Cum pot trata candidoza la nivelul cavitatii bucale?

Candidoza
Intrebare postata de elena06 cu 9 ani in urma

Buna!
Numele meu este Elena, am 49 de ani si am o intrebare daca ma puteti ajuta, va rog! Am urmat un tratament cu antibiotice de peste 10 zile pentru ameliorarea unei sinuzite etmoidale. In faza incipienta am luat la recomandarea medicului Amoxacilina 500 mg, iar apoi am continuat cu Amoxi plus. Singura chestiune importanta pe care am neglijat-o a fost tratamentul preventiv anti-micotic si m-am ales cu o candidoza la nivelul cavitatii bucale. De mai bine de 2 saptamani ma confrunt cu aceasta problema si nu reusesc sa ii dau de capat. In tot acest timp am incercat diverse tratamente: Nistatina tablete, Glicerina cu nistatina, Fluconazol 150 mg (o tableta). Toate s-au dovedit ineficiente, in conditiile in care atunci cand am depasit faza critica, durerea si infectia s-a reinstalat dupa cateva zile. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ! Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrian (acum 9 ani)

Buna seara. Stimata doamna, aceasta problema imi este foarte cunoscuta intrucat o persoana foarte apropiata mie s-a confruntat cu acest necaz. Puteti incerca foarte multe tratamente: de la Nistatin pana la gargara cu bicarbonat de sodiu sau medicamente extrem de scumpe. Nu va vindeca, doar va ameliora. Exista insa un produs natural de exceptie care se numeste First iar acest remediu a dat rezultate in cazul matusii mele dupa foarte multe incercari cu diverse medicamente. Daca doriti mai multe detalii despre acest produs si despre modul il puteti procura la cel mai mic pret ma puteti contacta la adresa [email protected]. Multa sanatate va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 9 ani)

Oamenii au nevoie de solutii reale, nu de reclame la produsele pe care le promovati. Daca intr-adevar aveti o rezolvare pentru problema cuiva, nu va mai lasati adresa de mail in speranta ca adunati mai multi clienti. E de-a dreptul penibil, mai ales ca va folositi de cazuri imaginare ca sa convingeti. Nu cred ca am vazut forum fara asemenea interventii... si sunt toate redactate in acelasi stil. Pur si simplu m-am saturat sa vad atata nepasare si ipocrizie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 9 ani)

HEXORAL , spray .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 9 ani)

candy clear 5 si garagara cu bicarbonat de sodiu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 9 ani)

Exista produse naturiste pentru tratarea candidozei: probiotice, goldenseal, mangosteen, gheara matei, vit. C

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 9 ani)

Fucoric tableta.E de ajuns una singura.Pe viitor la administrare de antibiotic se ia o singura tableta in prima zi iar daca continuati tratam.mai luati una.E posibil sa aveti imunitatea scazut asta fiind rezultatul,adr nu e de nerezolvat.Asa ceva am patit si eu si asa am rez. treaba.Stiu ca e neplacut,mai ales la gura.Consumati mult iaurt,acidul lactic fiind recunoscut pt. efectu benefic in candida. Sanatate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: