Candida vaginala

Candidoza
Intrebare postata de nandi30 cu 9 ani in urma

De aproape 1 luna de zile am o candidoza vaginala.am fost la medic si mi s-a recomandat 2 tipuri de tratament(fluconazol tablete+gynophilus; gynofort crema vaginala+violet gentiana) dar fara succes niciunul, iar doctorul ginecolog mi-a spus sa iau in continuare canesten ovule 12 zile, dar nu stiu ce sa mai fac pentru ca nu trece nicicum.tin sa precizez ca fac ff des aceasta candidoza cam la 3-4 luni imi apare.
am facut si o antifungigrama si mi-a iesit ca este sensibila la:amphotericina B,Ketoconazol,econazol,miconazol,nystatin,fluconazol,flucitosin.problema este ca nu stiu care dintre acestea sunt bune. acum fac spalaturi vaginale cu ceai de galbenele si bicarbonat de sodiu,ma ung pe exterior cu crema de galbenele si iau fluconazol pe cale orala si eu si iubitul meu,dar nu stiu cat de eficiente sunt si acestea.
am luat o gramada de ovule anticandida dar vad ca acum nu prea mai au efect.am incercat canesten crema 1 sapt dar degeaba.ca si simtome am doar usturime pe exterior si roseata pe partea exterioara a vaginului.
va rog tare mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Adrienne (acum 9 ani)

GYNOFORT 2% crema vaginala, o singura administrare intravaginal. Citeste prospectul .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fyfy34 (acum 9 ani)

Candidoza vaginala este o infectie a vaginului care implica cresterea exagerata a unei ciuperci (fung), cunoscuta sub numele de Candida albicans. Aceasta ciuperca este in mod normal prezenta in gura, intestin si vagin, alaturi de o serie de bacterii.

In cazul in care echilibrul acestei flore este perturbat: in urma administrarii de antibiotice cu spectru larg, fluctuatiilor hormonale, precum si altor afectiunui, o supradezvoltare a Candidei albicans poate sa apara. Candidoza vaginala, adesea mentionata ca o “infectie”, este o problema foarte comuna, care afecteaza aproape 75% din femeile adulte pe parcursul vietii lor.
DACA tu iei in mod regulat medicamente sau antibiotice mai mult de 5 zile de aceea nu prea scapi de ea.
Eu am scapat cu Canesten 3 ovule si pentru partener crema clotrimazol...inainte de a folosi aceste medicamente intreaba un medic specialist si citeste prospectul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nandi30 (acum 9 ani)

mersi mult.
am incercat si eu cu canesten ovule si crema dar degeaba. prietenului meu i-a trecut cu canesten crema dar mie nu.
am sa incerc cu unul dintre medicamentele la care candida mi-a iesit sensibila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ștefania (acum un an)

Eu zic sa iei ulei de cimbru intern și pui 3 - 3 picături în o linguriță de ulei de măsline sau pui miere și iei 7 zile de 2 ori pe zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: