Interpretare examen bacteriologic

Candidoza
Intrebare postata de daniela78122154 cu 15 ani in urma

Buna!
De curand am facut cateva analize recomandate de medicul ginecolog. Cultura Col uterin, secretie vaginala (uretrala, col) si un test Chlamydia.
Rezultatele au fost:
Cultura Col uterin - Absent Candida
Secretie vaginala (uretrala, col) - frecvente polimorfonucleare neutrofile, relativ frecvente celule epiteliale. Relativ frecventi cocobacili si bacili gram negativi, relativ frecventi coci gram pozitivi in mici gramezi, rari bacili gram pozitivi.
Ag Ch. Trachomatis - Negativ (0.)
CO = 0.
[EIA - Trinity Biotech]
Puteti sa imi spuneti si mie interpretarea va rog ca nu mai am rabdare pana la urmatoarea vizita la medic.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Felicitari!!!!....rezultatul este normal......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela78122154 (acum 15 ani)

Multumesc de raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina588 (acum 15 ani)

Am si eu o intrebare...am si eu rezultatele analizelor si inca nu sunt citite...daca ma puteti ajuta cumva...
am facut examen microscopic colorat(secretii vaginale), mi-au iesit niste chestii pe care nu stiu cum sa le interpretez....si anume:
1.Celulele epiteliale - frecvente
2.Polimorfonucleare - relativ frecvente
3.Fibrina - absenta
4.Flora bacteriana - frecventi cocobacili gram pozitivi
5.Fungi - absenti
6.Trichomonas vaginalis - absent.......
vreau sa stiu daca e ok...din ce am mai citit eu e ceva in neregula cu acei cocobacili gram pozitivi...daca ma puteti ajuta,...nu pot ajunge momentan la dr..va multzumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

naty (acum 13 ani)

am facut si eu testul papanicolau si mi-a iesit cocobacili dar la recomandari scrie ex bacteriologic?e ceva grav?ast rasp urgent va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

am facut si eu testul papanicolau si my sa cerut sa fac un examen bacteriologic este de rau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

muresan marius (acum 8 ani)

As dori un tratament sigur si bun pentru Serratia marcescens.Tin sa precizez ca infectia a revenit dupa 6 luni de la operatie unde am fost tratat cu antibiotic injectabil meronem si vancomicina. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

S. Iulia (acum un an)

Buna ziua , sunt foarte îngrijorată !
Tocmai ce mi -am primit rezultatul de la ginecologie As dorii va rog sa ma ajutați cu un rezumat referitor la aceste rezulte și exact ce înseamnă fiecare in parte. Mi-ar fi de mare ajutor sa trec peste aceasta grija ! Mulțumesc din suflet !
- frecvente celule epiteliale superficiale
- RELATIV frecvente celule epiteliale intermediare
- PREZENTE HEMATII
- relativ frecvente polimorfonucleare
- relativ frecventi LACTOBACILI
- aspectul colului - cu leziuni vizibile
- celule endocervicale prezente
Acestea sunt rezumatele ! Aștept un răspuns din partea dumneavoastră !
Mulțumesc frumos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: