Zona genitala cu probleme

Candidoza Infectie micotica Limfogranulom veneric
Intrebare postata de Dan103129454 cu 15 ani in urma

Am o fetita de 6 ani si in fiecare seara trebuie sa o ung cu galbenele in zona genitala pentru ca are frecvent(noaptea)usturimi.am fost la medicul de familie si mi-a recomandat clotrimazol unguent dar nu da rezultatele asteptate.este vreo mamica ce are aceleasi probleme cu fetita ei sau vreo solutie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (32)

nicoleta427129979 (acum 15 ani)

Am crescut si eu doi copii(fata si baiat);va pot spune doar atat:nu mai ungeti fetita cu creme,ca e zona sensibila,folositi pudra pt.bebe,dar prima data puneti putin rivanol pe un steril si curatati usor de crema labiile,cred ca moare de usturimi fetita de la clotrimazol...va doresc sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina30122287 (acum 15 ani)

am citit intr-o revista mami despre un subiect asemanator si pot sa-ti spun si din experienta fetitei mele cand avea un 1.6 ani am avut si noi probleme de la antibiotic,iar eu am apelat cu incredere la un medic specialist ginecologie copii si mi-a recomandat o crema preparata la farmacie . a fost extraordinara a scapat in 3 zile a dat rezultate bune era compusa din
-pasta petrini 50gr
-nistatin v tl
-fenosept v tl
-borax 2g
intreaba la farmacie daca doresti dear eu am mai dat aceasta reteta si la alte mamici si au fost ffff multumite .
mmmm sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11641851232 (acum 2 ani)

Buna ziua,
Ma interesează rețeta Dvs, de mai sus, îmi puteți spune ce înseamnă acel V tl după fenosept și nistatin? Sa nu o dau in bara la farmacie.
Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 2 luni)

Mai aveți Reteta ? Mi-o puteți trimite pe whats app ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan103129454 (acum 15 ani)

multumesc pt interventie.nu are usturimi dar nici rezultate SANATATE MULTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela1062 (acum 15 ani)

cauta in farmacie chir veterinara violet de gentiana sau albastru de metil cu care tamponezi zona.consulta inainte un medic dermatolog.poti folosi cai de pelin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LAURENTIU18119921 (acum 15 ani)

nu cred ca este o solutie clotrimazolul fara a stii cu exactitate ce are puiuta ta de o ustura...
de ce nu ii faci o analiza a urinei sa vezi daca are ceva?
sau poate doamne fereste a luat vreo boala genitala de la vreun closet si nu stii..
parerea mea e sa cercetezi mai bine ce are si apoi sa aplici un tratament..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva (acum 12 ani)

Picurați una sau două picături de ulei de măsline în fanta vulvară a fetiței după fiecare baie.Aceasta ar trebui să facă parte din toaleta zilnică a oricărei fetițe, chiar până la vârsta adolescenței

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxi (acum 10 ani)

si eu am probleme asemanatoare cu fetita mea de 6ani,,cand are usturimi ,dupa baita o ung cu ulei de masline si imediat ii trece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 9 ani)

Orice fetita care se plinge noaptea de dureri sau usturimi vulvare trebuie testata obligatoriu pentru Oxiuri! Acestia ies noaptea din anus si intra in vagin la fetite, dind o senzatie de usturime si iritatie intensa. Cind se plinge noaptea de durere uitati-va cu mare atentie in vagin si fundulet, cit puteti de adinc in fundulet, e foarte posibil sa vedeti viermisorii. Chiar daca nu-i vedeti faceti testul cu banda scotch: se cere de la laborator o lama de sticla, iar dimineata cind inca fetita e in pat se lipeste in jurul anusului o bucatica de banda scotch, incercati sa intindeti pliurile anale cind faceti asta. Cu mare atentie banda se lipeste apoi pe lama de sticla, pe cit posibil dreapta, fara incretituri. Se duce la laborator lama de sticla. Daca sint oxiuri se pot vedea la microscop ouale lor care s-au lipit de banda scotch.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum un an)

Aveti perfect dreptate , fetita mea a făcut infectie urinara din cauza viermisorilor care au "migrat"din fundulet .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 9 ani)

Eu am o fetita de 8 luni si de cand am nascut-o are intre vagin si anus o mica fisura as spune eu,dar care nu o deranjeaza cu nimic,nu sangereaza niciodata,o pot atinge cu orice ca nu o doare.am mers la bucuresti la medic pt consult si ne-a spus k este un tesut crescut invers,cu epiderma in afara.prima data ne-a prescris nidoflor si spalaturi cu lactacid gel in zona afectata,la urmatorul control ne-a prescris cicalfate,un unguent de la avene pe baza de apa termala si spalaturi tot cu lactacid dar nici urma de vindecare.daca ma puteti ajuta cu vreun sfat va rog,daca stiti la ce doctori sa mai merg sau daca a-ti auzit si pe alti ca au trecut prin asta spuneti-ne va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11624915078 (acum 2 ani)

Buna seara cum putem intra in contact?s-a vindecat fetita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

E.m.e (acum 11 luni)

Avem aceasi situatie,imi puteti spune ce solutie s a gasit intr un final?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11544930021 (acum 5 ani)

Am o fetita de 12 ani,are mancarimi,a luat inainte niste antibiotic dar cu Antibiotic,ce sa fac?Nu stiu ce are?sunt panicată putin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11587247534 (acum 4 ani)

Si fetita mea are 3 ani jumate si cam de 1 luna am observat ca in fiecare noapte se scarpina cand doarme nush de ce am fost si la spital cu treaba asta si doctori au zis ca nare nimic ...mi-au dat un sapun lichid so spal dar degeaba ...nu da rezultate vrun sfat ceva va rog frumos sau nush ma puteti ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11644406679 (acum 2 ani)

Buna. Am o fetiță de 4 ani și 11 luni și ne luptam de un an de zile cu o secretie vulvara cu E-coli. A primit n tratamente cu antibiotice însă nicio rezolvare. Am testat-o și de oxiuri și nu are. Daca a mai trecut cineva prin așa ceva va rog sa îmi spuneți cum ați rezolvat că eu una nu mai știu ce să încerc și unde să mă mai duc.acum ultima data ni s-a dat iar antibiotic 10 zile și tot nu se vede vreo ameliorare. Secretia este in continuare. Mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SofiaM (acum 2 ani)

Ce ați rezolvat cu fetita?Cum putem lua legătura?Aceeași problema are și fetita mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 2 ani)

Nu am rezolvat nimic cu fetița. Sunt in același stadiu. Sunt disperata.nu știu ce să mai fac. :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lisa (acum 3 zile)

Bună! Nu știu dacă va mai confrunctati încă cu bacteria ecoli noi de trei ani ne confruntăm când trece când vine,doi ani consecutiv o luat antibiotic și tot degeaba am renunțat să-i mai dau pentru ca nu făcea febră nu avea usturimi doar urina nu era OK.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2