Clotrimazol so prezervativ?

Candidoza
Intrebare postata de tetitzuc cu 14 ani in urma

Buna fetele!sunt si eu noua pe aici...am citit ce a mai fost scris pe aici,dar nu am vazut nicaieri ce ma framanta pe mine.Doctorita mea mi-a spus sa folosesc clotrimazol in loc de lubrifianti pt a "merge" mai usor in timpul...Suntem amandoi mai la inceput si pana o sa fie mai ok....mai avem nevoie de un astfel de ajutor.ce spuneti?merg impreuna sau s-ar putea rupe prezervativul din cauza clotrimazolului?tot asa mi-a recomandat vitamina A...Va rog dak stiti ceva.poop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

floryny (acum 14 ani)

Buna Tetitzuc,

Banuiesc ca ti-a dat medicul clotrimazol pentru ca a gasit ceva in neregula la control. Din cate stiu, pe perioada tratamentului nu ai voie sa faci sex.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la farmacie si sa ceri un lubrifiant pe baza de apa, cred ca e mai ok decat clotrimazolul, este posibil ca acesta sa-ti provoace iritatii. Nici de vitamina A nu am auzit sa fi folosit cineva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Un f. bun lubrefiant,fara efecte adverse este MultiGyn Liguigel, de la Bioclin. Este un gel lubrefiant si hidratant pt. mucoasa vaginala. In plus sporeste si placerea sexuala. Il vei gasi sigur in farmaciile Sensiblu, la pret de 30 roni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1251 (acum 14 ani)

Clotrimazolul din cate stiu eu se foloseste ca tratament la infectiile vaginale si da, poate avea efect lubrifiant, dar tinand cont de gama variata de lubrfianti de pe piata ai de unde alege, asa ca iti recomand un lubrifiant in loc de clotrimazol.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tetitzuc (acum 14 ani)

multumesc pt pareri.lubrifiant de la durex foloseam pana sa merg la control,dar doctorita mi-a zis sa folosesc mai bine clotrimazol,dar nu mi-am dat seama sa o intreb daca merge impreuna cu prezervativul sau dak ar putea sa-i dauneze latexului si sa-l rupa mai usor asa cum am inteles k se intampla dak lubrifiantul nu e pe baza de apa..Asta e dilema mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Tu ai citit pe prospectul acestei creme pentru ce afectiune este indicat? Nu cred ca acea doctorita ti-a dat pentru lubrifiere...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tetitzuc (acum 14 ani)

ba da!exact pt lubrifiere,n-a fost vb despre altceva.eu fiind ff stramta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina2139380 (acum 14 ani)

chiar ieri am fost la ginecolog si am primit clotrimazol....pentru o rana cik...o mik fisura la nivelul vaginului.acum aud k este data pe post de lubrifiant.unii medici sunt dea dreptul p***ai...in loc sa ne vindece mai rau de imbolnavesc.plus k nu stiu sa vorbeasca...sa ne lamureasca si p noi k de aceea ne ducem acolo..nu de placere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tetitzuc (acum 14 ani)

asta e....eu n-am mai aflat dak e sau nu bun impreuna cu prez.si deci nu-l folosesc in acest scop pt k nu vreau sa ma trezesc cu surprize.ce trist :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alice70 (acum 14 ani)

Nici nu cred ca ai cum sa afli acest lucru, deoarece ma indoiesc ca producatorii de prezervative au testat rezistenta prezervativului la clotrimazol... Poate s-o fi gandit la faptul ca unii lubrifianti ( mai ales cei pe baza de ulei) determina iritatii la unele persoane si s-o fi gandit ca asa impusca doi iepuri dintr-o data: si lubrifierea si iritatia...nu stiu la ce s-o fi gandit... (daca o luam asa orice substanta cu consistenta cremoasa, uleioasa poate fi lubrifiant - dar nu inseamna ca e si nimerit sa o folosim in acest scop). Eu sunt de parere sa folosesti lubrifiant pentru lubrifiere si dupa aceea, eventual, daca faci iritatii sa dai cu clotrimazol. E doar o parere personala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariandreita (acum 14 ani)

DOAMNE FERESTE DE MEDICI BOLOVANI ..... .CU CE NOTA A TERMINAT OARE FACULTATEA ?CLOTRIMAZOLUL ESTE UN MEDICAMENT ANTIMICOTIC.PENTRU LUBRIFIERE FOLOSESTE LUBRIFIANTI .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tetitzuc (acum 14 ani)

ms ionela :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 14 ani)

Are dreptate Ionela, cam asa e: clotrimazolul nu are nimic de-a face cu lubrifierea. Mai mult, se rupe prezervativul folosind orice gen de clotrimazoale, lomexin, pimafucin etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic veterinar - femeie ca si voi! (acum 11 ani)

Clotrimazolul nu se administreaza decat CUTANAT si la animale nu numai la om ... daca freci orice mucoasa cu clotrimazol nu vei realiza decat iritatii dureroase!
Pentru mucoase exista produse specifice! Clarificati-va fetelor inainte de a iesi din cabinet fiindca un medic e si el om si nu are cum sa stie ce cunostiinte medicale aveti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura jenny (acum 11 ani)

Buna , si eu am avut candidoza si am tratat cu clotrimazol pana mi-a trecut , dar apoi erau inca frecvente durerile in timpul actului sexual ... asa ca am continuat sa ma dau cu clotrimazol si in timpul actului sexual si e chiar ok ..pana acum nu mi-a cauzat vreo alta infectie sau durere si am terminat aproape tot tubul ... intradevar stiu ca nu e bine venit nici un contact sexual pe timpul tratamentului...dar dupa ce mi-a trecut candidoza am continuat sa ma dau . Ba chiar secretia mea e mai normala ca niciodata ... si in timpul actului sexual imi amelioreaza toate usturimile si durerile... acum poate depinde de persoana ... eu pana acum nu am avut nici o problema .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura jenny (acum 11 ani)

Buna , si eu am avut candidoza si am tratat cu clotrimazol pana mi-a trecut , dar apoi erau inca frecvente durerile in timpul actului sexual ... asa ca am continuat sa ma dau cu clotrimazol si in timpul actului sexual si e chiar ok ..pana acum nu mi-a cauzat vreo alta infectie sau durere si am terminat aproape tot tubul ... intradevar stiu ca nu e bine venit nici un contact sexual pe timpul tratamentului...dar dupa ce mi-a trecut candidoza am continuat sa ma dau . Ba chiar secretia mea e mai normala ca niciodata ... si in timpul actului sexual imi amelioreaza toate usturimile si durerile... acum poate depinde de persoana ... eu pana acum nu am avut nici o problema .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

Va rog imi spuneti si mie cum se foloseste prezervativul va rog frumos trimitetim pa ionuta_danuta va rog spunetim ca prietenul meu vrea sa facem sex si nu stiu sa folosesc prezervativul va rog spunetim pe ionuta_danuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danutza (acum 10 ani)

se foloseste in ciorba cu putin patrunjel si usturoi dupa gust

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: