Recidiva cancer limba raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de ade_adelina cu 11 ani in urma

Tatal meu are 48 de ani si a fost diagnosticat cu formatiune tumorala cu caracter de malignitate baza limba dreapta cu extensie la nivelul amigdalei drepte cT4N2bM0.In luna martie a fost operat si doctorul i-a spus ca a iesit foarte bine operatia.
Problema e ca de o luna si jumatate a aparut din nou ceva. Chiar la operatie,in spate pe partea dreapta se vede o portiune de 2/3cm alba si pe cerul gurii are multe pete albe. Aceste pete se extind pe zi ce trece sunt mai mari si mai multe.
A fost la control acum 3 zile iar doctorul a spus ca e bine si sa nu mai gandeasca negativ,tata fiind speriat de cand a vazut albeata aceea chiar la operatie.
E posibil sa se fi facut din nou?
Nu mai intelegm nimic.Nici macar nu i-a explicat ce e acea albeata daca totusi e bine,de unde vine?E ceva infectie,ceva ciuperca?Nimic nu a spus si tot mai urat se face.
Astept un raspuns urgent.
Va multumesc din suflet pentru ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Raspuns la intrebare il puteti obtine de la medicul curant; incercati sa gasiti momentul oportun de a sta de vorba cu medicul pentru explicatii multumitoare. De asemenea, puteti cere inca o parere medicala ( examenul obiectiv si documentele medicale sunt necesare).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

ade_adelina (acum 11 ani)

Pana la urma ce pot fi acele pete albe? Nu se retrag deloc si sunt tot mai urate si mai mari... S-ar putea ca doctorul sa nu ii fi spus nimic vazandu-l speriat si gandind negativ ca sa nu il sperie? Dupa operatie nu a facut nici radioterapie,nici chimioterapie deoarece a spus doctorul ca nu e nevoie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tot eu (acum 11 ani)

Daca medicul nu v-a spus ca nu stie sau ca nu vrea va spun eu: este cu mare probabilitate o candidoza in sange sau in corp care se manifesta si la limba.
La cancerul patogenii care ocupa celulele canceroase sunt fungi, similari cu candidoza si candida apare des ca un fung suplimentar. Daca a luat antibiotice riscul de candidoza este si mai mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva (acum 9 ani)

Buna!Referitor la comentariul de mai sus,postat acum 2ani, ce medic l-a operat pe tatal tau? Dansul este ok acum? Tatal meu trebuie sa faca o operatie similara, cancer baza limba lateral dreapta.Am gasit cu freu un medic care sa poata face aceasta operatie,dr. Mirea.Insa ni s-a spus ca este posibil ca dupa operatie sa nu mai poata manca normal, sa i se monteze sonda gastrica.Vreau sa discut cu persoane care cunosc astfel de cazuri, sau care au trecut prin aceasta incercare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11622998712 (acum 2 ani)

Buna ziua !Si eu am aceeasi problema cu tatal meu !Stiu ca au trecut 6 ani ,dar aa vrea sa mi spuneti daca l ati putut opera ...si la ce doctor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11574956168 (acum 4 ani)

Care mai e situatia tatalui dv.?,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: