Colpita micotica

Candidoza
Intrebare postata de Cristian6689032 cu 16 ani in urma

In ultimii ani m-am luptat cu o colpita data de bacili gram neg. si poz.La ultima analiza am aflat ca pe langa asta m-am procopsit si cu candida. Am facut tratament - destul de superficial as zice eu - insa ma intreb daca are efect si in cazul practicarii sexului oral sau anal, sau daca trebuie urmate tratamente separate. Si in primul rand nu stiu ce simptome sa urmaresc ca sa aflu daca am contactat candidoza si la alte nivele.Daca stie cineva ceva, v-as fi recunoscatoare daca m-ati informa si pe mine. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adelina3392451 (acum 16 ani)

Daca ai urma cu strictete tratamentul dat de medici poate nu te-ai mai lupta ani de zile cu o boala;Candida din cate stiu eu in forma agravata da mancarimi, miros neplacut, scurgeri, destul de jenant pt. o fata cu viata sexuala atat de activa; cat despre sexul oral si anal sunt impotriva lor, oricum nu iti poate da un diagnostic orcine pe forum ci la fel trebuie sa mergi la un specialist cred ca dermato-venerice.Un sfat:fa sex protejat NU UITA exista forme de cancer care se transmit pe cale sexuala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

P (acum 10 ani)

Cancer pe cale sexuala?? Buna asta! :))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana18388917 (acum 16 ani)

cunosc pe cineva ce se chinuia sa scape de acel bacil cu mai multe antibiotice date de medici.Sexul normal,oral si anal sunt interzise daca un partener are candidoza.Stiu ca sexul anal slabeste muschiul care inchide intestinul gros si in timp deduci urmarile(te vei scapa pe tine),iar daca ai candida se extinde .Candida se localizeaza in mai multe mucoase,nu numai la nivelul celei vaginale(de ex. la aparatul digestiv in urma sexului oral).Candida e o ciuperca care se ia ,dar care se si face .Urmeaza un tratament strict altfel se agraveaza.Mergi neaparat la ginecolog.Trebuie si partenerul sa faca tratament,altfel vei lua din nou candida.Nu e de joaca si nici nu trebuie trata cu nepasare sau cu :"lasa ca ma tratez saptamana viitoare".
Ai grija pe viitor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Galina (acum 11 ani)

Dupa cele citite de mai sus pot spune ca candida se paote transmite si prin sex normal si prin cel oral......de aceea cel mai bine sa apelati cit mai urgent la doctor....eu am avut colpta micotica de un an si in urma tratamentelor na functionat dupa care mam dus la alt medik specialist in ginikologie si mia schimbat tratamentul si a functionat destul de bine...akuma insa am observat de vreo 3 luni taituri pe limba putin alba...si ma tot intreb daca poate sa fie o recesiva colpitei(zisa cndida)in alta lok al organizamului sau am intrat in panica fara rost,sau paote sa fie de la faptul ca am problema cu stomakul ...marti ma duk la medic ....daca puteti sami spunei ceva in lagatur cu asta vas fi fr recunoascatoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA MARIA75416 (acum 11 ani)

Invata sa scrii corect romanste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 9 ani)

Da. Cat de socant poate fi :))) virusul HPV se ia prin transmitere sexuala. Sunt sute de radacini, printre care si cele ce ridica riscul de a ne imbolnavi de cancer...interesati-va de toate bolile pentru ca aveti acces la informatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: