Candida va rog ajutati ma!

Candidoza
Intrebare postata de Hubbabubba cu 12 ani in urma

Buna seara. Acum aproape 1 an am facut analize de secretie vaginala si am fost diagnosticata cu candida. Am avut tratament cu spalaturi cu tantum rosa apoi administrare de ovule pimafucin si doza unica difuclan. mentionez ca am luat in loc de diflucan, fluconazol, si ovulele nu le am luat 10 cate aveam prescrise doar vreo 4. Nu am fost sa reiau analizele iar vreo 3 luni mai incolo mi au revenit simptomele ptr scurt timp. In octombrie am fost din nou la analize si mi a iesit vaginita nespecifica. Am primit tratament cu ovule cervugid. Am folosit doar jumate din ele. Tot la aceasta vizita am hotorat sa iau si anticonceptionale. Mi s-au dat melleva 35 fara vreo analiza. Trei luni mai tarziu am avut tratament cu antibiotice si la scurt timp au reaparut simptomele. Am fost din nou la ginecolog si trebuie sa merg sapatamana asta sa mi recolteze secretia. Credeti ca ar putea aparea complicatii?
Mentionez caci cred ca am si candida bucal pentru ca am pe limba albeata si ma mananca des in gat. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Infectia cu candida se poate croniciza mai ales daca tratamentul a fost incomplet si nu s-a tratat si partenerul concomitent sau poate reveni dupa consum de antibiotice sau scaderea imunitatii. Repetati secretia vaginala si daca exista suspiciuni si un examen micologic lingual ptr. un tratament actual si complet, la medicul specialist ginecolog/ dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Candidoza.

victoras (acum 11 ani)

Da-mi adresa e-mail pe 0766-747-284 si iti voi scrie ce trebuie facut.Specifica si pt. ca afectiune!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sara (acum 11 ani)

si eu am aceeasi problema sa stii.. nu esti singura !.. eu ma lupt cu vaginita asta de cativa ani de zile si nu stiu ce sa mai fac.. de obicei folosesc canesten gyn, si in 3 zile dispare, sau o zi (dupa cum gasesc tratamentul, de 3 zile sau 1 zi).. dar tot imi apare dupa cateva luni.. ori de la antibiotice.. ori degeaba.. chiar e jenant rau, trebuie sa am in geanta canesten, e ca si cum port dupa mine tigarile :)))...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aylin (acum 11 ani)

Pai normal ca ai de toate daca nu tratezi si partenerul sexual, draga mea..... Si mai putin cu sexul oral neprotejat si cu sexul vaginal neprotejat termina de tot ! daca vrei sa fii sanatoasa ... Ca nu te incurca cu nimic un prezervativ , din contra , te pastreaza sanatoasa..... Nu stiu de ce in Romania femeiile sunt asa de inconstiente in ceea ce priveste sexul.... Si daca iei ovulele alea numai cum te taie capul ci nu cate ti-a prescris medicul, degeaba le mai iei si strici banii pe ele...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carina (acum 10 ani)

Nu e jenant sa porti tigarile dupa tine...aceasta sa fie cea mai mica problema... e jenant ca nu faci tratamentul pana la capat... si in timpul tratamentului sa nu intervina nici un act sexual! Am facut tratament de 5 zile cu ovule de clotrimazol si crema pentru partea externa canesten ( de 3 /zi ) plus curatarea partii intime de cateva ori pe zi cu apa si intim gel... sunt bine ... e adevarat ca trebuia sa fac tratament de 6 zile in schimb mi-a venit menstruatia ... iar in perioada de menstruatie nu ai cum sa faci tratament pentru ca nu da roade... si faci pe degeaba!!! Mult noroc si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: