Alergie la frig sau alceva?

Candidoza
Intrebare postata de mimi185 cu 13 ani in urma

Am o eruptie in tot corpul . imi apare atunci cind ma dau jos din pat cind pun mina pe metal cind ma ud cu apa cind es afara ma furnica ma inteapa palmele pielea de pe tot corpul si se inroseste si nu trece de o saptamina ma chinui cu asa ceva si nu cedeaza. nu mai stiu ce sa fac. am avut si cadere de tensiune . a mai patit cineva asa ceva..va rog un remediu ...nu mai pot .....si inca nu e asa frig afara ce ma fac ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Omnia (acum 13 ani)

Buna,

Daca e o reactie alergica, asa cum banuiesti, trebuie sa se amelioreze dupa administrarea de antihistaminice (ex: Claritin).
Daca nu se simte nici o schimbare, inseamna ca e altceva.
Doar un consult medical dermatologic - intr-o prima faza - iti poate da un diagnostic corect.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 13 ani)

in prima faza am facut si o cadere de tensiune am cazut mi-a facut hidrocortizon in vena si intramuscular a cedat atunci dar cind am esit afara din nou intepaturi am luat si claritin dar nu trece cum spuneam ca am o saptamina si nu trece. doar cind stau la caldura si in pat daca se raceste in camera furnicile sint pe mine. nu sti uce sa fac. eu iti multumesc.omnia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Asculta sfatul Omniei, eventual consulta si un alergolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Prima greseala la eruptiile la piele este de a incerca suprimarea lor cu ajutorul la medicamente.
Eruptiile la piele nu-s nimic altceva decat nevoia imperioasa de detoxifiere a corpului pt. ca toxinele nu pot fi scoase altfel afara si dauneaza organelor vitale.

Deci mersul la dermatolog inseamna in mod automat agraveara bolii sau schimbarea ei in altceva, uneori si mai grav.

In loc sa ajutati organismul la detoxifiere, il impiedicati cu medicamente si creme.
Boala nu este deloc la piele, ci pielea este numai organul prin care se detoxifiaza.
Nu este de mirare ca apare febra sau chiar frisoane si pe urma si alte slabiciuni si alergii, caci
toate acestea arata faptul ca corpul inca este plin de toxine.

Dupa administrarea de medicamente pt. piele boala va reveni, des intr-o forma si mai grava.
Va poate ajuta numai un tratament naturist sau homeopat de detoxifiere si intarire.
Mersul la dermatolog inseamna suprimarea bolii atata vreme cat el lucreaza cu medicamente chimice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 13 ani)

dl dr ionescu am o intrebare pt dumneavoastra tiroidinul si vagostabilul este un medicament natural?pentru ca am o banuiala ca de la ele s-a declansat eruptia .dar am intrerupt si nu cedeaza. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Nu cunosc Tiroidinul. Ce am gasit pe net este:
"Tiroidinul contine L-tirozina,spirulina,vit E,seleniu,iod"
L-tirozina este un hormon artificial si deci daunator, poate deregla multe. Vitamina E este des contraidicata, seleniul este un metal toxic iar iodul este o substanta toxica.
Numai natural nu este acest medicament.

Cu urmare Tiroidinul numai bine nu poate face.

Vagostabilul : un drajeu contine extract uscat de paducel, extract uscat de melisa, lactat de calciu, tiosulfat de magneziu si excipienti. Plantele sunt ok dar lactatul de calciu este contraindicat la cei cu calciul scazut si tiosulfatul de magneziu poate fi la fel de contraindicat la anumite persoane, desi nu cred ca este mare problema.
Problema cred ca este de fapt Tiroidinul si dereglarile care le poate produce pe mai multe planuri, in primul rand la tiroida..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mac (acum 13 ani)

Nu stii NIMIC! Esti un incompetent care nu a fost in stare nici sa urmeze Medicina si nici macar sa inteleaga CAT DE CAT ceva din ea! De aia o dai cu castravetele numit "homeopatie"! Pt ca nu esti in stare sa oferi un sfat medical cu adevarat competent! Habar n-ai cum functioneaza corpul omenesc, nu ai idee de chimie si esti complet pe langa farmacologie. Pacat doar ca nu ii lasi pe cei care chiar STIU ceva sa ajute oamenii si nu incerci decat sa le faci RAU din cauza propriei tale FRUSTRARI!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulian (acum 13 ani)

Dr. Ionescu ori e impostor ori e prost! In primul rand cine v a prescris hormonii tiroidieni? poate suferiti de hipotiroidie si este un tratament necesar... dar pe Ionel il doare la basca. Singurul sfat inteligent este sa consultati un medic: este esential un examen fizic, eventul investigatii paraclinice, deci nu are rost sa cautati ajutor de la profesionisti in ceaiuri, care nu au auzit de reactii alergice si spun toate p***aile de mai sus. Cautati pe net reactiile de hipersensibilizare si va veti da seama. Deci, consultati un medic care a facut o facultate serioasa, experienta in spital, studii clinice cu efecte demonstrate ce sustin tratamentele, etc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

De acord cu iulian. NU va uitati la ce spune acest individ periculos (ionescu) si consultati un MEDIC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

L-tirozina este un aminoacid, nu un hormon... cauta oriunde, chiar si pe google si o sa vezi ce aberatii zice omul asta. toxinele nu pot fi scoase din corp decat prin piele? :)) domnul dr. cred ca a invatat medicina din desene animate...cauta pe google (cel mai accesibil) functiile ficatului si o sa gasesti ca el este principalul organ de detoxifiere a organismului. oricum gandirea lui e ca a unui copil de 5 ani si imi pare rau ca sunt oameni atat de naivi incat sa-l bage in seama

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Observator (acum 13 ani)

Eu cred ca datorita terapeutilor , fara o pregatire temeinica in medicina , precum domnul Ionescu, a ajuns Uniunea Europeana sa gandeasca si sa scoata spre aprobare legea privind interzicerea completa a utilizarii medicinei alternative. Vom ajunge sa fie ilegal sa utilizam si banalul ceai.Se pare ca unii terapeuti homeopati, ar fi indemnat pacienti bolnavi de cancer sa nu mai urmeze tratamente alopate, cazuri finalizate cu decesul pacientilor, si de aici ar fi pornit scandalul.

Cred ca ar trebui sa se procedeze ca si in Rusia unde cu avizul Ministerului Sanatatii, studentii la Medicina sunt obligati sa urmeze si cursuri de medicina alternativa: homepata, naturista,acupunctura. Daca o tara precum Rusia, incurajeaza COLABORAREA dintre medicina alopata si cea alternativa, nu stiu cum doar anumiti terapeuti isi permit sa sfatuiasca bolnavii sa ignore medicina alopata! Toata lumea stie ca sunt rare cazurile de vindecare completa a bolilor declarate in ultima faza, atat in medicina alternativa cat si in cea alopata, medicina alternativa, de fapt are ca scop ridicarea sistemului imunitar, ceea ce stim cu toti ca este principala arma de aparare a organismului, insa cand organismul este prea afectat de boala .......... e mai greu si e o greseala din partea bolnavului sa ramana doar pe o ramura alternativa a medicinii.

Sfatul meu e pt toti bolnavii sa mearga la medic sa-si faca toate analizele , sa le respecte indicatiile si in paralel sa mearga si la un medic homeopat caruia sa-i expuna toate analizele si tratamentul urmat. Tratamentele homeopate nu au efecte negative si pot fi utilizate impreuna cu tratamentele alopate fara nici o problema, insa doar sub indrumarea medicului.

Poate daca domnul Ionescu ar prezenta utilizatorilor acestui forum unele calificari medicale si CERCETARI STIINTIFICE ATESTATE si recunoscute de organizatia mondiala a sanatatii, a spuselor sale ( nu doar niste linkuri de pe alte site-uri) , poate ar avea sanse de a fi luat in serios, de a nu fi criticat si chiar de a-si gasi pacienti.

Pe domnul Ionescu, il sfatuiesc, sa indemne bolnavii ca in paralel cu medicina alopata sa consulte si medicina alternativa si sa renunte la a mai sfatui bolnavii ca medicina alopata este nociva organismului ( stim cu totii ca si in medicina alternativa se folosesc remedii care daca nu sunt utilizate corect pot deveni nocive organismului - precum nosoadele, otravurile minerale si nu doar, uitlizarea unor plante gresit precum " rostopasca", care consumata fara supraveghere medicala poate duce la intoxicarea ficatului, deci peste tot exista riscuri de a ne intoxica organismul,deci totul depinde de calitatea medicului) si il mai sfatuiesc sa nu mai intre in polemici cu utilizatorii ( care este normal sa-si puna semne de intrebare legat de calitatea celui care da raspunsuri si sa incerce sa-i puna intrebari despre calificative sau sa-i ceara dovezi atestate stintiific a spuselor sale).
Cred ca domnul Ionescu se va gandi la aceste sfaturi, daca este un om inteligent si cu respect pt pacienti si cei care ii pun intrebari de orice natura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 13 ani)

da este drept ca nu pe net se rezolva o problema dar daca as fi primit un sfat concret ..dar la teorie si contradictii toata lumea se pricepe.chiar si de un ceai banal daca mi-ar fi spus ca imi trece nu cred ca miar fi daunat dar doar atit mergi la un homeopat de parca homeopatii ar sta pe toate drumurile . si eu nici nu pot sa ies din casa dar sa mai caut si homeopati. dar si medicii dau din umeri .ma trimit de la unul la altul si nu rezolv nimic. aceiasi mincarime si intepaturi cit cuprinde. chiar nu se gaseste nimic pentru asa ceva?daca as fi gsit un remediu la medici nu as fi ajuns sa scriu aici.nu stiu nu mai avem medici buni ?sau nu mai vor sase implice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 13 ani)

multumesc alex am ajuns pina la urma la urgente am scapat un pic de mincarimi si piscaturi dar daca ies la frigsi intru la cald imi apar pete rosi pe tot corpul .am o alergie nespecifica .iti multumesc si cred ca o sa incerc si cu homeopatie poate dispar definitiv .prntru ca ma tem ca tratamentul pe care l-am facut va fi pentru scurt timp.asa spun marea majoritate care au mai avut asa ceva.cu homeopatia oare se poate rezolva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fabia_tranda11 (acum 13 ani)

mimi eu ti/as recumanda sa iei spirulina,pt ca siu eu sunt alergica la mai multe chestii, nu cum ti sa intamplat tie dar si alergiile mele sunt ciudate. Spirulina este o microalga miraguloasa un miracol pe care na tura ni l-a lasat. Este un foarte bun ajutor pentru ficat in lupta cu toxinele, este un ajutor ffff mare in lupta cu alergiile, este un antioxidat, ce mai contine o multitudine de minerale, vitamine, aminoacizi esentiali,oligominerale,omega-3 si 6. Ajuta si la reglerea functiilor tiroidiene(daca te intereseaza).NU ARE contraindicatii este usor digerabila si poare fi administrata si copiilor mici dela un an.Incearca! Pe mine m/a ajutat foarte mult atat la alergii cat si in tramentele pt candida si acnee.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 13 ani)

fabia eu nu cred ca pot cu spirulina pentru ca am probleme cu tiroida.si cred ca de la spirulina mi sa deranjat.adica de la tiroidin care contine si spirulina. si culmea . doar de la 5 pasile.dar nu inteleg . de ce se elimina asa greu ca nu mai scap de alergie. am luat destule . dar doar de intepaturile acelea am scapat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: