Glanda tiroida

Cancer
Intrebare postata de membru212491 cu 11 ani in urma

Buna ziua am 19 ani povestea mea incepe cu cateva luni in urma.Simnt la gat o umflatura obosesc foarte repede ma sufoc nu pot sa inghit foarte bine nu suport helanca pe gat iau niste vitamine sa ma ingras dar din contra am mai slabit un kg am ajuns la 36 kg ce sa ma mai fac sunt speriata.Am fost la un medic de glanda tiroida la cererea medicului de familie m-a consultat si au constata ca am plobleme cu inima si o banuiala de glanda de slabire acum veicni mi-au spus sa am operez dar imi este teama daca sunt cu inima exista riscu sa nu reuseasca operatia?sunt prea tanara si la varsta mea s-au adunat toate adevarul este ca ma consum mult.Va rog sfatuitima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Adrienne (acum 11 ani)

In primul rand, cel care-ti poate spune ca ai probleme cardiace, sau nu,este medicul cardiolog,in urma unui EKG si ecocardiografie. In al doilea rand,nimeni nu opereaza de glanda tiroida decat in urma unui diagnostic precis, stabilit prin analize de sange,ecografie,etc. Medicul de familie nu a recomandat macar setul obisnuit de analize? Ce treaba au vecinii cu aceste probleme? Nu ai parinti care sa mearga cu tine ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru212491 (acum 11 ani)

Da trebuie sa mai fac iarasi un set de analize eu nam cerut decat parerea la cei care au glanda nu cred ca e ceva rau si parinti nu am sunt decedati asa ca decat am pus o intrebare nam facut nimic rau da mai bine nu mai intrebam multumesc pentru incurajare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fusun (acum 11 ani)

Mergi urgent la medicul ENDOCRINOLOG pentru analize.S-ar putea sa nu fie de operat.Sunt mai multe feluri de boli ale tiroidei, starile pe care le ai, nu pot fi decat de la glanda dar aceasta, netratata, afecteaza mai multe organe..inclusv inima.Nu trebuie sa va consumati sau sa intrati in panica pentru ca va faceti si mai rau.Rabdare si capul sus la Domnul Isus, EL nu ne da decat cat putem sa ducem.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Nici nu am spus ca ar fi ceva rau sa pui o intrebare. Daca ai fi spus care este situatia ta,iti dai seama ca n-as fi pus astfel problema. Daca este nevoie,imi cer scuze,n-am vrut decat sa constientizezi faptul ca ac***a asemenea probleme ,este de competenta unor specialisti[ nu a vecinilor] si ca ar trebui sa se implice parintii...........dar,in lipsa lor........regret !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru212491 (acum 11 ani)

Asta este am sa ma descurc singura acum ce sa fac daca se mai poate face ceva bine daca nu cu mine in plus sau in minus tot rautate ramane pe pamant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru212491 (acum 11 ani)

dar in afara de tsh colesterol glicemie ce analize mai trebuie sa fac stiti cumva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fusun (acum 11 ani)

Asta va spune medicul specialist ENDOCRINOLOG !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 11 ani)

buna eu sunt operat de 2 ori prima data in 2000 si anul asta in ianuarie pe 14 si ati spun ca a adoua oara au fost complicatii mult mai mari decat prima oara, si operatia a iesit cu succes, problema e alta ma grava , nu ca asi vrea sa te sperii, dar: in urma investigatiilor se pare ca mi-au gasit si un cancer din cauza ca nu am mers sa ami fc controlul la timp mergi cat poti de repede si mai ales daca poti veni in bucuresti la spitalul parhon sunt medici buni, eu in primele luni dupa operatie am luat si in greutate,si sunt foarte bn acum. daca vrei sa ati dau mai multe informatii ma gasesti la adresa de e-maill [email protected] sau id ul sandel_alex03 ati doresc scucces si insanatosire grabnica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 11 ani)

acuma 3 ani de zile am depistat ca am glanda tiroida de ingrasare ....de cand am depistat k am glanda am inceput sa iau tratament si sa merg la un doctor specialist...a-si vrea sa ma operez de glanda , dar ma tem sa nu imi apara inapoi...tratamentul care il iau parca simt k nu isi face efectul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: