Cervicita cronica

Candidoza
Intrebare postata de cristina0606 cu 13 ani in urma

Am fost diagnosticata cu cervicita cronica,in urma testului de secretie a rezultat ca am candida,in aces moment iau tratament piamfucin ovule,tantumrosa spalaturi si nizoral pastile eu si partenerul timp de 6 zile,am facut papanicolau si colposcopie,idea e ca eu acum 4 luni am fost la control ginecologic si mi sa spus ca nu am nimic,doamna doctor la care merg acum mi-a zis ca rana pe col este veche de cel putin un an,nu inteleg cum nu sa vazut in urma cu 4 luni???imi poate trece cu tratament,fara cauterizare??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Adrienne (acum 13 ani)

O cervicita cronica tratata corect se poate vindeca. O cauterizare a unei rani pe colul uterin [ daca se recomanda] este rezolvarea cea mai sigura,plus ca nu este o interventie dureroasa. Probabil ca rana avea dimensiuni f. mici si a putut fi depistata doar cu ajutorul colposcopului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALINA (acum 13 ani)

NEDUREROASA ? Din proprie experiente va asigur ca mi-au curs lacrimile in timpul interventiei de maxim 15 minute .Am revenit la cabinet o singura dat sa-mi dea cu niste sprey .Am zacut 2 saptamani in pat nestiind ca idioata de doctora atinsese un vas de sange , cum avem sa aflu la urgenta .O INTERVENTI BANALA PE DRACU !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Regret ca ai avut o experienta dureroasa, dar te asigur ca nu este ceva general. Se simte ca un gadilat, sase saptamani este interzis orice intimitate, in acest interval se formeaza o crusta pe rana care se elimina, etc. Nu este bine sa absolutizezi o experienta nefericita, cu un medic............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

cauterizarea este o solutie optima,eu am fost cauterizata tratata dar un pic c-am tarziu ptr mine -albastul de metil dupa cauterizare e f bun+ ovule cerviron,acum depinde cat de grava este situatia ta,mai multi medici -multe raspunsuri diferite,un medic-un raspuns,sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: