Necesitatea biopsiei intratamentul cu citostatice raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de membru230348 cu 9 ani in urma

In urma unor analize facute dupa o operatie de indepartare a bilei,dr.oncolog i-a spus tatalui meu ca exista niste pete pe ficat de natura canceroasa si este necesar sa inceapa un tratament cu citostatice.Va rog mult sa ma ajutai in privinta asta:nu era necesara efectuarea unei biopsii pentru a stabili natura tumorii?Se poate prescrie imediat un tratament cu citostatice?Inca odata va rog sa ma lamuriti,pentru ca nu stiu cine m-ar putea ajuta.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

V-as sugera sa vorbiti cu medicul oncolog. El este in masura sa va lamureasca. Din ce povesti, reiese ca medicul in timpul operatie a prelevat ( a facut biopsie) material, care a fost trimis la laborator iar rezultatul arata ca este vorba de o tumora hepatica. Si, da, tartamentul oncologic se poate incepe imediat dupa aflarea rezultatului.
Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

membru230348 (acum 9 ani)

Revin cu o precizare:nu este vorba despre ficat,ci despre pancreas.Si nu,in timpul operatiei medicul nu a prelevat tesut pentru ca pe fisa a scris ca nu s-a putut face acest lucru datorita dimensiunii reduse a acelor,nu stiu cum sa le denumesc,exrescente.Va multumesc pentru raspunsul prompt,dar as dori sa imi raspundeti si la acest mesaj.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 9 ani)

Bineinteles ca este o MARE idiotenie sa prescri citostatice numai ca ai vazut niste „pete“ si fara sa faci biopsie.
Insa chiar si cu biopsie pozitiva, citostaticele nu fac decat rau si absolut nimic bun caci omoara omul cu sau fara cancer si niciodata „tumoarea“.

In plus tumoarea are un sens biologic si este controlata si demolata de corp, cauza fiind sufleteasca. In cam 60% din cazuri tumoarea ar disparea de la sine daca nu ar fi descoperita si facuta frica pacientului cu “cancer” care este pt. el echivalent cu moartea si care produce un nou cancer. Diagnosticul de cancer produce in 60% de cazuri “cancer” la plaman, caci frica de moarte
face plamanii sa isi mareasca alveolele ca sa aiba mai mult oxigen. De indata ce a fost depasita frica corpul elimina tumorile singur. Asta este ceea ce medicii numesc “metastaza pulmonara” si care este echivalenta de fapt cu un TBC.
Daca ai cancer si medicii vad ceva la plamani = metastaze, daca nu ai cancer si medicii vad ceva identic la plaman = TBC.
Ambele sunt identice si produse de frica de moarte.

Informeaza-te aici si nu te lasa pe mana la medici care familiei lor nu ar prescrie niciodata citostatice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Tratemntul citostatic si radioterapia nu se pot efecta in lipsa unui rezultat anatomopatologic.
Exista situatii cu totul speciale in acre se prescriu totusi, dar legea si ghidurile interzic acest lucru.
Sunt destul de toxice si foarte scumpe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru230348 (acum 9 ani)

Acelasi lucru l-am crezut si eu,dar aveam nevoie de o parere avizata.Va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru230348 (acum 9 ani)

Sunt de aceeasi parere,trebuie sa cer totusi si parerea unui alt specialist.Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: