Tratament balanita candidozica recidivata

Candidoza
Intrebare postata de Gabbyy cu 11 ani in urma

Am 40ani,casatorit si de vreo 2-3ani am o balanita candidozica de care nu mai scap.La inceput am tratato singur cu cate o capsula de diflucan de 200mg si pimafucort,apoi cand boala s-a agravat(aveam dureri la urinare si jet intrerupt)am mers la medicul de familie care mi-a recomandat fluconazol de100mg timp de 7zile si mie si sotiei insa la mine dupa 2luni boala a recidivat,apoi am mers la un medic dermatolog care ne-a prescris la amandoi in prima faza cate 10capsule de terbinafine si lomexin crema,insa la mine tratamentul nu a dat rezultate,apoi in a doua faza mi-a dat 5capsule de itraconazol,tratament recent care vad ca nu prea da rezultate.Problema cred ca este la mine deoarece pe perioada ultimului tratament m-am protejat cu prezervativ,insa boala tot a recidivat.Daca poate cineva sa ma ajute cu vreun sfat,un tratament..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Petruta (acum 11 ani)

Eu am scapat cu cateva sedinte de acupunctura. A trecut de atunci aproximativ un an si inca nu am probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anafelicia (acum 11 ani)

incearca sa iei de trei ori pe zi cite o lingura de ulei de cocos.
exista si pastile cu ulei de cocos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 10 ani)

Incercati sa vedeti un pic analizele de sange , in special glicemia!! Exista multe cazuri de diabet nou descoperit in urma examinarii unei astfel de balanite candidozice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 10 ani)

Eu am scapat de ea cu Canesten crema, e un tub care nu este nici scump, am dat eu 21 de lei pe el si m-am dat cam 2 saptamani de 3 ori pe zi, si ideal ar fi sa va spalati de fiecare data dupa ce urinati.Eu asa am scapat insa acum, o data la 2-3 zile am un strat de piele moarta pe capul penisului dar in rest alte simptome nu. sper sa imi treaca si asta cat mai repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: