In caz ca..

Candidoza
Intrebare postata de malinka cu 13 ani in urma

In caz k mi s-a depistat infectia cu candida albicanis este obligatoriu sa se trateze si partenerul?
este posibila infectarea cu candida,daca in momentul menstruatiei(3-a zi)intretinem relatie sexuale cu partenerul de viata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

de pe net (acum 13 ani)

Tratamentul vulvo-vaginitei candidozice este indicat subiectilor simptomatici cu examen microscopic si / sau culturi pozitive.

* Masuri generale - eliminarea sau reducerea factorilor predispozanti prin :
o combaterea umiditatii si evitarea microtraumatismelor/iritatiilor locale - lenjerie de bumbac, lejera
o evitarea bailor locale frecvente, a antisepticelor si antibioticelor locale ce dezechilibreaza flora locala si favorizeaza inmultirea Candida albicans
o alcalinizarea mediului prin bai locale saline
* Tratament medicamentos

Tratamentul sistemic se recomanda in urmatoarele situatii :

* cand exista si alte focare candidozice, desi pana in prezent nu s-a dovedit a fi util in prevenirea recurentelor
* diabet zaharat sever sau infectie HIV
* herpes genital (topicele pot intarzia vindecarea leziunilor herpetice)

Sarcina reprezinta o situatie in care sunt contraindicate anumite medicamente folosite in mod curent pentru tratarea vulvo-vaginitei candidozice.

Tratamentul partenerilor sexuali este indicat doar in cazul femeilor cu infectii recidivante.

In anumite situatii, vulvo-vaginita candidozica necesita supraveghere :

* cazuri severe
* afectiuni sistemice subiacente

In cazul recurentelor, se vor cauta :

* imunodeficienta (HIV, corticoterapie, chimioterapie), diabet zaharat
* uz de antibiotice cu spectru larg
* reinfectie de la partener
* rezistenta la tratament, etc.
Scrie pe Google ''''candida albicanis'''' adauga cuvintelecauze sau transmitere, tratament si gasesti multe informatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

De regula, atunci cand primesti tratament [ reteta ] de la medicul ginecolog, acesta contine si recomandari pt. partener.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor Richard (acum 13 ani)

1. Da, este obligatoriu a tratamentul sa fie sustinut in acelasi timp de ambii parteneri pentru a se evita reinfectare, iar in timpl tratamentului contactul sexual sa aibe loc doar cu prezervativ (din acelasi motiv).
2. Da, este posibila infectarea cu candida in orice perioada din luna, daca partenerul are candidoza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

malinka (acum 13 ani)

este necesar ca partenerul meu sa se trateze chiar daca nu are dureri sau alte simptome ce lar deranja?ce urmari lasa candida la genurile masculine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Rar, candidoza se manifesta la barbati, dar si ei sunt purtatori. Urmari nu lasa nici la femei nici la barbati daca este urmat tratamentul corect (conform antifungigramei). Simptomele constau in pustule rosii sau roseata localizate mai ales pe preput, care determina stare de disconfort sau roseata, iar pielea paote deveni albicioasa (sau cu depuneri albicioase) atunci cand boala se agraveaza. Netratata decat la unul dintre parteneri, exista risc de autoreinfectare (deci tratamentul celuilalt partener este de prisos).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: