Tumora pe plaman raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de laura-mirela cu 14 ani in urma

Tatal meu are o tumora pe plamanul stang si deocamdata nu are nici o durere in acea zona doar ca il dor picioarele daca merge mai mult sau sta in picioare si o oarecare slabiciune a organismului, o neputinta..
Pentru ca doctorii de la institulul de pneumologie ne-au indicat operatia, as dori sa stiu care vor fi urmarile acestei interventii, la ce sa ma astept. Poate la durere mare? Ce sunt citostaticele?
Ce e mai bine de facut?
multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Monica (acum 14 ani)

Daca tatal tau poate fi operat parerea mea ca trebuie sa cauti un specialist bun si sa faci operatia. Am inteles ca operatia ofera sanse mult mai mari chiar la vindecare. Eu am tatal diagnosticat cu adenocarcinom cu infiltratii in trahee si din pacate operatia este imposibila la acest moment. Maine incepem citostatice si cu ajutorul lui Dzeu sper sa se retraga si sa se poata interveni chirurgical si la tata. Nu mai astepta si actioneaza intrucat cancerul pulmonar se extinde foarte repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Urmati sfatul medicului pneumolog. Nu amanati acest moment. Recuperarea postoperatorie depinde de tipul de interventie chirurgicala care se practica. Ulterior tratamentul cu chimioterapie (citostatice - antineoplazice) este indicat in functie de stadiul tumorii, daca exista diseminare locala - ganglionara, sau la distanta metastaze. Repet, urmati sfatul medicului pneumolog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

mirela (acum 14 ani)

multumesc! Oricum noi cei din familie optam ptr operatie, dar doream si o "aprobare" din partea d-voastra, nu stiu de ce...
Tot incerc sa ma conving pe mine insami ca fac ceea ce trebuie ptr el.
As vrea parca o promisiune din partea cuiva ca ii va fi bine-desi sigur ca sunt constienta ca nu poate nimeni promite -...dar... vreau sa fie ok.As vrea sa nu aiba dureri....
multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

si daca nu exista nu se ia si imposibil sa nu mai xiste ceva sa apara iar!

Multe sunt putin incorecte,mai ales la plamani se poate picura mai de mai multe ori tratament ca ofera acces chiar si din exterior catrea aorta pulmonara si din mana stanga cred

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mario (acum 14 ani)

cat a pierdut in greutate?
70% din bolnavii de carcinom pulmonar au la internare pierdere in greutate si sunt malnutriti!!!de aici si sansele reduse la recuperare.
inainte de chimio si radio incearca sa il hranesti cat mai bine.poti folosi chiar si produse speciale pentru malnutritia bolnavilor de cancer.
dupa chimio si radio gustul si mirosul se vor altera si va manca f putin si f greu....depinde numai de cei din jurul lui sa isipastreze greutatea.
ai nevoie de alimente cu destinatie medicala speciala care au f mult ecalorii si f multe proteine in volume foarte mici.
pacientii malnutriti au toleranta redusa la chimio si radio = perioade de cura reduse ,doze reduse ....sanse reduse...
nu te lasa invinsa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: