Pitiriazis versicolor spre candidoza?

Candidoza Pitiriazis versicolor
Intrebare postata de Memphistoles cu 7 ani in urma

Am fost zilele trecute la dermatolog in legatura cu niste pete de culoare galben inchis-maro pe partea de sus a spatelui si pe pectorali spre abdomen.Dupa o mica consultatie a ajuns la concluzia ca am Pitiriazis versicolor , si mi-a prescris mycogel,lomexin crema(in fiecare seara dupa dus), si flucoric 150 mg(3 pastile in total,1 la 3 zile).Ramane sa ma duc la gastroenterologie incercand sa aflu si motivul pentru care ma stric la stomac des si am tot mai multe senzatii de arsuri.Ei bine, cu gandul ca cele 2 nu au nimic in comun,am citit intr-o seara prospectul de pe flucoric si am aflat de o anume Candidoza , definitia gasind-o pe internet , totodata gasind si tot felul de simptome ale candidozei pe care le am in ultimul timp mai mult sau mai putin precum: lipsa de energie , afectiuni ale stomacului(diaree,arsuri,dificultate in a elimina gazele in special prin ragait), imunitate scazuta(am racit de 3-4 in mai putin de 4 luni), penis iritat,cu pete rosii si chestii albicioase pe el(de curand mi s-a intamplat pentru prima oara sa mi se duca brusc erectia in timpul sexului), plus o zona pe picior in care nu mai creste parul si sunt prezente niste bubite mici in locul firelor de par.
Alte mentionari ar fi ca medicul dermatolog mi-a spus ca zona fara par nu e o problema ca nu are treaba,insa eu zic ca e o problema atata timp cat exista o zona fara par,unde ar fi trebuit sa fie par.Anul trecut am fost la gastroenterologie pentru o investigatie in ideea ca as avea ceva asemanator cu gastrita(ac***a arsuri foarte dureroase), iar dupa endoscopie mi s-a spus ca nu am nimic.

In concluzie,intrebarile mele sunt:

-In functie de simptomele pe care le-am prezentat mai sus,care e sansa sa am Candidoza si cat de grav poate deveni sau este deja?

-Cum se poate depista? Analize de sange sau alta metoda?

-Se transmite sexual? Pentru ca momentan partenera mea nu pare sa aibe vreo problema(am incetat sa mai fac sex o perioada pana ma asigur ca e in regula)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Memphistoles (acum 7 ani)

Mai am cateva precizari de care am uitat:

-dermatologul mi-a recomandat 1 pastila de flucoric 150 de mg la 3 zile cu idea ca ar fi versicolor, dar daca e candidoza ar trebui sa iau 1 pastila pe zi?(doar ca sa fiu sigur)

-pot folosi lomexin pe penis(pe capul penisului, partea carnoasa nu pielea) luand in considerare cazul in care am sau nu am candidoza? Pe capul penisului sunt prezente pete mici rosii , secreta continuu o substanta alba lipicioasa (nefiind in erectie sau excitat),pielea este iritata si crapata(doare la atingere)

-imi tot apar afte bucale continuu,din ce am inteles,si asta este o simptoma specifica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: