Este vorba despre cancer? raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de CristinaDM cu 9 ani in urma

Buna seara,
Am nevoie de un raspuns din partea cuiva avizat sau care a trecut prin asta ori a auzit de asemenea situatii. Il suspectez pe prietenul meu ca ar avea cancer de colon, doar ca el nu vrea sa auda desi il ingrijoreaza gandul. Are 25 de ani si desi am citit ca acest cancer se dezvolta in gerneral la o varsta mai inaintata, el prezinta multe simptome: Scadere in greutate(el a fost mereu mai subtirel dar in ultimul an nu mai stau hainele pe el ca inainte) si cel mai grav, scaune cu sange( in ultimele doua luni de fiecare data, cel putin asa a fost la inceput pt ca acum nu mai vrea sa imi spuna pentru a nu ma ingrijoara). Eu i-am zis sa mergem la analize insa spune ca nu stie unde, nu nimic.
Ma poate indruma cineva unde sa mergem? Ce analize sa cer? El nu este asigurat, nu are cardul acela de sanatate, nu nimic. O sa i se faca in curand contract de mumca si din cate stiu eu esti asigurat in acest fel, sau cum se procedeaza? Nu stiu cum sa il mai conving si daca as sti pasii care trebuie urmati sunt sigura ca ar merge cu mine sa vada ce are.
Va rog sa ma ajutati sa il ajut!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara

Ac***a in vedere cele relatate, ar fi bine sa va prezentati la o camera de garda boli interne sau agstroenterologie pentru investigatii si analize. Se pot face analize in urgenta pentru stabilirea diagnosticului. Ac***a in vedere varsta si simptomele, pare sa fie vorba despre o boala inflamatorie intestinala, denumita rectocolita ulcero-hemoragica, si nu de cancer. Este bine sa va prezenatti la medic pentru diagnostic si tratament. Nu se vindeca dar este tratabila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

CristinaDM (acum 9 ani)

Va multumesc din suflet pentru raspuns!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

babadragos (acum 8 ani)

buna ziua am avut linfonul holdkim am facut kimoterapie marthera 500 de mg am scapat de el am facut analize au esit bune pana acum am terminat tratamentu de doi ani nu mi sa dat nici un tratament acasa da ma dor mainile si picioarele acum am o mica problema sant putin constipat nustiu ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Faceti un consult la medicul oncolog/hematolog care va are in evidenta. Va recomand o dieta care sa contina fibre, legume, fructe, seminte, cereale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

babadragos (acum 8 ani)

buna ziua am avut linfonul holdkim am facut kimoterapie marthera 500 de mg am scapat de el am facut analize au esit bune pana acum am terminat tratamentu de doi ani nu mi sa dat nici un tratament acasa da ma dor mainile si picioarele acum am o mica problema sant putin constipat nustiu ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

babadragos (acum 8 ani)

pote sa mai revina linfomu hodkin dacaam facut kimotrapie am pofta de mancare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

babadragos (acum 8 ani)

buna ziua am avut linfonul holdkim am facut kimoterapie marthera 500 de mg am scapat de el am facut analize au esit bune pana acum am terminat tratamentu de doi ani nu mi sa dat nici un tratament acasa da ma dor mainile si picioarele acum am o mica problema sant putin constipat nustiu ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: