Candida

Candidoza
Intrebare postata de aetana cu 13 ani in urma

Buna ziua. Am facut de curand un control ginecologic si un examen al secretiei vaginale. In urma acestuia, examenul Papanicolau a iesit bun, tip2, iar la ex de secretie mi-a iesit candida. Medicul mi-a prescris "renumitul" tratament pt candida care consta in: pastile nizoral (1 dim si 1 seara), ovule clotrimazol (1 dim si 1 seara,) si spalaturi vaginale cu tantum rosa. Sotului i s-a recomadat sa ia doar pastilute nizoral. Ref la acest tratament am si eu cateva intrebari la acre as dori niste lamuriri:
1)Este suficient acest tratament? Mi se pare f dificil sa administrezi ovul intravaginal si dimineata, asta in conditiile in care ar trebui sa stai in pat pt a-si face efectul, dar avem si noi un job si nu prea se poate acest lucru. Mai am inca o nelamurire ref la aceste ovule. Am observat ca nu se absorb definitiv in interior, am mai gasit ceva bucatele. Este ceva normal?
2)Spalaturile vaginale nu le fac cu irigatorul deoarece in farmacii nu mai gasesti irigatoare de calitate cum erau o data, care puteau fi sterilizate, ci doar din acelea din plastic care pot duce la alte infectii sau mai stiu eu ce. In aceste conditii si la sfatul farmacistei, am recurs la folosirea unei seringi pt realizarea acestor spalaturi. Sper ca este ok si acest lucru.
Am studiat problema si pe net si in urma parerilor si sfaturilor diversificate ale celor care au trecut prin aceasta situatie, am constatat ca majoritatea au luat aceasta medicamentatie. Unele persoane vorbeau si de utilizarea unguentului/cremei clotrimazol, atat la femeie cat si la barbat. Este necesar si acest lucru sau e de ajuns ce mi-a prescris medicul?
Pe viitor, pt a evita recidivarea acestei ciuperci, este ok daca iau preventiv acidophilus? Am vazut ca este prescris de multe persoane, desi procurarea acestuia este cam dificila.
Orice sfat si sugestie sunt binevenite. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Elena (acum 13 ani)

De candida nu se scapa usor sunt persoane care o au de ani de zile fac tratament si apare . Va recomand un cabinet unde puteti scapa de aceasta problema cu usurinta . nr de telefon 0733247996

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aetana (acum 13 ani)

Multumesc frumos pt sfat. Presupun ca acum este ok, dupa finalizarea tratamentului. Daca la urmatorul ex ginecologic voi constata reaparitia acestei micoze, voi apela la cabinetul recomandat de dvs. Oricum sunt de parere ca pe viitor sa incerc mai mult prin remedii naturiste, pt ca sincer mi se pare prea mult acest tratament cu ovule, nu mai zic de pastilele care trebuie luate. Tin sa mentionez ca nu am rezistat sa imi administrez aceste ovule decat 6 zile, nu 10 cate imi prescrisese medicul (deja am usturimi de la ele si locul mi se pare iritat chiar). Iar pe prospect scrie f clar ca ovulele se administreaza 6 zile consecutiv, deci sper ca si-au facut efectul.
In leg cu reaparitia frecventa a acestei candidoze, cred ca este in functie de imunitatea organismului fiecarei femei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

buna!am si omica intrebare?
unde se afla acest cabinet?si eu am probleme cu aceasta renumita candida.am incercat f multe tratamente dar a reaparut!multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Va doresc insanatosire grabnica .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camy (acum 13 ani)

eu am luat de la un plafar 2 produse pt candida.mi-au dat si schema de tratament.acum sunt ok.numarul magazinului este 0785 703 275.am urmat acest tratament acum un an si de atunci nu am mai avut probleme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tea_kiz (acum 13 ani)

Ok...sa va povestesc experienta mea in ceea ce priveste candida......La varsat de 14 ani aveam deja o frumoasa scurgere cu toate ca nu avusesem contact sexual insa..se pare ca am luat o de pe undeva(bai,locuri infectate)Toti medicii m au contrazis si mi au suras ca si cum mi as fi tras o la toate colturile si am venit la cabinet sa sustin ca sunt virgina.Am tinut o asha, la inceput crezand ca e normal ..dupa realizand ca este o chestie ff deranjanta si odata cu inceperea vietii sexuale(la 17 ani ) a inceput sa ma preocupe.Am fost la o doamna ginecolog si mi a dat bineinteles creme,pastile, antibiotice si alte minuni pe care noi toate le am bagat in organism cu speranta sa ne tratam.S a ameliorat insa de fiecare data revenea....si revenea si eu tot mancam pastile,ovule creme...s a md.Intamplarea a facut sa ajung si pe la medici din strainatate care,cu multa pasiune m au si cauterizat spunandu mi ca acea scurgere mi a provocat o rana ce...NORMAL...trebuie inchisa.A durat o luna fericirea(lipsa de scurgeri) si am luat o de la inceput pana la frumoasa varsta de 26 de ani cand...satula,indopata de medicamente si enervata de lipsa de profesionalism a medicilor m am hotarat sa ma interesez pe toate forumurile romanesti,italiene,nemtesti de ceea ce inseana cu adevarat aceasta boala.Ce este candida putem citi cu totii pt a ne informa.Cum se trateaza?Ramane inca o enigma!
Se pare ca aceasta boala e mana cereasca pt toti ginecologii care castiga bine de tot pe baza vizitelor,lamelor,controalelor saracelor femei care se duc rusinate (ca na..e posibil sa fie si BTS)sa si spuna durerea.Se mai pare si ca...unica chestie pe care stiu s o faca este sa ne indoape de creme ovule medicamente pe baza de antibiotic(papa preferata a candidei)si sa UITE sa ne spuna ca tratarea candidei necesita timp,spalaturi cu ceaiuri naturale,chilot alb de bumbac(fiert sau spalat la 100 grade)tratament pt partener si mai ales DIETA!!!!!!!!Dieta de luni de zile ca sa putem face un tratament riguros de lunga durata.Candida este in al noualea cer daca ii dam zahar,paine,paste.Sunt MICI detalii care se uita a se spune la un control ginecologic.Eu sunt satula de medici si lupt cu acesta draguta boala de ani.Sper sa reusesc cu tratamente naturiste si cu dieta sa scap cu toate ca mi am pierdut orice speranta,Voi ??Experiente?Tratamente?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

X (acum 11 ani)

Bicabornat de sodiu este cel mai eficient tratament pentru ciuperca "Candida"-uz extern si intern.Insanatosire grabnica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

n (acum 11 ani)

Nu sunt sigura daca am candida, am acele scurgeri albicioase si atat, nu miros urat, doar cateodata, dqr din cate am citit aici se pare ca e, puteti sami dati o parere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 10 ani)

Nu ai nimic stai linistita Incerca sa iti faci spalaturi cu bicarbonat pus in apa e foarte bun doar ca medicii nu recunosc asta pe tru ar piede farmaciile si sistem medical bani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 10 ani)

Daca iti spun ca scapi de ele cu bicarbonat si apa ma crezi.normal ca medici ginecologi iti vor banii nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 10 ani)

Apa si bicarbonat este raspunsul.normal ca medicu ginecolog nu iti spune asta ca sa iti ia banii pe pristi care nu au nici o legtura .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: