si un tratament. Daca ciorba este sanatatea omului si din cauza specializarii excesive apar multi bucatari (specialisti in diverse domenii medicale), daca nu se stie ce fiecare bucatar a pus in ciorba asta (sanatatea), si pune fiecare ce vrea fara sa stie ce a pus ceilalti si nici nu stie ce gateste celalalt, intelegeti clar ce se intampla (unul crede ca este ciorba, altul crede ca este tocana etc.), mai vine si farmacistul de lant (care pune in ciorba ce ii spune patronul, care nu este nici medic, nici farmacist, ci vrea sa c***aa produsele pe care le produce, importa, distribuie "en gros" si mai are si un lant de farmacii pentru potentarea efectului c***a), pai atunci se cam strica gustul mancarii si sa nu va mirati ca veti fi otraviti (de sistem sau de altceva). Este clar ca bresele sunt la toate nivelurile, de ambele parti: sistem si pacienti.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Multumesc si eu......Trist, dar din pacate ati postat adevarata realitate, cu care venim zilnic in contact.........sper ca cititorii acestui forum sa inteleaga si sa invete cate ceva......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 12 ani)

Buna seara.Daca mai sunteti in cautare de plavix, am 4 cutii sigiliate,expira 12/2013 si pot sa vi le dau incepand de la 70 de lei/cutia.60 de lei daca le-ati dori pe toate.
Ma puteti contacta la 0741 497851 sau cernea_stefan@ yahoo.com.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GABI (acum 11 ani)

POT INLOCUI BETALOK CU TRIMETAZIDINA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 8 luni)

Bună seara, sufăr de ischemie cardiaca severă și iau tratament printre care și nitropector 20, acum locuiesc in UK iar medicii de aici nu știu de acest medicament și nu știu ce inlocuitor să îmi dea.Ma puteți ajuta? Eu cred că Nitroglicerina dar aștept sfatul unui medic.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: