Candida care revine

Candidoza
Intrebare postata de maraona cu 13 ani in urma

Candidoza...aceasta problema care ma chinuie de mai multi ani, apare si dispare cand vrea ea. imi sunt cunoscute toate medicamentele despre care se tot discuta , fie ele creme sau ovule sau chiar pastile.si rezultatul e: simtomatologia dispare dar reapare.eu nu prea dezvolt varianta cu mancarime dar e cu scurgeri si asta e la fel de deranjanta.ma puteti ajuta, va rog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

pena (acum 13 ani)

Poate ar trebui sa faci un tratament pentru intarirea imunitatii. Deasemenea, daca ai un partener/sot, trebuie ca si acesta sa faca tratament chiar daca nu prezinta nici un simptom. De regula barbatii sunt purtatori pasivi, dar transmit si reinfecteaza daca nu fac tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maraona (acum 13 ani)

multumesc pena pentru raspuns. uneori a facut si el tratament odata cu mine dar el nu are niciun simptom si e mai greu sa-i dau pastile sau creme cand nu are nicio problema aparent. barbatii sunt mai reticenti la tratamente mai ales ca al meu e sanatos tun. in plus noi folosim in 99% din contactele sexuale prezervativul, fiind singura forma de protectie anticonceptionala pe care corpul meu o accepta. si chiar si dupa tratament impreuna candida a recidivat la mine deci...nu stiu ce nu e bine in corpul meu. ce n-as da sa pot vorbi la trecut de aceasta problema!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yoneys (acum 13 ani)

poate ar trebui sa incerci si izoconazol sau econazol am vazut ca au reaparut si la noi pe piata anul acesta; stiu ca au mai fost candva pe piata si am auzit numai de bine despre ele - incearca daca vrei sa le cumperi prin catena, dona, sensiblu ...de obicei lanturile sunt mai bine aprovizionate..
succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mykylone (acum 13 ani)

cred ca de vina este si sistemul imunitar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 13 ani)

si eu am candidoza am luat nistatina dar degeaba si il supara si pe sotul meu dar nu prea vrea sa ia tratament si cred ca de acea nu pot sa scap afost o perioada de 3 luni in care nu am avut contact sexual si nu nu am mai avut niciunn fel de simtome eu cred ca este de vina contactul sexual

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori (acum 13 ani)

si eu ma confrunt cu aceeasi pb de ani de zile.... degeaba am schimbat si lenjeria intima numai bumbac,,,, in zadar reapare si reapare si sotul meu face cu mine tratamentul si.. degeaba
poate o fii si imunitatea..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

logos70 (acum 13 ani)

Exista un tratament eficient impotriva candidei, C-Free se numeste, se gaseste in sistemul mlm al firmei Coral Club International, il puteti gasi si pe siteul www.coralclubin.eu, va pot sta la dispozitie pentru amanunte.
Sigur, si imunitatea este foarte importanta, pe acest site gasiti si tratamente optime pentru imunitate, sanatatea femeii, sanatatea copilului, sanatatea barbatului, antioxidanti cu nanoclusteri, etc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 13 ani)

Incearca un tratament mai de lunga durata cu probiotice. Exista in farmacii sub forma de capsule si se numsesc Biotics.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maraona (acum 13 ani)

buna idee, multumesc. testez acum spalatul cu iaurt si sunt ceva rezultate. cred ca probioticele ar ajuta la un echilibru al florei de la interior la exterior. voi incerca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ai gandit mult inainte de a face acest comentariu ??????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mykylone (acum 13 ani)

incep sa cred ca sistemul imunitar are si el ceva de spus. La mine apar si cosuri dar cum incep sa iau tratament medicamentos sev retrag putin .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amelia (acum 13 ani)

Hmm. Sa ma explic. Eu vorbesc din experienta mea si a altor cateva persoane pe care le cunosc care au avut probleme de genul si au ajuns sa ia Biotics. Probioticele(acele bacterii bune din organism) ajuta si in tratarea infectiilor. Modul de viata nesanatos, antibioticele, toate acestea se rasfrang asupra intregului organism si astfel ciuperca Candida Albican ataca bacteriile benefice de pe piele(aparand astfel eruptii cutanate datorita scaderii imunitatii pielii) si cele din vagin la femei cauzand “candidoza vaginala”. M-am documentat si eu inainte sa iau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 13 ani)

"te inseli" de curiozitate de unde ai scos aceasta idee? Chiar sunt curioasa. Deci ce sunt probioticele?Probioticele sunt microorganisme vii, care fac parte în mod natural din ecosistemul nostru digestiv. Sunt bacteriile „bune” care formează flora intestinală, cu un rol foarte important în funcţionarea normală a aparatului digestiv, în apărarea contra infecţiilor digestive şi, nu în ultimul rând, în sinteza unor nutrienţi indispensabili organismului precum vitamine din grupul B şi vitamina K. Si pe langa asta ajuta in tratarea diferitelor afectiuni printre care si candidoza. Biotics contine lactobacili ce refac flora vaginala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 12 ani)

Eu ma lupt cu acesta ciuperca de vre-o trei ani deja..si recidiveaza mereu..anul asta am avut o surpriza 6 luni a incetat complet: in acest intreval mi-am schimbat modul de alimentatie: am renuntat complet la zahar, gateam mancare cu usturoi si in fiecare zi cunsumam cate un iaurt. De vre-o doua saptamani am renuntat la iaurt..si au reaparut simptomele - secretia, mancarimele etc. Desigur ar fi bine sa faci si consultatii..doar ca mie de multe ori ceste consultatii ma lasa cu un gust amar referitor la medici...daca vii la ei cu probleme din astea te trateaza ca si cum le-ai ocupa timpul degeaba (sunt mai interesati de gravide decat de probleme de infectie)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 10 ani)

Si eu tot de 3 ani de zile ma confrunt cu candida, nu mai stiu ce sa fac am luat tot felu de creme,antibiotice,ovule si nimik. Tot reapare si reapare din nou iar doctorii totaceleasi tratamente fara nici un rezultat. Daka mai aveti solutii spuneti-mi si mie va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 10 ani)

Si eu tot de 3 ani de zile ma confrunt cu candida, nu mai stiu ce sa fac am luat tot felu de creme,antibiotice,ovule si nimik. Tot reapare si reapare din nou iar doctorii totaceleasi tratamente fara nici un rezultat. Daka mai aveti solutii spuneti-mi si mie va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: