Schema facuta de medic pentru citostatice...ne a lasat fara cuvinte pe toti raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de marryada cu 12 ani in urma

Am fost la medic cu tata....schema pt.tratament este dura cred eu....4 zile una dupa alta chimiterapie cu 3 saptamani pauza. timp de .....ne se stie asa ne-a raspuns medicul, care probabil nu avea timp sa ne povesteasca de ce o astfel de acema si cat va dura.
Intrebarile mele sunt : Credeti ca tata este intr- o stare avansata de schema lui difera de cele obisnuite(din cunostintele mele) 1 sau 2 maxim la 3 saptamani?
O sa ii fie mult mai rau fiind 4 zile fara pauza intre ele, decat daca ar fi facut 2 pe luna?''
O sa ii cada parul brusc dupa prima serie de cate 4?

Pun aceste intrebari doarece nu gasesc raspunsul la medici, si vrea sa stiu la ce sa ne asteptam

Cu multumiri...
Andra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

snickeritza (acum 12 ani)

probabil nu raspunde cum trebuie la tratament si de-asta medicul curant i-a schimbat schema.o a 2-a parere ati cerut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

snickeritza (acum 12 ani)

normal era ca medicul sa va informeze despre avansarea/agravarea cancerului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marryada (acum 12 ani)

nu nu am cerut o a doua parere,s trebuie sa precizez ca el acum incepe tratamentul cu cotostatice de luni, pana astazi medicul ne a spus ca va avea o schema de 2 pe luna iar astazi ne a comunicat ca sunt 4 pe saptamana si o luna pauza si dupa prima luna mai vedem.....ne intalnim si contiunuam ce poti intelege din asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marryada (acum 12 ani)

nu nu am cerut. dar tin sa precizez ca el incepe de luni tratamentul pentru prima data, am fost surprinsi deoarce pana astazi doctorul ne povestea ceva de 2 pe luna la o distatnta de 3 saptamani. Nici macar nu stim cate luni va urma tratamentul, intrebandu-l a aspus ca ne mai vadem luna viitoare si vaom vedea.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marryada (acum 12 ani)

nu nu am cerut. dar tin sa precizez ca el incepe de luni tratamentul pentru prima data, am fost surprinsi deoarce pana astazi doctorul ne povestea ceva de 2 pe luna la o distatnta de 3 saptamani. Nici macar nu stim cate luni va urma tratamentul, intrebandu-l a aspus ca ne mai vadem luna viitoare si vaom vedea.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu ati precizat diagnosticul pe care-l are tatal dvs si nici daca a urmat anterior o alta schema.
Medicul este cel care stabileste tratamentul. In Romania se aplica aceleasi scheme de tratament ca si in Occident, deci medicul dvs a prescris tratamentul care ar aduce cele mai bune beneficii pentru tatal dvs, functie de localizarea tumorii, stadiul acesteia, varsta, alte bolii asociate si starea generala la acest moment.

Tratamentele oncologice de efectueaza dupa diferite scheme cu medicamente care se administreaza in 1-5 zile, cu o pauza de 21 zile intre cure, pentru ca medicamentele sa-si faca efectul dar si ca organismul sa se refaca.

Puteti solicita si o a doua opinie, este mai bine in acest fel decat sa ramaneti cu impresia gresita ca nu ati facut tot ce este posibil pentru sanatatea tatalui dvs. In ceea ce priveste ce cunoasteti de la cunostinte desre tratamente este mai bine sa va abtineti ca nu cunoasteti ce afectiuni au avut si ce era mai bine sau nu pentru ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

marryada (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns.

Tata are 55 de ani , in ianuarie 2011 a fost operat la limba prima oparatie , martie 2011 operat la gat taiat maxilar si inlocuit cu placa de titan, in septembrie 2011 a urmat 30 sedinte de raze spitalul coltea. Diagnosticul este de CARCINOM SPINOCELULAR PELVILINGUAL CU INVAZIA CORPULUI MANDIBULAR.

Toti medicii ne am spus ca este un cancer agresiv dar n ne au explicat si de ce.
A slabit in timpul tratamentului cu raze 20 de kg.
Daca aveti timp si bunavointa as dori si de la dumineavostra o parare, si sa imi povestiti mai mult despre acesta boala.
Si ma tot gandesc daca si cu citostaticele are sanse sa traiasca macar 4 ani sau le face ce trebuie cum zic medici, nici unul nu spune ca daca le face isi prelungeste viata sau daca nu moare...doar ca trebuie....
Sunt confuza si multe cu multe intrebari deoarece nu reusesc sa intele pe deplin boala si tratamentul

Cu multumiri sincere,
Andra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

snickeritza (acum 12 ani)

probabil vrea sa vada cum raspunde la tratament dupa prima cura si apoi se poate pronunta concret ce si cum.uneori medicii se feresc sa traga concluzii/sa sperie/sa dea sperante pacientului/familiei pana nu stie exact cum reactioneaza organismul in urma tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marryada (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns.

Tata are 55 de ani , in ianuarie 2011 a fost operat la limba prima oparatie , martie 2011 operat la gat taiat maxilar si inlocuit cu placa de titan, in septembrie 2011 a urmat 30 sedinte de raze spitalul coltea. Diagnosticul este de CARCINOM SPINOCELULAR PELVILINGUAL CU INVAZIA CORPULUI MANDIBULAR.

Toti medicii ne am spus ca este un cancer agresiv dar n ne au explicat si de ce.
A slabit in timpul tratamentului cu raze 20 de kg.
Daca aveti timp si bunavointa as dori si de la dumineavostra o parare, si sa imi povestiti mai mult despre acesta boala.
Si ma tot gandesc daca si cu citostaticele are sanse sa traiasca macar 4 ani sau le face ce trebuie cum zic medici, nici unul nu spune ca daca le face isi prelungeste viata sau daca nu moare...doar ca trebuie....
Sunt confuza si multe cu multe intrebari deoarece nu reusesc sa intele pe deplin boala si tratamentul

Cu multumiri sincere,
Andra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Fiind vorba de o forma agresiva de tumora, tratamentul este mai complex si necesita alta abordare. In ceea ce priveste rezultatele tratamentului oncologic, scopul este de ai prelungi supravietuirea dar asta depinde si de modul in care organismul reactioneaza la tratament.
Scaderea ponderala din timpul tratamentului cu raze se datoreaza si dificultatilor de alimentatie.Trebuie sa aveti in vedere alimentatia, medicatia de sustinere si de refacere a organismului dupa tratament.
Trebuie sa intelegeti ca acesta este tratamentul si ca tatal dvs trebuie sa aleaga daca-l urmeaza sau nu. Dumneavoastra trebuie a va sustineti tatal dar nu trebuie sa-i influentati deciziile. Este o boala dura, tratamentul asemenea si are nevoie de ajutorul dvs.

Daca vreti o a doua opinie, este ok. Mergeti la alt medic oncolog cu dosarul tatalui dvs si vedeti ce va recomanda. Apoi decideti ce este mai bine. Dar noi nu putem sa stim cum va reactiona la tratament, si nici cat si cum va supravietui. Asa cum v-a spus si medicul dupa fiecare cura se face o evaluare si se decide etapa urmatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Matei (acum 12 ani)

O a doua opinie medicala o puteti primi in mod gratuit de la echipa de medici de la Clinica Anadolu din Istanbul. In acest sens va pot ajuta cei de la Medic Center Constanta www.mediccenter.ro.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: