ANALIZA DEPISTARE CANDIDA

Candidoza
Intrebare postata de membru217144 cu 12 ani in urma

Ma puteti ajuta cu o indrumare referitor la analiza depistare candida bucala ( si la ce e sensibila). Este necesara antibiograma/fungiograma , exudat faringian/ lingual?Aceste analize arata si daca este vb de o alta infectie? Pt depistare candida in sange ce analiza este necesara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ptr depistarea candidozei bucale se face raclat lingual (exudat) si daca e pozitiv se efectueaza fungigrama, ptr a vedea la ce este sensibila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

membru217144 (acum 12 ani)

Va mai deranjez cu o mica clarificare

Antibiograma se realizeaza pentru a afla daca este candida si nu numai
Iar antifungigrama pentru a afla la ce este sensibila
Este ok asa?\\

Pentru depistare in sange stiti cumva ce analiza trebuie.
Multumesc mult pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cabinet Lacrima Naturii (acum 10 ani)

Daca doriti sa depistati candida si sa o tratati puteti sa facti si o investigatie la biorezonanta si compatibilitatea tratamentului.Trebuie respectat si un regim alimentar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria Knezevici (acum 8 ani)

Ma confrunt de citiva ani cu aceleasi simptome care apar si dispar( senzatie de fierbinteala la urinare, discomfort, frisoane in abdomen fata, si in spate catre rinichi, uneori febra, nervozitate, tot abdomenul si zona rinichilor arde,am momente cind nu pot functiona si nu stiu ce se intimpla cu mine).Mi se dau teste de urina, nu este infectie urinara, in schimb iese mereu in ultima vreme bacterie in urina si uneori urme usoare de singe in urina, nimeni nu-mi prescrie nimic.Sint disperata, nu stiu ce alte teste sa solicit si ce trebuie sa fac.Am 56 de ani, sint la menopauza, sint uneori constipata dar fac tot posibilul sa elimin constipatia, beau multe ceaiuri si lichide, nu stiu daca aceste simptome sint datorate lipsei de hormoni(mi s-a dat la un moment dat Vagifem 10 mg. de 2 ori pe saptamina, le-am luat un timp apoi am neglijat o perioada, sau e ceva cu tractul intestinal iar bacteria sta undeva in organism(acum 5 ani am avut o colonoscopie, rezultatul a fost negativ dar s-a gasit un fel de colita specifica)Ar trebui sa repet colonoscopia sau sa solicit alte teste. Vreau sa stiu daca se poate detecta aceasta candida sau aceasta bacterie care iese f. des in urina si ce se poate face sa scap de ea?Sint obosita de aceleasi simptome. Chiar acum citeva zile am cerut un test de coprocultura care detecteaza urme de singe in scaun, eventual cancer de colon. Va rog din tot sufletul, poate puteti sa-mi raspundeti si sa va dati o parere ce teste as putea sa mai cer. Credeti ca o secretie vaginala ar fi de asemenea utila in depistarea candidei?Va multumesc anticipat!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cabinet Lacrima Naturii (acum 8 ani)

Va recomand sa folositi ovule si tampoane cu tratament naturist in care cu siguranta imi veti multumi. Foarte multi s-au tratat asa si au rezultate minunate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: