Cum pot scapa definitiv? Sau e un blestem? raspuns medic

Candidoza
Intrebare postata de olimpia19112481 cu 14 ani in urma

Cum pot scapa definitiv de candida? sunt disperata! la cca 2 saptamani dupa tratament recidiveaza si o iau de la capat ..... este neplacut si mi-e rusine.... nici cu sotul nu mai am contact de disperare ca poate el imi transmite (cel putin in ultimile 4 luni am refuzat orice contact - chiar si protejat) si tot a recidivat. Va rog sa ma ajutati !!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Dr. Alice Sirb MDr. Alice Sirb este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

In primul rand un tratament eficient pentru candidoza se face ambilor parteneri.Pentru vulvovaginita micotica recidivanta , tratamentul dureaza mai mult timp si contine ovule, comprimate antifungice si crema.Pe langa asta trebuie sa iti cresti imunitatea si un timp sa incerci o dieta alcalina.Daca vrei mai multe amanunte , poti sa ma suni . Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

olimpia19112481 (acum 14 ani)

va multumesc . va voi contacta si telefonic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

doresc si eu un tratamet eficace

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

me_eva (acum 14 ani)

Are ceva daca combin solutia vaginala cu ovulele betadine...fac spalaturi inainte de introducere,seara,insa nu mi-a prescris nimeni asta,dar stiu sigur ca am colpita...vreau sa stiu daca e bine ce fac si daca trebuie sa ma retin de la activitatea sexuala...cat timp sa fac tratamentul?astept un raspuns,va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

nistatin este un medicament bun pentru tratarea candidozei ? se poate scapa de finitiv de acaesta boala ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana (acum 10 ani)

Buna Seara, 2 zile la rand am avut mancarimi jos, cand urinat aveam o secretie alba , branzoasa care statea in uter cred, dupa doua zile mancarimea s-a oprit, dar secretia tot o mai am. Va rog astept un raspuns, multumesc anticipat. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 14 ani)

eu am de un an si tot nu am putut scapa de ea...am facut toate tratamentele posibile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

g (acum 14 ani)

Si eu sunt la fel de disperata..de cca 9 ani ma chinui cu nenorocita asta de candidoza..acum cred ca mi-a acaparat tot corpul:gura,esofag,stomac.
Am tot facut tot felul de tratamente,o groaza de bani aruncati pe apa sambatei,lus ca mi-am nenorocit si stomac si ficat.
Cred ca intr-adevar doctorii prescriu la vrajeala tot felul de medicamente cand stiu ca nu au nici o rezolvare.Cine oare isi da interesul sa te faca odata bine?!
Stau eu,ca pacient potential sa ma tot documentez pe internet...cred ca mai am putin si imi dau doctoratu...Nu se mai poate....
Mai nou,si fetita mea de 2 ani are candidoza vaginala plus eruptii cutanate de tip alergic...
Poate cineva sa mi spuna cum sa gasasec un medic competent si stimat care sa mi explice ce si cum si sa mi puna itrebari ,ca am vazut ca candidoza asta e cauzatoare de multe altele.

Ma uimesc si atatea postari si subiecte pe tema asta...si toate...sufera iin continuare de candidoza asta nenorocita.
Am ajuns sa cred ca NU EXISTA UN MEDIC COMPETENT SI PROFI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A (acum 10 luni)

Buna seara! Ați gasit cumva un tratament sau un doctor bun pentru problema asta? Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Cumnata mea, dupa patru-cinci ani de chin cu candidoza asta nenorocita, a scapat, insarcinata fiind, dupa ce i s-a facut o antibiograma la Spitalul Filantropia, unde a si nascut, i s-au dat ovule si gata, a terminat-o cu candida! Va dat seama ca inainte de a incepe sa ''lucreze'' la bebe, si-a facut mii de teste si para-teste, a luat tot soiul de ovule si medicamente, supozitoare, ce vrei si ce nu vrei, ea simtea ca nu e vindecata, medicii spuneau ca ''gata, esti in regula, nu mai ai nimic, poti face copii cati vrei''. Evident, nu a fost asa, i s-a descoperit la spital (Filantropia, unde a si nascut) ca a recidivat candida, dar dupa antibiograma care i s-a facut i-au prescris exact antifungicul care trebuia pentru tulpina pe care o avea ea si... au vindecat-o.
Cam asta e, nu stiu ce sa spun, puteti incerca, daca sunteti din Bucuresti, un consult la Spitalul Filantropia, pe cumnata mea nu a facut-o bine medicul ei curant (culmea, era in concediu!) ci un medic de garda de la maternitatea de acolo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olimpia19112481 (acum 14 ani)

multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 14 ani)

poti sa imi spui si mie numele doctorului care a vindecat-o pe cumnata ta? as vrea sa ma duc si eu la Filantropia sa ma consulte, pentru ca am o problema.
multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela141 (acum 14 ani)

Poti avea candidoza la stomac? Si cum depistezi asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 14 ani)

exista si tratament natural, este eficient si fara efecte adverse, poti scrie pe mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ckris (acum 14 ani)

Buna seara! Si eu am avut candida dar am scapat de ea,am avut si un chist pe ovarul drept si de asta am scapat. Am fost la ginecolog de 3 ori si acum nu mai am nicio problema. Prima data cand am fost mi-a dat reteta cu ceroxim 500mg,cocxtral 100mg, polidin, femingin B pentru spalaturi vaginale si ovule, si cand m-am dus la control mi-a dat sa iau antiiflimatoare levofloxacina actavis 500mg, meloxicam, polidin, femingin B, ovule si flucovim este o capsula in cutie pe care a luat-o si sotul meu si acum nu mai am probleme, sper sa nu mai recidiveze. O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olimpia19112481 (acum 14 ani)

merci .... o sa incerc si asta .... sper sa functioneze ... deja sunt o farmacie ambulanta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Miha, cumnata mea nu mai stie cum il chema pe medicul care a vindecat-o de candida. Medicul ei (tot de la Filantropia) care a monitorizat-o pe timpul sarcinii era in concediu, iar ea, incepand sa prezinte simptomele specifice de candida (mancarimi, arsuri) si fiind insarcinata in luna a sasea, s-a dus pur si simplu la Filantropia la Camera de Garda si i s-a luat secretie, apoi i s-a facut o antifungigrama si i s-a dat tratament specific pentru tulpina de candida care o avea ea.
Te poti duce, cred eu, cu incredere, pur si simplu la Camera de Garda si sa soliciti un consult si sa spui ce probleme ai. Sa fim seriosi, medicii de la spitalele de ostetrica ginecologie sunt cei mai in masura sa te "rezolve" pentru ca acolo sunt confruntati cu fel si fel de probleme si urgente pe ramura respectiva. Sunt sigura ca acolo vei gasi medici competenti.
Multa sanatate iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

me_eva (acum 14 ani)

si eu am colpita de cativa ani,imi recidiveaza anual,acum sunt plecata din tara si am iarasi,am luat betadine fara prescriptie medicala,sper ca nu am facut o greseala...e bine daca combin ovule betadine cu spalaturi betadine inainte?cat timp sa fac tratamentul?am voie la activitate sexuala?astept un raspuns...mi-a fi de mare folos,stau in stres...:(...va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tina (acum 10 ani)

Incercati Transfer Factor Plus de la 4life. Detalii la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 9 ani)

tine dieta...exclude zaharul si painea(fainoasele)mancarea cu sos....adica tot ce este preparat termic....daca ai putea cat de multa hrana vie.nu mai lua medicamente...ca se hraneste cu ele...incearca sa ti alcalinizezi cat poti organismul....macar o per apa plata cu lamaie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2