Ce tratament recomandati pentru Candidoza la Barbati ? raspuns medic

Candidoza
Intrebare postata de defense cu 13 ani in urma

Buna ziua ,

Nu stiu exact daca am Candidoza . Simtomele sunt asemantoare : scurgeri lichid albicios , miros nelacut ..penisul are o culoare inchisa . Am incercat unguente ..au efect pentru o scurta perioada . Imi puteti recomanda un tratament sau trebuie sa merg la Urolog ? Sucurile gen Coca Cola au vreun efect negativ la aceasta ''''boala'''' ?

Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Iuli (acum 13 ani)

Este necesar un consult la un medic dermato-venerolog pentru diagnostic si tratament. Coca cola nu are legatura cu aceasta afectiune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Corneliu DOBRE MDr. Corneliu DOBRE este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Mergeti la un dermato-venerolog care va recolta din secretie o lama pentru ''examen direct''.
Laboratorul precizeaza diagnosticul.
075dermato

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

DDD (acum 12 ani)

antibioticul este cel de la care candida a inceput sa reactioneze si sa se inmulteasca in organism. toti oamenii au aceasta bacterie in corp, insa aceasta reactioneaza la diferiti factori si se inmulteste, devenind din "prieten" cel mai mare "dusman". Prietenul meu cred ca sufera de candioza de vreo 10 ani, tocmai de aceea suntem destul de documentati pe aceasta tema, insa nu am reusit sa gasim nici un remediu definitiv pt aceasta boala ce mereu recidiveaza. A fost la atat de multi doctori din tara si strainatate (analizele lui colindand Canada, SUA, Danemarca, Ungaria, Germania, etc) dar totul in zadar. Medicii nu i-au gasit absolut nimic, desi el acuza dureri in zona genitala, intepaturi in tot corpul, stari de oboseala, nervozitate accentuata fara motiv, limba albicioasa, miros neplacut al gurii, cateva bubite (3-4 vezici) pe capul penisului, dureri ale ficatului,stare generala p***a, precum si cateva bubite (gen cosuri, agnee) care ii ies pe intregul scalp (uneori foarte multe, alteori foarte razlete). noi credem ca aceste bubite de pe scalp sunt rezultatul eliminarii unor toxine din corp, deoarece nu am mai intalnit la nimeni acest fenomen, iar medicii, racoltand probe din acestea nu reusesc sa ne spuna nimic concret. Am ajuns la disperare! Nu mai stim incotro sa ne indreptam, catre ce medici sau catre ce persoane care sa ajute, nu mai stim daca vom scapa vreodata de acesta infectie atat de devastatoare care ne macina intreg organismul incet! Mai mult decat atat, am facut si un test al salivei. De dimineata, amandoi am luat cate un pahar curat in care am pus apa de la robinet si apoi am scuipat in el. Rezultatul a fost uluitor, deoarece conform teoriei ca acesta este cel mai usor examen de depistare a candidei, am observat ca in paharul meu saliva aproape se dispersase, oarecum omogenizandu-se cu apa, iar in paharul lui, saliva plutea ca o meduza, parca ac***a "tentacule" . Avea o culoare albicioasa si aspect de mucus. Atunci ne-am dat seama ca este vorba de candida sau poate nu doar de candida, insa si de aceasta boala. AVEM MARE NEVOIE DE AJUTOR FIINDCA NE ESTE TEAMA SA NU SE AJUNGA LA IMPOTENTA SI INFERTILITATE! INCERCAM SA MANCAM CAT MAI SANATOS POSIBIL, DESI ESTE ULTRA COSTISITOR SI DIFICIL. Avem o carte a unui doctor japonez unde se spune ca pt a scapa de candida este abolut nevoie de o dieta sanatoasa, fara carne si proteine animale, bogata in sucuri de legume verzi. Tot acesta spune ca este primordial sa se renunte la dulciuri si tot ce contine zahar in cantitati mari, paine si fainoase, etc. Totusi, fiindca suntem ultra solicitati in ultimii 2 -3 ani, nu am reusit niciodata sa ne detoxifiem organizmul prin aceasta cura care trebuie tinuta minim 3-6 luni. TIMPUL ESTE CEL MAI MARE DUSMAN AL NOSTRU DE CARE CANDIDA PROFITA DIN PLIN ! CE PUTEM FACE? VA ROG AJUTATI-NE CU UN SFAT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nsanyi23 (acum 13 ani)

Nu o poti trata numai cu antibiotic dupa analiza medicului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

defense (acum 13 ani)

Multumesc pentru promtitudine .

Care sunt costurile unui astfel de tratament ? Estimativ ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

defense (acum 12 ani)

Buna seara,

Se poate un raspuns ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

In functie de ce se gaseste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DDD (acum 12 ani)

antibioticul este cel de la care candida a inceput sa reactioneze si sa se inmulteasca in organism. toti oamenii au aceasta bacterie in corp, insa aceasta reactioneaza la diferiti factori si se inmulteste, devenind din "prieten" cel mai mare "dusman". Prietenul meu cred ca sufera de candioza de vreo 10 ani, tocmai de aceea suntem destul de documentati pe aceasta tema, insa nu am reusit sa gasim nici un remediu definitiv pt aceasta boala ce mereu recidiveaza. A fost la atat de multi doctori din tara si strainatate (analizele lui colindand Canada, SUA, Danemarca, Ungaria, Germania, etc) dar totul in zadar. Medicii nu i-au gasit absolut nimic, desi el acuza dureri in zona genitala, intepaturi in tot corpul, stari de oboseala, nervozitate accentuata fara motiv, limba albicioasa, miros neplacut al gurii, cateva bubite (3-4 vezici) pe capul penisului, dureri ale ficatului,stare generala p***a, precum si cateva bubite (gen cosuri, agnee) care ii ies pe intregul scalp (uneori foarte multe, alteori foarte razlete). noi credem ca aceste bubite de pe scalp sunt rezultatul eliminarii unor toxine din corp, deoarece nu am mai intalnit la nimeni acest fenomen, iar medicii, racoltand probe din acestea nu reusesc sa ne spuna nimic concret. Am ajuns la disperare! Nu mai stim incotro sa ne indreptam, catre ce medici sau catre ce persoane care sa ajute, nu mai stim daca vom scapa vreodata de acesta infectie atat de devastatoare care ne macina intreg organismul incet! Mai mult decat atat, am facut si un test al salivei. De dimineata, amandoi am luat cate un pahar curat in care am pus apa de la robinet si apoi am scuipat in el. Rezultatul a fost uluitor, deoarece conform teoriei ca acesta este cel mai usor examen de depistare a candidei, am observat ca in paharul meu saliva aproape se dispersase, oarecum omogenizandu-se cu apa, iar in paharul lui, saliva plutea ca o meduza, parca ac***a "tentacule" . Avea o culoare albicioasa si aspect de mucus. Atunci ne-am dat seama ca este vorba de candida sau poate nu doar de candida, insa si de aceasta boala. AVEM MARE NEVOIE DE AJUTOR FIINDCA NE ESTE TEAMA SA NU SE AJUNGA LA IMPOTENTA SI INFERTILITATE! INCERCAM SA MANCAM CAT MAI SANATOS POSIBIL, DESI ESTE ULTRA COSTISITOR SI DIFICIL. Avem o carte a unui doctor japonez unde se spune ca pt a scapa de candida este abolut nevoie de o dieta sanatoasa, fara carne si proteine animale, bogata in sucuri de legume verzi. Tot acesta spune ca este primordial sa se renunte la dulciuri si tot ce contine zahar in cantitati mari, paine si fainoase, etc. Totusi, fiindca suntem ultra solicitati in ultimii 2 -3 ani, nu am reusit niciodata sa ne detoxifiem organizmul prin aceasta cura care trebuie tinuta minim 3-6 luni. TIMPUL ESTE CEL MAI MARE DUSMAN AL NOSTRU DE CARE CANDIDA PROFITA DIN PLIN ! CE PUTEM FACE? VA ROG AJUTATI-NE CU UN SFAT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

x (acum 11 ani)

Buna, am citit postarea ta si sincer iti spun ca si eu am trecut prin asa ceva in urma cu 2 ani din cauza unui tratament cu antibiotice.
Nu am reusit sa scap de asa ceva decat in momentul in care am ascultat sfatul unui medic . Se numeste Nocivin si poate fi gasit la policlinica cu plata din Constanta sau la spitalul militar din Constanta.
Sfatul sau este simplu, regimul alimentar fara dulciuri, lapte si derivate din lapte, fara orice are gust acru, picant, sarat, fara carne, derivate din carne... . Suplimentar am urmat tratamentul medicamentos indicat de dansul cat si efectuarea vaccinului ICB 10 produs de Institutlu Cantacuzino.
In max 3 luni de la inceperea tratamentului am constatat revenirea la normal fara sa am recidive.
Sfaturile medicului japonez sunt demne de urmat si foarte asemanatoare cu ale medicului din Constanta.
Va doresc succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cajvan florina (acum 8 ani)

am nevoie urgent sa vorbesc cu dumneavoastra cum putem lua legatura este chiar o urgenta va la facebook meu Cajvan florina Alexia sotul meu are asa ceva candida la prins oichiul i cade parul ulcere in gura esofag pana in stomac medici iau dat cortizon si alte medicamente de 7 luni acum este in faza critica ce sa fac unde sa merg ca nimeni nu ma asculta nimeni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pFF (acum 9 ani)

buna seara ! Cum pot sa tin regimul fara atatea alimente in conditiile in care am diabet ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut mocanu (acum 7 ani)

cajvan florina : Si eu am asa ceva..incearca cu bicarbonat de sodiu inghitit si Nitrat de Argint 1/4000 poti merge la dermato la spital si acolo asistentii au asa ceva...eu simt deja ca e mai bine dar trebuie putin regim....corpul iti zice ce nu ii place ...3-6 luni e tratamentul am vazut pe net..si eu port candida de 15 ani deja...pana sa ma hotarasc ca e candida si nu altceva.Bafta sa aveti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

123987adi (acum 7 ani)

salut mi-au aparut niste bubite mici rosi pe capul penisului va rog mult imi puteti spune ce este nu ma mănâncă nu ma doare doar ca atunci când urinez ma ustura si când fac sex cu prietena mea ma doare penisul ca rog ajutatima

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iordan mihai (acum 6 ani)

Buna ziua,
Am o problema cu care ma confrunt ce ceva timp(aproximativ 4luni).Am o roseata pe penis care ma jeneaza.Am mancarimi (mai ales cand este in erectie) si dureri in timpl actului sexual.
Am fost la medicul dermatolog in urma cu 2 luni si mi-a pus acest diagnostic "Balanita candidozica''".Am urmat tratamentul prescris si anuma: Tragoven unguent 1saptamana dupa care Travocort unguent 1saptamana.In tot acest timp dupa ce ma spalam clateam cu o solutie de apa cu bicarbonat.Dupa acest tratament simtomele de mancarime au mai scazut in intensitate dar nu au disparut.
Am incercat mai multe unguente (Cutaden, Betadine, acum incerc cu Canesten 3 saptamani )dar nu vad nici-o ameliorare.
Tin sa subliniez faptul ca sunt casatorit, nu am nici-o alta relatie sexuala decat cu sotia mea,folosesc prezervativul si tin o igiena intima stricta. A fost si sotia mea la ginecologie a facut analize si ea nu are nimic.
Sunt convins ca pana acum nu am folosit tratamentul cuvenit acestei afectiuni.
Va rog sa ma ajutati a-mi recomanda un tratament eficient.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu m (acum 7 luni)

Dacă vezi cumva din întinplare acest comentariu te rog să îmi răspunzi ,cum ai rezolvat acestă problemă mă chinui de 1 an fără rezultate te rog să îmi răspunzi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ValiCristi (acum o luna)

Cum a zis si colegul. Daca printr-o minune vezi mesajul, dupa atata timp, poate ne spui cum ai rezolvat ca nu mai stiu ce sa fac. Am fost la 4 medici, toti imi spun ca n-am nimic. Am facut toate analizele, nu-mi iese nimic dar cum am contact sexual apar bubitele, uneori daca nu ma dau cu crema imediat dupa actul sexual ma ustura rau preputul sau capul penisului. Multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11527841116 (acum 5 ani)

Buna ziua , Mi-a aparut si mie puncte rosi si mancarimi dar urmez un tratament cu antibiotice la tbc pentru tuberculoza de la ce poate apacea petele rosii si mancarimea respectiva ? Si cu ce sar trata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cadurim (acum 5 ani)

Am suferit de candidoza in faza cronica, no-a invadat esofagul si a coborat spre intestine,norocul meu a fost ca ,m-a consultat un medic din Israel si tot el mi-a dat medicatia, Nizoral, comprimate ..bine inteles ca,a avut si efecte adverse,una dintre acestea fiind careers masiva a parului , dar am avut marele noroc sa ma vindec. Recidiveaza ori de cate ori fac tratament cu antibiotic dar am grija ca in prima faza sa mestec cate UN graunte de propolis 2,3 X pe zi, dupa care spalaturi cu bicarbonat de sodiu o lingurita la 200ml apa ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cadurim (acum 5 ani)

Am suferit de candidoza in faza cronica, no-a invadat esofagul si a coborat spre intestine,norocul meu a fost ca ,m-a consultat un medic din Israel si tot el mi-a dat medicatia, Nizoral, comprimate ..bine inteles ca,a avut si efecte adverse,una dintre acestea fiind careers masiva a parului , dar am avut marele noroc sa ma vindec. Recidiveaza ori de cate ori fac tratament cu antibiotic dar am grija ca in prima faza sa mestec cate UN graunte de propolis 2,3 X pe zi, dupa care spalaturi cu bicarbonat de sodiu o lingurita la 200ml apa ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21580234848 (acum 4 ani)

Salutare oameni candida este o ciuperca iar pentru aceasta boala se foloseste un ANTIFUNGIC = FLUCONAZOL de 150mg doza unica plus OVULE/creme ce contin FLUCONAZOL/KETOKONAZOL 7-10 lei maxim pretul pentru pastila 30 pentru ovule SE TRATEAZA SI SOTUL/SOTIA cu CREMA(7zile) si cu Fluconazol doza unica.
Exista si alte scheme de tratament care folosesc itraconazol in loc de fluconazol si un adjuvant NISTATINA toate ajuta impotriva candidei. MERGETI LA DERMATO-VENEROLOG pentru tratamentul complet/urolog/ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: