Dureri abdominale raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de ramtibel cu 13 ani in urma

Buna ziua, de aproape 5 luni am dureri abdominale, mai persistente si mai zute in partea de jos a abdomenului, atat in partea stanga cat si in partea dreapta. Am fost la control medical, din pucnt de vedere ginecologic nu am nimic, nici cu vezica urinara nu am probleme. Alaturi de durerile abdominale mai am senzatia de campe, arsuri, balonare severa, senzatia de scaun neterminat sau senzatia de a merge la baie si acum inghit alimentele fara durere dar apoi am senzatia ca se opresc in esofag, plus simt o presiune in fata, sub stern. Mi-am facut numeroase investigatii, doctorul a spus ceva de colon iritabil dar fara prea multa convingere. Am luat tratament, cu espumisan si spasmomen, dar fara o ameliorare vizibila. Intrebarea mea este daca nu cumva sufar de ceva mai grav si nu de colon iritabil. Mentionez ca nu am alte simptome, nu am diaree sau constitatie, nici sange in scaun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Iuli (acum 13 ani)

Este probabil un sindrom de colon iritabil. Ati fost la gastroenterolog sa inteleg. Va sfatuiesc sa apelati la un psiholog, ac***a in vedere ca acest sindrom are in general o baza psihologica (stress, nervozitate, anxietate etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramtibel (acum 13 ani)

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns, in schimb pe mine ce ma nemultumeste este acest probabil, am inteles ca acest sindrom este dificil de diagnosticat cu acuratete dar nici nu imi pot desfasura activitatile cotidiene in acest fel. Iar aceasta senzatie de presiune, de imposibilitatea de a procesa alimentele este tot legata de sindromul colonului iritabil? Si o lutima intrebare, ColonHelp ajuta in cazul meu? Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, senzatia aceea poate fi tot legata de colonul iritabil si da, ColonHelp va ajuta (numai sa respectati doza aceea).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dacă aţi efectuat toate investigaţiile necesare (tranzit baritat, endoscopie digestivă superioară, colonoscopie, irigografie, examen coproparazitologic, ecografie abdominală) şi acestea nu au indicat nici o afecţiune, diagnosticul de sindrom de colon iritabil este cel mai probabil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

ramtibel (acum 13 ani)

din cele mentionate nu am efectuat decat examen coproparazitologic si ecografie abdominala, sunt necesare endoscopia, colonoscopia, irigografia si tranzitul baritat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Caty (acum 13 ani)

Cred ca ar fi bine sa faci un examen la Tomograf (abdominal) si la psihiatru; se poate sa fi facut si o depresie din cauza stresului.sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru a pune diagnosticul de sindrom de colon iritabil trebuie întâi exclusă orice afecţiune la nivel gastro-intestinal şi pentru acest lucru trebuie efectuate aceste analize (fiecare în parte reprezintă o investigaţie de excludere a unor afecţiuni).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

SI EU SUFAR DE COLON IRITABIL. NU AM PROBLEME CU SCAUNUL IES REGULAR, DAR AM MOMENTE CAND AM CRIZE DE DURERI ABDOMINALE DE MA TAVALESC.DE O LUNA IAU COLON HELP SI MA SIMT MULT MAI BINE.TE SFATUIESC SA-L INCERCI, DAR SA RESPECTI DOZELE PRESCRISE.MULTA SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramtibel (acum 13 ani)

spune-mi te rog daca pentru diagnosticul de colon iritabil ai efectuat toate investigatiile mentionate mai sus. pe mine ce ma supara cel mai mult sunt tot durerile, iti multumesc pentru raspuns, personal nu stiam ca, colonul poate durea atat de mult, la tine durerile cum se manifesta, inca o data multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

aceleasi simptome le-am avut si eu
m-am tratat de colon iritabil si am descoperit ca am de fapt altceva
am facut colonoscopie si endoscopie si s-a constat ca am infectie cu heliobacter pylori
balonarile excesive care nu treceau nici cu espumisan , de fapt cu nici un medicament aveau aceasta cauza
e bine sa faci toate investigatiile si pt linistea ta , chiar si analize
sint muti dr care administreaza tratamente gresite dupa ureche
eu am patit-o
citeste si pe net pt edificare multiplele cauze ale balonarilor
Iti doresc sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramtibel (acum 13 ani)

va multumesc tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gia (acum 13 ani)

Iuli ,tu cea care le stie pe toate..Nu ai alte treburi decat sa le raspunzi altora?Du-te si fa-te medic, daca te consideri asa inteligenta..esti de-a dreptul exagerata..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 13 ani)

tu luli de mierda, ce are aceasta persoana nu este colon iritabil, este ansietate si stres... Iti spun sa te lasi de sfatuit aiurea, te tot urmaresc ce spui la lume, aiureli...
Iar tu ramtibel, este adevarat ca nu este colonul iritat... este din cauza strsului si ansietati, eu la fel am fost, inca mai simt senzatia asta dupa o zi de furie sau ansietate... trebuie sa sti sa te controlezi, cauta metode de relaxare si de purificarea organismului si te vei simti mai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 13 ani)

ai grija. Nu ansietate ci anxietate.!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARY (acum 13 ani)

PENTRU CEI CARE NU STIU, COLONUL POATE FI AFECTAT DIN FOARTE MULTE MOTIVE. ALIMENTATIA p***a SI NEREGULARA, STRESUL, CAFEAUA, TIGARILE ETC........DRAGA RAMTIBEL, NICI EU NU IES CU SANGE, DIN PUNCT DE VEDERE GINECOLOGIC SUNT OK. SI DA SI MIE MI S-A PUS DIAGNOSTICUL DE COLON IRITABIL SI NU IN ROMANIA.SI CUM SPUNEAM DE CAND IAU COLON HELP CHIAR MA SIMT MAI BINE!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

exact asa cum spuneai si tu am dureri atat in partea stanga cat si in partea dreapta a abdomenului, problema e ca am momente cand am dureri groaznice de nu pot sa stau in fund pentru ca simt durerea pana in anus.si eu am gaze, senzatia ca nu am eliminat tot scaunul,dar asa cum spuneam de cand iau colon help ma simt mult mai bine!!!!si diagnosticul de colon iritabil nu mi-a fost pus in tara asa cum mentionam si mai sus si factorii care influnteaza foarte mult i-am scris in mesajul de mai sus. multa sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOAN GRAT (acum 11 ani)

S-ar putea sa aveti diverticulita si in acest caz sa consultati un specialist in gastrologie. Puteti face si o colonoscopie. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: