Va rog sa ma ajutati sa scap de o micoza cu care ma lupt de luni de zile.

Candidoza Infectii fungice cutanate Dermatofitoza
Intrebare postata de Marisa 79 cu 12 ani in urma

Buna ziua ! In urma cu vreo cateva luni am fost diagnosticata cu Tricofitie....Dr.dermatolog mi-a zis ca am luat aceasta micoza de la pisica de apartament si a avut dreptate...problema cea mai grava e ca, in ciuda tratamentului, inca nu mi-a trecut. iar problema si mai grava e ca ne-am contaminat toti membrii familiei....cea mai afectata fiind eu, deoarece eu m-am imbolnavit prima.Din cate am mai cercetat si eu pe internet, am aflat ca, tricofitia se localizeaza la nivelul capului dar eu am si pe corp.As vrea sa mai specific ca la inceput mi-a aparut sub o forma iar acum sub alta(la inceput eczemele erau sub forma unei pecingine,acum apar sub forma unor mici blande sau mici cosulete care se pot sparge la apasare si se inmultesc uneori mai repede alteori mai incet....oricum eu incerc sa le tin sub control dar nu le pot face sa nu mai apara.Ca sa ma puteti ajuta am sa va spun si ce tratament am urmat : am luat pe cale orala 10 zile TERBINAFINE 1/zi. am folosit un preparat pe baza de alcool facut la farmacie dupa reteta (acid salicilic+acid benzoic+alcool etilic, 30 grade+apa 0,3 gr...etc) apoi, peste aceasta solutie, am folosit o alta, de culoare rosie, Castellani parca se numeste.......eu am incercat sa scriu cat am inteles dupa reteta dak am gresit ceva imi cer scuze dar nu ma pricep mai mult.Peste toate astea am folosit un unguent antimicotic ( PIMAFUCIN ).Dupa tot acest tratament micoza a inceput sa dispara, insa nu de tot, doar a stagnat sa mai evolueze insa din pacate dupa vreo luna a recidivat. Suntem disperati si nu mai stim ce sa mai facem .Pe langa tratament am mai incercat si alte metode: tinctura de iod,betadina,otet,sapun antifungic "Ortos" dar toate au avut un efect de moment.Ma tem ca daca nu resesc sa ma tratez cat mai repede poate deveni cronica sau poate sa imi ramine semne pe corp pt toata viata.,gandul asta ma ingrozeste foarte tare.AM AJUNS IN PRAGUL DISPERARII si eu si familia mea !!!! As mai avea nevoie si de cateva sfaturi privitoare la igiena.Am inteles ca in aceasta situatie e f .importanta.Pana acum ,pt a dezinfecta mediul din casa, am folosit "Ecocid"repetand dezinfectia la o anumita perioada.....pt rufe am folosit mai multe solutii: otet,clor,bicarbonat sau clatirea cu apa fiarta insa in ciuda acestor eforturi sporii persista, cred, in mediu, si am inteles ca pot persista chiar si cativa ani la orice temperatura...E adevarat? In orice caz este foarte greu sa lupti impotriva a ceva ce nu poti vedea. Noi am incetat si sa mai speram ca ne vom mai vindeca.Am mai auzit de la altii ca pastilele de NIZORAL ar fi f. eficiente in cazul acestei micoze insa nu as vrea sa mai iau vreun tratament dupa ureche...asa ca VA ROG DIN TOATA INIMA PE TOTI CEI CARE A-TI TRECUT PRIN ACEASTA SITUATIE SI A-TI GASIT UN TRATAMENT EFICIENT SA MI-L SPUNETI SI MIE SI DACA TREBUIE CUMVA COMBINAT CU VREU REGIM ALIMENTAR STRICT ! As dori de asemenea si SFATUL unui SPECIALIST daca este posibil.Tot de la cineva specializat in acest domeniu as dori sa stiu exact si caile de transmitere ale acestei boli pt.a nu contamina cumva persoanele cu care vin in contact (e foarte important sa cunosc acest aspect ) In speranta ca voi primi si eu un raspuns cat mai urgent VA MULTUMESC ANTICIPAT si VA DORESC TUTUROR MULTA SANATATE CA E MAI DE PRET CA TOATE ! Cu respect,RAMONA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (60)

Dara (acum 12 ani)

Am scris pe Google ''''tricofitie'''' pt ca si eu am pisica si nu stiam ce inseamna aceasta afectiune si am gasit multe informatii, sfaturi, recomandari, forumuri.
PS> Mai ai pisica sau ai dat-o?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marisa 79 (acum 12 ani)

Draga Dara, iti multumesc mult ca te-ai oferit prima in a-mi raspunde la intrebare.M-ai intrebat daca mai am pisicuta.Da, inca o mai am, dar si ea, ca si noi, s-a vindecat si acum s-a imbolnavit din nou si ne chinuim sa o tratam si pe ea cu Imaverol.Akm nu este chiar atat de grav ca prima data fiindca incercam sa tinem micoza sub control.Si eu, ca si tine.am cercetat foarte mult pe net despre aceasta afectiune,insa parerile sunt intotdeauna impartite si nu stiu ce sa mai cred.Chiar am incercat sa aplic unele sfaturi, insa asa cum am mentionat mai sus, au avut efect doar de moment iar unele nu au avut nici un efect.Se stie ca fiecare organism reactioneaza diferit la anumite tratamente.Eu doresc sa aflu un tratament care sa dea rezultate 100% si ca boala sa nu mai recidiveze..... pentru ca daca unul din noi nu reuseste sa se trateze va fi in permanenta o sursa de infectie pt ceilalti; intelegi tu, draga Dara ?Aici e un cerc vicios din care simt parca ca nu vom mai iesi niciodata.Nu doresc nimanui sa treaca prin ce trecem noi acum; doar cei care au trecut prin asa ceva ma pot intelege cu adevarat.E frustrant sa te lupti cu o boala contagioasa si sa stai cu teama ca ii poti contamina si pe altii.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Oricum, multumesc mult pt raspunsul tau si daca mai vrei sa completezi ceva eu accept cu bucurie...orice sfat e bine primit.Te pup! P.C

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 2 luni)

Imaverol diluat 1 parte cu 4 parti apa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 11 ani)

Buna!As vrea sa te intreb daca ai reusit sa scapi de aceasta micoza,ma confrunt si eu de cateva sapt cu aceasta boala,am o fetita de 5 ani care are bubite in cap,si in cepe sa-i cada parul in locurile aleea(are un par foarte lung)si am primit si eu de la ea.Daca ne poti da cateva sfaturi,ti-am multumi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valle (acum un an)

Ia crescut parul inapoi? Cu ati reusit sa scapati de ciuperca?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 4 luni)

Buna ziua va rog să-mi spuneți dacă ia trecut fetiței și cu ce tratament la fel am și eu o nepoțica a luat ciuperca de la pisica și ia căzut păru că un cerculet speram sa nu cada mai mult și are și pe corp va rog să-mi spuneți cam in cat timp trece aceasta boală?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 11 ani)

Ioana~ai reusit sa gasesti vre-o scapare cu vedere la aceasta "Tricofitie" ? si eu sunt in prima faza..mi-a iesit doar un semn...pe frunte mai exact am luat si eu la randul meu de la 2 prieteni care au catei..eii sunt mai grav ca mine ..o au de vreo 5 zile la mine e prima zi si din cate am cautat pe net..m-am ingrozit de ceea ce am vazut..si as dori sa stiu daca ai gasit o metoda sigura prin care sa elimin aceasta micoza..Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 10 ani)

Si eu am avut o problema asemanatoare, localizata pe corp, nu la cap. In urma unor tratamente, am reusit sa scap definitiv de tricofitie ( luata de la porcusorul meu de Guineea) cu TRIDERM UNGUENT. Am incercam mai multe tratamente, care insa nu au avut efect. In prezent, nu mai am nicio problema, incearca si tu! Succes, sanatate multa ! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marisa 79 (acum 10 ani)

Draga ANDRA,iti multumesc mult pentru raspunsul tau.Tin sa iti marturisesc ca nici acum nu m-am vindecat de acea problema,desi a trecut 1 an si ceva de atunci.Intre timp,am mai consultat si alti "specialisti" care,mi-au schimbat diagnosticul din Tricofitie in Foliculita.Bineinteles ca nici tratamentul pt.acest ultim diagnostic nu a functionat...asa ca,atata timp cat nu am primit un diagnostic clar,nu ma pot trata.Ce rugaminte mare as avea eu la tine....descrie-mi,te rog,mai detaliat,forma acelor leziuni...e foarte important pt.mine acest detaliu,deoarece asa pot sa inteleg si eu daca ceea ce am eu,este sau nu tricofitie.Astept raspunsul tau.Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 10 ani)

Buna ziua!Si eu sunt in pragul disperarii si vad ca nu sunt singura!Ce se intampla cu medicii acestia de nu stiu ce avem si o iau pe basbaite?Noi,caci am luat toata familia ne luptam de 6 luni.5 medici, medicamente,unguente,chin ,bani si ....disperare.Presupun ca a luat de la o pisica.I-a aparut pe corp niste inele in centru cu niste cojite albicioase si in cap niste pete rosiatice,un pic inflamate unde a cazut parul.La noi baiatul e primul infectat si cel de la care ne tot reinfectam.Numai lui i-a aparut in cap noi avem numai pe corp unde cu o solutie de ketoconazol,nidoflor si eritromicina ne trece dar....ne reapar pentru ca pe baiat nu reusim sa-l vindecam in cap.Cand credeam ca am scapat dupa un tratament cu ketoconazol 2sapt,toata familia la baiat a reaparut si de la 3 eczeme in cap...acum e aproape chel,imflamat tot scalpul...Primele diagnostice au fost de tinea capitis si corporis.Ca prim tratamet a fost terbinafine comprimate si creme ca triderm,travogen,lomexin,,sampoane de ultima generatie....care doar le-a tinut sub control nu le-au vindecat..Ultimul diagnostic este Tricofitie si ne-au trimis in sfarsit la laborator pentru recoltat probe...ma repet dupa 6 luni..Desi medicii mi-au zis clar ca pot duce copilul la scoala din pacate a mai luat si o fetita si la fel si bunica desi nu avenit in contact f mult si f des cu noi.Suntem in tratament cu ketoconazol comprimate(desi este foarte toxic la ficat acum pentru 4 saptamani),ne mai dam cu alcool iodat si crema de mai sus mentionata pe baza de ketoconazol...si ma repet pe corp trece...dar in cap copilul nu scapa.Ce m-ar interesa e daca cineva a scapat de cosmarul acesta si cu ce?Daca cineva a incercat cu leacuri babesti sau naturiste...orice care sa ne faca bine.Sper sa postati raspunsuri si solutii iar pana atunci ...putere,rabdare,bani si MULTA SANATATE....caci numai asa mai reusim sa rezistam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 7 ani)

zonele acelea circulare decolorate dar care au in jurul lor un cerc rozaliu descuamat pot fi semne de Pitiriazis. oricum ar fi daca tot ati incercat toate tratamentele va dau eu unul babesc: faceti un cornet dintr-o coala alba. il ajustati la capat asfel incat el sa stea ca un p***af pe o farfurie de ceramica. ii dati incet foc la baza si il lasati in farfurie sa arda pana la capat. suflati cu grija hartia ars. pe farfurie va ramane o substanta potocaliu-maro, clisoasa. acea substanta (gudron) se ia cu degetul si se da peste buba. atentie ca dupa ce arde acolo hartia, farfuria va fi calda dar e musai sa luati gudronul acela cat de repede ca altfel se intareste si nu mai puteti face nimic cu el. toata povestea asta pateaza al naibii. animalele de casa trebuie spalate o data la 2 zile cu sampon cu clorhexiderm si daca au si ele leziuni, date si ele cu acest gudron. cel mai bine ar fi sa fie tunse animalele si us guler macar pana se vede daca functioneaza tratamentul sa nu se linga bietele de ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 10 ani)

Si eu ma lupt cu cateva pecingini pe brate,piept si picioare.itraconazol capsule si ketoconazolul nu m-au ajutat ci dimpotriva.disperata am cautat pe net si am incercat cu ziar ars pe sticla si...nimic.de ietu am inceput sa le dau cu otet de mere si nu-mi vine sa cred ce rezultat am.ma ustura de innebunesc dar strang din dinti caci tare ma vreau scapata de nebunia asta.azi dim am fost la medic sa-i arat si lui minunea si a ramas mirat caci nici in 24 ore s-au schimbat atat de mult.acum din pata rosie, uscata si urata s-a transformat in buba cu coaja - prima oara cand am aplicat marginile s-au ingrosat foarte tare si s-au albit.le-am lasat 20 min cu compresa cu otet de mere si dupa le-am frecat cu compresa din nou udata cu otet.mi-a curs putin sange si m-am speriat,dar am citi pe internet- pe site-uri in engleza- ca este absolut normal.succes la toti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Matroshka (acum 10 ani)

Intrebarea mea pentru toti cei care au fost diagnosticati cu aceasta afectiune si acuza ineficienta tatamentului prescris: i s-a recomandat vreunuia dintre voi un examen microscopic, sau diagnosticul a fost pus empiric? Este adevarat ca un dermatolog cu experienta poate pune un astfel de diagnostic bazandu-se doar pe aspectul clinic al leziunii, insa daca tratamentul nu da rezultate, sunt indicate examene de laborator precum microscopia directa, cultura fungilor izolati din leziune si antibiograma fungica (care arata cu exactitate la ce tratament e sensibil microorganismul respectiv). Sfatul meu este sa faceti macar antibiograma fungica, daca dermatologul respectiv e 100% sigur ca e vorba despre o micoza si nu altceva. Chiar daca examenele astea costa ceva bani, ele orieteaza medicul din prima spre un tratament eficient si va va scapa de luni/ani chinuitori de incercari esuate. In plus, cu cat treci prin mai multe tratamente ineficiente, cu atat ciuperca respectiva devine mai rezistenta la antifungice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Matroshka (acum 10 ani)

A, si lasati p***aile cu otet si alte leacuri babesti, s-ar putea sa agravati situatia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 10 ani)

Daca este foliculita eu recomand Fucidin, in cazul meu a dat rezultate, a fost recomandat de medicul dermatolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 10 ani)

Ca raspuns la intrebare,da am facut acele analize.Dar cine trebuie sa ne indrume sa le facem?Nu medicii?Am consultat nu unul ci 10 medici si nici unul nu mi-a zis sa-i fac analize la firul de par si scoame.Aaaa dupa ce au vazut ca nu esti prost,caci te cheama din 3 in 3 sapt la control si nu stiu cum sa faca sa traga de timp...cand vede ca esti la capatul puterii,ca incepi singur sa inveti....poate mai mult ca dansii...cand vad ca situatia se inrautateste...Mie medicii mi-au nenorocit baiatul timp de un an de zile.Nu au tinut un istoric...pur si simplu suntem tratati ca animalele...I-a pastile da-mi banii!!!Intr-un final am incercat inca un tratament.Griseofulvina.Nu se gaseste in Romania.Dragii mei...nu va culcati pe o ureche la ce va zic medicii...si ei sunt oameni cu slabiciuni...unii sunt capabili unii nu....Nu renuntati!Documentati-va,gasiti un medic bun caruia sa-i pese si cu care sa comunicati.Baiatul meu inca este in tratament desi am implinit un an de la acest nenorociT de Tricofiton...dar este bine!I-a crescut parul,nu ne-a mai infectat pe nici unul in casa...Sa dea Dumnezeu sa gasiti si voi tratamentul potrivit si rusine celor care se dau medici...dar se gandesc doar la buzunarul lor...nu si la cel al pacientilor....si in special la viata lor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geanina87 (acum 5 ani)

Florina, te rog frumos sa-mi spui si mie la ce medic ati mers de v-a vindecat baiatul? Sunt o mamica disperata care timp de 6 luni ne luptam cu aceasta infectie cu ricofiton si nu reusim sub nicio forma sa scapam de ea.Nu mai stiu ce sa mai facem.Ti-as fi profund recunoscatoare daca mi-ai raspunde. Iti multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 7 luni)

Florina te rog sa îmi spui și mie dacă a scăpat băiețelul tău și după cât timp asa sunt și eu disperata ca ambii mei băieței au problema asta de 3 luni nu scăpăm te rog frumos Florina sa imk raspunzi😥😥😥

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 6 luni)

Geanina87 spune mi te rog ai reușit sa îți vindeci băiețelul de aceasta infecție. M as bucura mult sa îmi răspunzi sunt în aceeași situatie☹️☹️☹️

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 10 ani)

Buna seara.
Pentru un consult, diagnostic si tratament apelati cu incredere la d-nu dr. Mares Mihai, doctor in cadrul Facultatii de Medicina Veterinara Iasi. Dumnealui cred ca este cel mai in masura sa va dea un tratament, in cazul in care aveti o micoza.
Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3