Mancarime"genitala" raspuns medic

Candidoza
Intrebare postata de adrian132138856 cu 14 ani in urma

Buna ziua,sunt barbat,am 43 de ani si "detin"o frumoasa mancarime in jurul penisului de ceva timp si a devenit deranjanta,adica simt nevoia sa ma scarpin destul de des acolo...Mentionez ca am folosit un fel de sampon Nizoral si vreo 3 tuburi de Clotrimazol si nu vad niciun efect,am mai dat din cand in cand si cu otet de mere insa tot nu vrea sa "moara"!Ma puteti ajuta?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie sa faceti un examen citobacteriologic si o secretie uretrala, tratamentul corespunzator va fi efectuat in functie de antibiograma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

Elena (acum 14 ani)

Buna seara,cu toata rusinea voi spune problema mea. Am 18 ani si am de ceva vreme scurgeri lipicioase incolore(cateodata alb-verzui) urat mirositoare, fara mancarimi sau usturimi. Aceste scurgeri devin abundente in timpul preludiului/pettingului(sunt inca virgina).Nu stiu ce sa fac ,am urmat acum cateva luni un tratament cu nolicin pastile deoarece aveam mancarimi,usturimi si scurgerea era de culoare alba/galbuie. Trecuse pentru o perioada apoi iar au revenit aceleasi simptome. Mi-am facut analizele de urocultura dar nimic, eram perfect sanatoasa. Iar acum am aceasta problema de care simt ca nu mai scap.Va rog, ajutati-ma!Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 14 ani)

Ce am ?Ce tratament sa urmez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

estrelia (acum 11 ani)

ai candida si tratamentul se da in urma unei analize de laborator si in functie de cum iese antibiograma iti da tratamentul corespunzator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 14 ani)

trebuie sa mergi la un ginecolog.cam aceleasi simptome le-am avut si eu si am avut candida.am luat gynofort (crema vaginala) si flucoric pastile.simpotomele au disparut iar acum ma simt mult mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 14 ani)

am si eu o nedumerire.va rog scoteti-ma la lumina.candida se poate lua prin: tigare,baut dupa altii,sarut sau sex oral cu unul infectat cu candida.ma refer la candida orala.cu multumiri si astept raspuns ff.urgent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Da. Mai multe detalii veti obtine citind //sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidoza-bucala_1355#Mod_de_transmitere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 14 ani)

vroiam de fapt mai exact sa stiu daca se poate lua candida orala fumind dupa altul din aceeasi tigare respectivul fiind contaminat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea (acum 11 ani)

se poate deoarece candida se instaleaza si in cavitatea bucala (baza limbii) de culoare alba ca niste proeminente (ciupercute),deci data viitoare cand vei fuma dupa altul spune-i sa-ti arate limba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr de gaini (acum 10 ani)

ete nu. de ce nu? candidoza bucala cu transmisie mecanica nu se exista?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 13 ani)

Am de un timp eliminari lipicioase din penis si o usturime in canalul penisului ce poate sa fie, am reletii cu o singura partenera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arty (acum 13 ani)

poate sa fie fungtie in canalul urinar
i,sa-u infec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian132138856 (acum 13 ani)

poate intereseaza pe cineva,mi-am rezolvat problema cu mancarimea,sper,definitiv,in cca 3 saptamani,am luat Flucovim(1 capsula pe saptamana),am imbinat Lop***ad cu Biazol(ambele unguente!) si m-am dat seara inainte de culcare!Pur si simplu,inainte aveam tendinta sa ma scarpin din ce in ce mai tare,pana la rana chiar,acum,mai dau din cand in cand cu mana pe acolo dar,nu ma tenteaza sa ma scarpin ca si inainte!Sper sa foloseasca cuiva aflat in aceeasi situatie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dyana (acum 13 ani)

E bine ca ti`a trecut,dar vreau sama lamuresc,dak eu imi fac tratament,de ex sa zicem ca am candida,partenerul ce trebuie sa ieie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicu 12343 (acum un an)

Cum ai combinat cele două unguente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 13 ani)

Buna seara ,am si eu probleme sa zic asa , am avut contact sexual cu partenera si la a 3 a zi mi sa umflat in juru penisului ca un inel pielea acea rosie mai exact ca si cum ar fi inflamata , apoi am observat ca la decalotare am in juru penisului o substanta alba (numita si branza) abundenta ,am senzatie de mancarime (pot spune ca si cum ar ustura un pic) si mici pete pe penis nu foarte rosi sau proununtate .
Prietena a folosit Pharmatex ovule , acelea care se introduc in vagin ,este posibil ca aceasta sa fie urmarea la folosirea Pharmatexului pentru ca am avut in aceea seara 2 contacte la cam 1 ora jumate diferenta fata de primul act sexual si a folosit inca un ovul .
Poate aceasta sa fie problema si din aceasta cauza sa fie si problema mea? sau este altceva ?
Va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ruslan (acum 11 ani)

George, am simtomele pe care leai avut si tu!!!! cum teai tratat??? ajutatima varog :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dyana (acum 13 ani)

De 4 luni incoace tot am mancarimi,am fost la ginecolog mi`a dat tratament,dupaceea a 2 -a luna iar am facut,mi`am luat tratamentul din nou si a trecut,iar acuma iar,ma usutura si ma mananca ingrozitor,insuportabil.Intretin relatii sexuale cu prietenul meu.Oare sa iau tratamentul ce l`am luat si pana acuma?este foarte bun,ovule gynozol,crema nidoflor si medicamentle stamicin dupa a 6-a zi numai aveam nimik,tramentul era de 10 zile.dar dak iau tratamentul pritenenulmeu ce trebuie sa ieie?va rog ajutati`ma ca nu mai pot!!!Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cio0fo0lici (acum 12 ani)

Sa se duca si el la doctor. :)
Nu poate lua tratament dupa ureche.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2