Atentie candida!

Candidoza
Intrebare postata de daniel gheorghe cu 13 ani in urma

D-na doctor buna ziua! Suntem un cuplu casatoriti si fideli. Acum 7 ani ea a fost diagnosticata cu candida. De atunci am facut o groaza de trata mente. Am fost mereu si am facut analize pt a vedea rezistenta ciupercii si s-au perindat cam toate medicamentele de pe piata, ovule si creme dar boala recidiveaza dupa o perioada de 2-4luni; Am urmat tratamente pt imunitate generala dar nu prea au folosit; Ieri am primit iarasi buletinul de analize pe care scrie urmatoarele: -candida albicans- rezistenta la nistatin si fluconazol- sensibil la clotrimazol, econazol, ketoconazol si myconazol. as incepe sa va enumar medicamentele pe care le-am luat pana acum: fluconazol,nistatin, stamicin, flucovim,atrican,ketoconazol;
creme- lomexin, canesten, clotrimazol,pimafucin,nizoral
ovule-lomexin, gynofort, gynozole si niste ovule preparate in laborator.
spalaturi facem cu sapunuri pt copii si o saptamana pe luna cu sapun betadin.
mentionez faptul ca ducem o viata echilibrata si suntem persoane "bolnave" de curatenie. rugamintea noastra ar fi sa ne recomandati un tratament, sa ne mentionati eficacitatea vaccinului ibc10(daca se poate face si ac***a boala sau trebuie mai intai sa te insanatosesti) si sa ne recomandati sapunuri sau geluri sanatoase.
in speranta ca ne veti raspunde cu mai multe detalii va multumim anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

(acum 13 ani)

Ar trebui sa va faceti amandoi niste analize generale "la sange",pentru a vedea daca sunteti purtatori de alte afectiuni,de ex diabet care afecteaza destul de frecvent viata sexuala atunci cand glicemia variaza foarte mult in valori.Multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucut daniel (acum 13 ani)

dupa ce un cuplu isi incepe viata sexuala ....este normal ca la fata sa-ise deregleze menstruatia? asi dori si eu un ras daca nu va cer prea mult.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreeaX (acum 13 ani)

Da, Daniel, se poate intampla. Se poate intampla si sa i se regleze menstruatia unei fete care avea problme inainte de a incepe viata sexuala.se produc anumite modificari in organism in momentul in care o fata devine femeie. Oricum, ca sa fiti voi linistiti, eu sunt de parere sa folositi metode contraceptive si sa mearga totusi la ginecoloc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreeaX (acum 13 ani)

*un medic ginecolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreeaX (acum 13 ani)

Emanuel, eu sunt de parere sa incercati si ceva naturist, prea multe chimicale dauneaza. Probabil ca a devenit deja imuna la orice medicament chimic. Iaurtul (eventual dupa fiecare masa) si propolisul stiu ca ajuta. Cred ca ar fi bine sa-si schimbe alimentatia, sa evite painea alba, sa incerce sa manace doar neagra (dar nu din aceea "cu coloranti"), sa evite zaharul/dulciurile pe cat posibil, daca vrea ceva dulce, sa manace ciocolata neagra sau fructe mai putin dulci sau cate o lingurita de miere NATURALA (daca pofetste la ceva intr-adevar "dulce", cel mult echivalentul unei felii de tort pe saptamana); cat mai multe legume si zilnic iaurt simplu, eventual cu cereale integrale (doar integrale). Spalaturi periodice cu bicarbonat de sodiu (cam o lingurita la 500ml de apa) (o data la 3-4 zile la inceput, iar daca se imbunatateste situatia, din ce in ce mai rar, iar dupa ce nu-i mai iese la analize nimic, dar o data pe luna pentru 6-12luni).
Eu am avut candidoza bucala concomitent cu stafilococ auriu si streptococ metahemolitic, din cauza imunitatii scazute- aveam un chist, care a fost descoperit destul de tarziu, si chiar inainte de a-si face simtita existenta, m-am trezit cu cele 3 probleme mai sus mentionate. De candida am scapat dupa aproximativ 6 luni, cu Diflucan, gargara cu bicarbonat si o solutie preparata la farmacie dupa reteta.
Eu ii recomand sotiei tale sa mearga la cabinetul d-lui dr. Nedelcu Ioan (care pe mine m-a scapat de multe probleme, inclusiv candidoza). Informatii despre cabinet gasiti pe net.
Multa sanatate!

(am mai postat o data mesajul, dar imi apare ca si cum nu s-ar fi postat... daca apare in dublu exemplar, scuze... e prima data cand postez)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel gheorghe (acum 13 ani)

CHIAR NU EXISTA UN MEDIC CARE SA IMI RASPUNDA?Suntem un cuplu casatoriti si fideli. Acum 7 ani ea a fost diagnosticata cu candida. De atunci am facut o groaza de trata mente. Am fost mereu si am facut analize pt a vedea rezistenta ciupercii si s-au perindat cam toate medicamentele de pe piata, ovule si creme dar boala recidiveaza dupa o perioada de 2-4luni; Am urmat tratamente pt imunitate generala dar nu prea au folosit; Ieri am primit iarasi buletinul de analize pe care scrie urmatoarele: -candida albicans- rezistenta la nistatin si fluconazol- sensibil la clotrimazol, econazol, ketoconazol si myconazol. as incepe sa va enumar medicamentele pe care le-am luat pana acum: fluconazol,nistatin, stamicin, flucovim,atrican,ketoconazol;
creme- lomexin, canesten, clotrimazol,pimafucin,nizoral
ovule-lomexin, gynofort, gynozole si niste ovule preparate in laborator.
spalaturi facem cu sapunuri pt copii si o saptamana pe luna cu sapun betadin.
mentionez faptul ca ducem o viata echilibrata si suntem persoane "bolnave" de curatenie. rugamintea noastra ar fi sa ne recomandati un tratament, sa ne mentionati eficacitatea vaccinului ibc10(daca se poate face si ac***a boala sau trebuie mai intai sa te insanatosesti) si sa ne recomandati sapunuri sau geluri sanatoase.
in speranta ca ne veti raspunde cu mai multe detalii va multumim anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 10 ani)

Candida adora zaharurile . Alimentatia bogata in zahar(sucuri carbogazoase,dulciuri..etc) si carbohidrati (paine,paste,cartofi) favorizeaza dezvoltarea ei. In plus daca nu se face tratament la ambii parteneri concomitent se face degeaba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11707113948 (acum 2 luni)

Bai cu mușețel și cu bicarbonat. O seară mușețel, o seara bicarbonat, cel puțin 10 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreeaX (acum 13 ani)

Emanuel, scuze ca scriu imediat dupa mesajul tau... probabil era mai bine sa nu raspund. Eu nu sunt medic, dar cred ca orice medic ti-ar spune ca a devenit imuna la medicamente chimice...
Te intreb un singur lucru: o deranjeaza cu ceva, are simptome neplacute? Nu stiu cum sa ma exprim in termeni medicali, dar daca nu are simptome neplacute, e posibil ca in organismul ei sa existe un surplus de candida, dar care e tinut sub control de organism! Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun... chiar daca depaseste limitele normale, nu avanseaza mai mult. Eu am o prietena care are de vreo 5,6 ani si nu ii trece cu nici un tratament, dar nu are nici un simptom, n-o derajneaza... ma gandesc ca probabil asa e organismul ei. Eu sunt de parere sa mai lasati medicamentele o vreme si sa vedeti cum evolueaza lucrurile. Sau incercati sa mergeti la un medic homeopat sau... sa faca tratamente naturiste. In afara de asta, din cate stiu eu, cel mai fidel aliat al candidei e STRESUL, care o mentine. Probabil ca e foarte stresata ca n-o sa se vindece.
Degeaba intrebi pe net, trebuie un istoric complet al evolutiei problemei si a tuturor tratamentelor. N-o sa rezolvi problema online, eventual o sa primesti o recomdare a unui medic bun si atat. Parerea mea. Inca o chestie: din cate stiu, e mai bine sa nu se spele deloc cu sapun inauntru, de oricare ar fi el. pt ca deregleaza flora si am citit in mai multe articole ca defapt nici gelurile intime, in realitate, nu sunt indicate. Vaginul stie sa se curete singur, ii ajunge o spalatura pe luna cu ceva dezinfectant si sa poarte pe cat posibil lenjerie din bumbac100%, pe care sa o fiarba dupa fiecare purtare si haine cat mai lejere (rochie, fusta).
scuze inca o data ca "dau buzna" in felul asta, dar cred ca nici un medic n-o sa-ti dea un tratament online.
Sanatate multa si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreeaX (acum 13 ani)

Inca un lucru: medicii buni sunt prea ocupati cu o groaza de pacienti in cabinete, nu au timp sa stea pe internet, de-abia au timp sa mai si doarma. Eu iti recomand, oricum, sa dati un telefon la cabinetul dl dr Nedelcu, sa-i spuneti care e probl si sa intrebati daca tine de domeniul lui (eu cred ca da).
Uite, iti dau link catre site-ul clinicii:
http://www.drnedelcuioan.ro/?s=dermatovener

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreeaX (acum 13 ani)

scuze, aici e linkul catre pg principala:
http://www.drnedelcuioan.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihnea (acum 13 ani)

Andreea, doctorul pe care il recomanzi tu poate trata si o candidoza orala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

I-am spus de situatia vpastra prietenei mele mai sus mentionate si mi-a dat urmatorul link pt tine:
http://www.ginecologie.ro/www1/Forum/tabid/58/forumid/31/postid/1258/scope/posts/Default.aspx#1258

daca link-ul direct nu functioneza, intra in:

Forum Ginecologie-> Forum ginecolog...-> Secretie vaginala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 11 ani)

ie fuarte interesant

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 9 ani)

Si eu am avut multi ani probleme grave,cu Candida,de 4 ani am scapat de ea.In primul rand trebuie tratament intern pentru ambii parteneri,in acelasi timp (nu consumati alcool in timpul acesta).Mie mi s-au dat ovule preparate in laboratorul propriu al medicului respectiv.De asemenea irigatiile/spalaturile vaginale trebuie sa inceteze.Acestea se fac doar la recomandarea medicului,ca forma de tratament.Facand frecvent irigatii distrugeti flora vaginala si astfel apar problemele.Daca intradevar doriti,din cand in cand,folositi ceai din infuzie de galbenele sau musetel.Pelinul de asemenea este bun.Repet,nu irigatii zilnice.Lenjeria intima sintetica este de asemenea o problema.Folositi lenjerie de bumbac.Va recomand de asemenea sa fierbeti lenjeria deja folosita in timpul bolii,cand incepeti un nou tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ruxandra (acum 8 ani)

Dieta candida

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ama (acum 7 ani)

Buna, trebuie sa prelungesti dieta anti-candida (sper ca ai tinut-o). Iar daca recidiveaza de 3 ori pe an ar trebui sa eviti alimentele care o declanseaza zaharuri etc. Exista inlocuitori in natura.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: