Candidoza? raspuns medic

Candidoza
Intrebare postata de loving2008 cu 13 ani in urma

Am fost la doctorul de familie,i-am spus ca am usturimi cand urinez si m-a diagnosticat cu candidoza a vaginului si a vulvei.In timpul tratamentului nu am mai avut probleme dar dupa terminarea lui am inceput sa am iar usturimi dar de data aceasta nu doar cand urinez ci mereu.Apoi am fost in perioada mestruatiei si dupa menstruatie am avut scurgeri maronii.Am stat pe un batic plin cu care calda si mi-a trecut.In momentul in care am iesit afara din casa iar au aparut usturimile,asa ca m-am dus iar la doctorita.De data asta mi-a dat MACMIROR crema vaginala si capsule.Am luat tratamentul mi-a trecut iar dupa terminarea tratamentului(10 zile) iar am inceput sa am usturimi.

Singurul simtom pe care il am e usturime atat.Oare chiar e candidoza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

matusa (acum 13 ani)

Eu mi-am cumparat CIPROLEN, un antibiotic eficient in cazul infectiilor cailor urinare. Antibioticul se ia macar 5-7 zile., o pastila dimineata si una seara. Mi-am cumparat deasemenea si URINAL ACUT PT 10 ZILE, O TABLETA PE ZI. dEJA MA SIMT MAI BINE. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Corneliu DOBRE MDr. Corneliu DOBRE este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Diagnosticul de candidoza genitala se pune in urma unui examen de laborator. Tratamentele bazate pe observatii ''clinice'' in acest caz pot fi subiective, deci imprecise.
Atunci cind simptomele reapar, adresati-va unui medic dermatolog, ce va trimite o lama corect recoltata unui laborator. Tratamentul corect se indica in baza rezultatului de la laborator.

075dermato

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

Rilea Oana Mara (acum 13 ani)

Buna ziua,

D-le Dr,

Ma confrunt cu aceasta candida de mai bine de 13 ani; nu mi-a trecut cu nimic. Am fost sa-mi fac si antifungigrame, de mai multe ori, dupa care am luat medicamentul la care candida este sensisbila, dar dupa o luna aceasta a revenit. Acum am pete maronii pe piele mai precis sub sini si sunt mereu obosita si deprimata oare din cauza asta?
Nu stiu ce sa mai fac. Chiar am fost la multi doctori in speranta ca poate unul din ei imi va gasi remediul; degeaba. Niciun medicament nu a facut fata. Mi-e teama sa nu am o infectie sistemica, caci cu candidoza vaginala am tot fost diagnosticata.
Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in cazul meu. Adresa mea de mail este: [email protected].
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 9 ani)

se poate sa ai probleme cu rinichi asa a avut si o matusa de a mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 9 ani)

se poate sa ai probleme cu rinichi asa a avut si o matusa de a mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 9 ani)

se poate sa ai probleme cu rinichi asa a avut si o matusa de a mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 9 ani)

se poate sa ai probleme cu rinichi asa a avut si o matusa de a mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: