Metastaza raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de wannna cu 12 ani in urma

O ruda de a mea a fost diagnosticata cu metastaza la ficat si pancreas. Va fi operata zilele acestea. Dar as vrea sa stiu cat de grav este acest lucru. Metastaza inseamna ca boala va recidiva si cancerul se va face la loc? Sau o data cu inlaturarea tumorii totul va fi bine? Sunt sanse ca persoana sa traiasca sanatos multi ani de acum inainte? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

De pe Sfatul medicului (acum 12 ani)

Metastaza canceroasa

Focar de celule canceroase provenind de la un cancer initial, zis primitiv si dezvoltat pe alt organ.
Metastazele canceroase reprezinta ultima etapa a evolutiei spontane a celor mai multe cancere. Prima etapa este extinderea locala a cancerului initial. A doua etapa este propagarea sa la ganglionii limfatici vecini prin intermediul canalelor limfatice situate in tesuturi.
Etapa metastatica, prin intermediul circulatiei sangvine, poate duce la o diseminare a cancerului la mare distanta si in mai multe organe.
Organele la care se ajunge sunt de cele mai multe ori plamanii, ficatul, oasele si creierul. Se vorbeste atunci de un cancer secundar al acestor organe. Sediul metastazelor depinde in anumite cazuri de pozitia anatomica a acestor organe, cancerele de intestin metastazeaza usor in ficat, deoarece sangele trece din intestin in vena porta care se termina in ficat. In alte cazuri, locul de sosire tine de timpul cancerului: sarcoamele (tumori maligne ale tesutului conjunctiv) metastazeaza mai ales in plamani, din motive inca prost cunoscute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

metastazele reprezinta diseminari secundare de la nivelul tumorii principale. diagnosticul corect si conduita terapeutica se stabileste de catre medicul oncolog, functie de stadializarea tumorala (tratament chirurgical, radioterapie, chimioterapie)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

lola (acum 11 ani)

soacra mea are cancer la ficat gradu 4 doctori ne a ziz ca nu mai e nimic de facut acum o tinem cu morfina ce parere aveti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aishaa (acum 11 ani)

pentru aishaa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela96 (acum 8 ani)

Buna!!! Si mamaia mea a fost operata de fiere si are cancer in ultima faza la ficat. Si au început durerile si încă nu a început tratamentul cu morfina. K e operanta de 3saptamani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 8 luni)

Tatăl meu a fost diagnosticat cu cancer cap de pancreas cu metastaze la ficat. Exista un tratament naturist care sa-l ajute sa amelioreze aceasta boala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11698868997 (acum 5 luni)

Sirop de păpădie și tinctura de brusture. Caută mai multe informații pe YouTube . Sănătate multă!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: