Ajutor

Candidoza
Intrebare postata de Hotu22 cu 12 ani in urma

Uby: Buna ziua, de mai bine de un an de zile ma tot confrunt cu o problema. Am mers la medicul ginecolog si mi-a prescris un tratament cu Cervugid ovule,Flucovim [ mi-a spus sa repet tratamentul cu ovule de 3 ori-ceea ce inseamna ca am luat 12x3pastile]. Aceasta "ciuperca" nu a trecut insa si mi-e teama ca este vorba de Candidoza pentru ca m-am documentat si manifestariile sunt clare [scurgeri branzoase,usturimi,inrosiri si inflamatii ale vulvelor,reapare la tratamentul cu Antibiotice].M-am gandit sa i-au Canesten. La doctor nu pot merge pana in octombrie...Vreau sa stiu daca folosirea a mai mult de 2-3 cure pe an cat este normal,pentru ovule, afecteaza organismul serios? Va rog sa ma ajutati si sa-mi iertati necunosterea acestui fapt.Multumesc.( sex feminin, 18 ani, mediu urban, inltime 174, 54 kg, nefumator, nu consum bauturi alcoolice)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

laura (acum 12 ani)

Pana la urma ce esti fata sau baiat?Daca zici ca deja ai facut cure cu ovule Cervugid si nu a trecut,e clar trebuie schimbat tratamentul..si daca zici ca nu poti ajunge la medic,asta este f rau,ar trebui sa faci tot posibilul sa ajungi..sa faci o analiza la secretie,cu antifungigrama sau antibiograma dupa caz,sa vezi daca e vb de candidoza sau nu,tratamentele luate dupa ureche nu sunt intotdeauna si eficiente..tratamente nu se dau pe forum,pt ca nu stim exact ce ai...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hotu22 (acum 12 ani)

1. sunt fata din moment ce am luat ovule( am postat intrebarea de pe contul iubitului meu)
2. daca am mers la ginecolog inseamna ca sunt fata ( un baiat merge la urolog) + am scris "inflamatii ale vulvelor" de aici rezulta sex feminin
3.intrebarea pricipala era daca dupa 3 cure de Cervugid (care contine metronidazol) intr-un an se mai poate lua Canesten (care sunt deasemenea ovule doar ca nu contin metronidzol) fara a avea vreun efect negativ
Va multumesc ! (as dori sa raspunda un medic )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Era mai mult sub forma de gluma,am crezut ca te prinzi,ca am vazut ca ai postat dupa un user a unui barbat..si in plus de asta am vazut ca ai scris in loc de nefumatoare,nefumator..si m-am gandit ca nu esti hotarata...:)..bafta...sa raspunda medicul..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hotu22 (acum 12 ani)

Cand ai completat formularul de inscriere pe acest site ai avut de bifat intre fumator/nefumator ( asa se scrie corect) si ma gandesc ca daca am mai scris si in paranteza sex feminin etc. era clar ca sunt femeie. Imi pare sincer rau pentru tine ca nu poti face diferenta dintre sex feminin( vulva, ovule, alte lucruri femeiesti pe care ar trebui sa le cunosti ) si sex masculin. Te-am pupat si multumesc oricum pentru raspuns !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Mi-am dat seama ca esti femeie,altfel nu-ti spuneam ce sa faci,si ce analize la secretie..a fost o gluma..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kinetoterapiebv (acum 12 ani)

Din pacate,candidoza se trateaza,dar de cele mai multe ori pe moment.incearca sa mergi la un doctor,sa iti faca o "lama",sa iti puna diagnosticul clar,cu antifungigrama,sa vada la ce e sensibila "ciuperca",nu te mai trata dupa ureche,caci ce face bine altora nuiti face si tie neaparat bine.spala-te de 2 -3 ori pe zi,dar doar extern,intern nu e bine sa te speli,evita lenjeria supraelastica,ai grija si la sistemul imunitar,fiindca ,candida se declanseaza si la o simpla raceala daca ai sistemul imunitar slabit,si mergi la un alt doctor,poate iti va da traatamentul potrivit,desi e greu sa scapi de tot de candida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalyna (acum 11 ani)

Eu am avut probleme cu candidoza si dupa mult timp am folosit ovule de clotrimazol dimineata si seara,spalaturi interioare cu ceai de musetel sau tantum rosa si clotrimazol unguent.Tratamentul deja da semne dupa 3 zile,eu am facut 6 zile,urmate de muuult iaurt...La mine a avut efect dupa un cosmar lung in care nu am stiut sigur ce sa fac. Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: