Candidoza recurenta

Candidoza
Intrebare postata de Mihaela110101139 cu 14 ani in urma

Buna ziua,
Cam de un an de zile ma confrunt cu o candidoza care imi apare dupa fiecare mestruatie. Am facut su examen bacteriologic si nu a iesit nimic ciudat. Medicul imi prescrie tratament, il urmez, imi trece temporar insa la urmatoarea mestruatie apare din nou. Mai grav e ca am si dureri ale ovarelor uneori chiar insuportabile iar medicul mi-a spus ca din aceasta privinta sunt perfect sanatoasa. Mi-a spus ca nici chiar el nu isi da seama de ce fac in mod repetat aceasta candidoza iar eu sunt tot mai disperata pe zi ce trece, caci m-am saturat sa merg la ginecolog chiar si de doua ori pe luna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

ionica (acum 14 ani)

Ti-ai inceput viata sexuala? Tratamentul pe care ti l-a dat medicul l-a urmat si partenerul tau? Folosesti anticonceptionale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela110101139 (acum 14 ani)

Mi-am inceput viata sexuala, iar cand am cumparat tratamentul pentru mine am cerut de la famacista acelasi tratament si pentru partener pe care l-a dat sub forma de crema, caci eu aveam ovule. Nu folosesc anticonceptionale deoarece ficatul meu este slabit si stiu ca anticonceptionalele afecteaza in mare parte ficatul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Pentru a evita infectia trebuie sa eviti purtarea de lenjerie din material sintetic, sa eviti purtarea de haine stramte si care nu sunt din bumbac, la ciclu, sa folosesti mai mult tampoane externe si mai putin interne, igiena trebuie sa fie perfecta, sa nu te speli cu sapunuri dure. Incearca ca si tratament sa folosesti clotrimazol, care se poate administra sub forma de crema (o aplicatie pe zi timp de 7 zile, putandu-se prelungi pana la 14 zile in cazurile refractare la tratament) sau ovule vaginale (un ovul pe zi timp de 7 zile sau 2 ovule pe zi timp de 3 zile), fara sa intretii realtii intime.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela110101139 (acum 14 ani)

De regula nu port haine stramte iar la ciclu nu folosesc tampoane interne deloc. Tocmai de aceea ma si mir ca nu pot scapa de ea din moment ce inlatur cam toate cauzele aparitiei. Am facut multe tratamente cu Clotrimazol(crema) si Meclodin(ovule) chiar si cate 10 zile.Desi pana acum imi trecea pe moment cu acest tratament si revenea la prima menstruatie, acum incep sa devin imuna si la acesta nemaifacandu-si efectul deloc. Nici nu mai stiu ce sa fac. O sa merg sa fac si un test Papanicolau dar nu cred ca o sa ma ajute cu ceva. Eventual o sa merg la un medic dintr-un alt oras mai mare poate e mai specializat si ma juta cu ceva caci la mine in oras nu exista decat un singur medic ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Da, ar fi bine sa consulti si un alt medic. De obicei aceasta candida o poti face si de la hartia igienica sau antibiotice, daca ai luat...Dar cel mai bine este sa te vada si un alt medic. Pe curand si poate ma tii la curent. Astept vesti!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

Cred ca ar trebui sa-ti refaci analizele si sa-ti faci si fungigrama pt a vedea la ce medicament este sensibil microbul.Poate nu e o candida si netratat corespunzator nu va trece.
Inafara de dureri ai secretie, usturimi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela110101139 (acum 14 ani)

Am si dureri si mancarimi si uneori chiar si usturimi iar mai recent ce ma deramjeaza e durerea de ovare care nu inteleg de la ce a aparut. Saptamana viitoare o sa merg in iasi sa fac o vizita la un ginecolog. Sper sa ma descurc pentru ca nu cunosc orasul deloc dar daca nu reusesc o sa merg tot la mine in oras sa fac si o fungigrama. Problema e ca sunt si purtatoare sanatoasa de virus al Hepatitei B si ma gandesc ca unele tratamente pentru candida nu mi se pot recomnada din cauza ficatului si asa nu o sa mai scap nici de una nici de cealalta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Trebuie neaparat sa mergi sa-ti faci un control mai amanuntit. Cere sa-ti faca ecografie transvaginala, acolo vei afla daca ovarele sunt inflamate sau ai chisturi pe ovar. S-ar putea sa ai o anexita sau o raceala puternica de moment ce zici ca ai dureri de ovare...Doar medicul este in masura sa-ti dea tratament pentru ceea ce ai dupa un control. Noi ne dam doar cu parerea cam ce ai putea avea, dar nu stim...Sanatate multa si mergi la un nou control, nu mai amana!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela110101139 (acum 14 ani)

Oricum o sa dureze ceva timp caci peste tot unde merg ma programeaza peste cel putin o saptamana...Dupa ce fac controlul o sa postez din nou diagnosticul si tratamentul primit, eventual sa confirmati daca tratamentul primit pentru respectivul diagnostic este bun sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Cere sfatul fetelor cu doctori din Iasi, din cate stiu sunt f buni acolo.
Eu am rezolvat aceasta problema doar cu creme si ovule asa ca nu ar trebui sa ai restrictii din cauza ficatului.
Sanatate multa sis sper sa scapi de aceasta ciuperca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela110101139 (acum 14 ani)

Chiar cu asta ma documentam acum....Insa am vazut ca trebuie sa faci programare minim cu o luna inainte.Nu cred ca rezist atat fara tratament. Nici nu stiu ce sa fac...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Incearca momentan pana ajungi la medic cu macmiror ovule, dar intereseaza-ta cu cat timp ininte de analize trebuie sa le intrerupi sa nu influenteze analizele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olivia (acum 14 ani)

poti incerca si ovule cervugid ( 12 ovule/cutie).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

just me (acum 12 ani)

desteapto...cevugid are antibiotic in ele si iti ace mai rau...cititi prospectul inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ariana (acum 14 ani)

de 1 an de zile ma comfrunt cu probleme ale aparatului genital mancarimi scurgeri groase branzoase si discomfort in timpul actului sexual am luat nenumarate pastile dar degeaba imi trece 0 luna dupa care revine din nou mai rau este k si partenerul meu de viatza a inceput sa aiba probleme ...credetzi k este candida sau altceva mai grav...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela110101139 (acum 14 ani)

Pana ajung la un medic vreau sa stiu daca pot lua Ketoconazol daca sunt purtatoare sanatoasa a virusului Hepatitei B.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

Ketoconazol este contraindicat celor cu afectiuni hepatice, asa ca ar fi mai bine sa eviti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

tinctura de propolis e foarte buna pt tratarea candidozei.e tratament naturist si nu are nici-o contraindicatie.incearca !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora (acum 14 ani)

si cum se administreaza ce cantitate, de cate ori pe zi.....?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

20 de picaturi zilnice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2