Candida?

Candidoza
Intrebare postata de marthastewart cu 13 ani in urma

Am avut probleme cu micoza de foarte multe ori, o tratam si aparea din nou, de obicei dupa contact sexual repetat (iubitul meu nu are, cel mai probabil aparea de la iritatie). Uneori am tratat-o fara a mai merge la ginecolog, cu crema de galbene,e spalaturi cu bicarbonat si asa mai departe, pentru ca programarea dureaza cam 1 saptamana, rezultatul inca una si apoi inca una sau doua tratamentul. Cam mult sa stau 2 saptamani cu micoza netratata, riscam sa se agraveze. De cele mai multe ori trecea si asa, naturist.
Mi s-a intamplat chiar sa imi fac analize si sa NU AM micoza, dar sa am toate simptomele. Cred ca am din nou, daca e sa ma iau dupa simptome, asa ca am inceput iar cu crema de galbenele. Diferenta e ca astazi am observat o scurgere foarte galbuie, urat mirositoare; pana acum nu am avut acest simptom la micoza, asa ca ma gandesc ca e altceva. Aveti vreo idee?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Din ce relatezi tu ar putea fi vorba de trichomonas care,se cam transmite prin contact sexual.N-as vrea sa te sperii in privinta partenerului tau dar ar fi indicat sa-ti faci un set de analize ginecologice mai amanuntite si asa vei afla raspunsul la ce te framanta .In acest caz va trebui sa luati tratament serios amandoi.in caz contrar va veti transmite iar infectia unul celuilalt.Daca este vorba de o alta infectie sau chiar candida.tot trebuie tratata mai serios,nu doar cu crema de galbenele sau ceaiuri.Candida netratata poate afecta in timp organele genitale si se poate ajunge chiar la infertilitate.O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marthastewart (acum 13 ani)

Multumesc de raspuns:) Mi-am facut programare la ginecolor doar pe Luni s-a putut, iar rezultatele vin dupa 1 saptamana. Daca stau 2 saptamani cu trichomonas nu se agraveaza sau ceva? exista riscuri sa patesc ceva grav?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marthastewart (acum 13 ani)

A, inca ceva, se poate lua trichomonas de la strand? Am fost de vreo saptamana. Nu am avut nici o treaba pana acum si sunt de ceva vreme cu prietenul meu, daca avea el ma gandesc ca luam mai devreme..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

In primul rand sper ca folositi prezervativ ca daca nu, oricum va dati infectia de la unul la altul. Daca nu folositi prezervativ, de asemenea, este foarte posibil sa fi luat de la el. De unde stii ca el nu are? Si-a facut analizele de curand? Faptul ca nu are simptome nu inseamna ca nu are nimic. Iarasi, faptul ca "te gandesti cal uai mai devreme" nu ajunge, poate a luat el intre timp si ti-a dat (sa speram ca nu a luat de la altcineva, ci doar ca nu s-a spalat pe maini inainte si dupa ce a pus mana in zona genitala a lui sau a ta, cum din pacate fac multi barbati).
Faceti-va amandoi analizele si urmati tratamentul. De asemenea, folositi prezervativ obligatoriu!!
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Este bine ca ti-ai facut programare la ginecolog.N-as putea sa-ti spun cu certitudine ca este vorba despre trichomonas desi,dupa cum ai spus si tu ca ai o scurgere galbui mirositoare,as inclina sa cred ca asta este.Barbatii nu prea au simtome doar daca este ceva mai grav insa femeia simte imediat si se manifesta prin miros in special,schimbarea culorii de la galbui la verzui si are o tenta mirositoare ca de peste uneori.Chestia asta nu se ia din bazine nici cum sau de pe prosoape.Exista o serie de infectii genitale de genul:clamidia,gonoree,trichomonas,candida sau o serie de cocobacili(bacterii care produc infectii genitale) si se manifesta prin scurgeri.Spune-i medicului ca doresti sa ti se ia o lama si sa verifice la laborator toate analizele.Doar asa vei putea afla daca e ceva si ce tratament ai putea urma.Incearca si poarta o discutie cu partenerul tau si explica-i mai cu diplomatie ca nu ai dori sa te trezesti cu surprize pentru ca pot fi foarte pacatoase si necesita timp si bani plus alte riscuri.Nu-ti doresc asta dar merita dezbatuta problema .Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marthastewart (acum 13 ani)

Si inca ceva,nu am primit raspuns la intrebarea de sus. Pot pati ceva daca stau 2 saptamani asa? Nu am ce sa fac, nu pot merge mai repede atunci imi e programarea. Nu cred ca e prea ok, poate se agraveaza in 14 zile..ce ziceti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marthastewart (acum 13 ani)

@Iuli: De la altcineva nu a luat, dar ai spus ca poate nu s-a spalat pe maini si ca a luat intre timp. Deci se poate lua de altunceva? de gen toalete publice si asa mai departe? Eu sunt sigura ca as fi facult mai devreme daca avea el pentru ca sunt extrem de sensibila, si candida fac foarte des.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

In teorie, se poate lua si din alta parte. In practica, nu prea. De asta iti spun sa afli totusi de unde ai luat. Spui ca faceai mult mai devreme daca avea el (de la inceputul relatiei presupun ca te referi). Pai de unde stii ca el nu a "pescuit" boala abia acum, de curand?
Nu e bine sa stai prea mult cu boala, dar oricum folositi prezervativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Draga mea,anumite infectii se iau numai prin contact sexual si nu din strand si nu are legatura cu spalatul mainilor.Candida poate sa fie orala sau vaginala si o poti face dintr-un tratament cu antibiotice sau alte cauze.Poti sa-ti cumperi din farmacie crema Canesten si faci ceva spalaturi vaginale cu Tantum roza (este pentru refacerea florei vaginale) iar cu crema te dai dupa ce te speli,doar exterior.Doua saptamani nu este o perioada foarte mare,nu te ingrijora dar totusi nu rata programarea la ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 13 ani)

Am scapat de Candida urmand un tratament cu produse naturiste.
Schema include urmatoarele:
- Acidophilus, echilibreaza ph-ul, flora bacteriana si tranzitul intestinal, prevenind
astfel recidivele.
- Para Protex, are rol antifungic si antibacterian realizand astfel o protectie a sistemului imunitar
- Evening Primrose Oil, regleaza dezechilibrele hormonale la femeie ce presupun si aparitia candidozelor
Mai multe detalii am gasit pe www.vitamine-naturiste.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARI (acum 13 ani)

Foarte bine spus IULI .Trist dar adevarat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crsitina (acum 13 ani)

buna....de 2 ani ma lupt cu candida.....imi apare 1 data la 2 luni ,imi trece 1 luna si asa mai departe.....nush ce sa ma mai fac.....am mers la ginecolog in spania ca eu aici locuiesc si mia dar clotrimazol.....dar iam zis ca niciodata numi trece cu el....ajutati-mi va rog ,sincera sa fiu am obosit sa lupt impotriva acestei candide....am mancarime,sunt rosie si ma ustura ffffff tare......insa mie niciodata in 2 ani nu mia iesit secretie ......va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alice (acum 13 ani)

deci eu am fost la medic si mi`a datq 23921792 de pastile vaginle..si mi`a trect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

eu am scris ceea ce mii se intampla mie cu speranta ca exista cineva sa ma ajute dar dincate vad iti bati jok alice.....tia dat tie 23921792 de pastile doctorul ????leai luat pe toate odata sau......hai sa nu ne mai batem jok si sa fim seriosi.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

Salut. Eu zic sa mergi cat mai repede la doctor ca sa nu se extinda. Mie mi-a prescris 2 tipuri de ovule cu antibiotic si spalaturi cu Tantum Rosa. Ai mare grija ca barbatilor de obicei nu li se manifesta, dar nu inseamna ca nu sunt purtatori. Tratamentul trebuie facut in paralel, prietenului meu i-a prescris un unguent. Nu fa p***aa de a te trata dupa ureche, ca iti agravezi situatia. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

krystyna2010 (acum 13 ani)

Buna.exact in situatia Cristinei ma aflu si eu, numai ca am fost la noi in tara, la 2 spitale unde dureaza foarte cu programarile si am ajuns si la policlinici particulare unde am dat foarte multi bani) si nimic . Am urmat mai multe tratamente cu ovule,antibiotice, printre care si vestitul clotrimazol si spalaturile cu Tantum Rosa si nimic(ma refer ca 1 luna eram ok,aveam senzatia ca mi-a trecut si aveam surpriza de a ma trezi cu ea peste noapte.Ma refer la acea secretie branzoasa-albicioasa si mancarimi.Nu mai stiu la cine sa apelez ca sa scap si sa fiu ca inainte.Un doctor mi-a spus ca daca mi s-a declansat , cu greu o sa ma vindec.Daca o sa am norocul sa imi treaca , o sa va scriu.Multa sanatate !Aveti grija de voi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gica (acum 13 ani)

pentru tratament vaginal mai ales in cazul candidozei vaginale si a multor boli precum trycomonas este recomandat CERVUGID care este preparat la Iasi de catre clinica unui medic particular. Am vazut vindecare chiar si in cazul papilomei vaginale. TRatamentul consta in introducerea supozitoarelor CERVUGID vaginal .O cutie cu CERVUCID contine 12 supozitoare .Tratamentul consta in a introduce vaginal 3 serii a cite 12 supozitoare, cite unul zilnic.Dupa primul ciclu de 12 supozitoare se ia o pauza de 4-5 zile apoi se continua tratamentul.Intr-adevar vindecarea este completa dar daca partenerul nu se trateaza si el boala poate sa recidiveze.CERVUGID-ul se gaseste in farmacii si costa 26 lei noi.Dupa vindecare nu mai acceptati fuziune sexuala fara ca partenerul sa se fi tratat.Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

daca iesti in spania cristina cel mai bine foloseste canesten ovule. sau diflucan 150mg pastila dura este ff . bun pt. candida.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana chirila (acum 10 ani)

am intrat la menopauza la varsta de 42 ani ,pentru ca am operat uterul si de atunci ma confrunt cu candida vaginala si mai mult cu o uscaciune a vaginului,acum am 63 de ani.Ma chinuesc cu tot felul de tratamente care mai decare: alopate -naturiste si inca nu am nici un rezultat. Mai mult am facut o analiza de sange unde rezulta ca am candida.Acum fac tratament cu ovestin ovule si crema ,nidoflor local spalaturi cu bicarbonat alternativ cu coada soricelului,am mai folosit si nizoral 20 de zile, dupa o pauza am inceput flucovim 3 luni cu o tableta saptamanal.Acum nu mai stiu ce sa mai folosesc.Consum mult iaurt.Am folosit in urma cu 1 an Yastryol comandaat de la Ias. as avea nevoie de sfatul Dvs. Cu multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: