Despre markeri raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de aurora47 cu 13 ani in urma

Markerul CEA poate da niste indicii corecte despre un eventual cancer pulmonar?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

cu parere de rau, CEA (carcino embrionic antigen) nu este un marker de detectare, ci unul de urmarire.
dupa cum este denumit, acest CEA este produs in mod normal de corpul uman doar pana la nastere si apoi nu ar mai trebui sa apara in sange. s-a constatat ca totusi acesta apare si poate avea valori crescute din mai multe cauze, nu neaparat cancerul (cum ar fi la fumatorii inraiti, in ciroza., etc), de aceea nu poate fi folosit pentru detectie.
de asemenea, CEA nu este specific pentru cancerul pulmonar, ci poate aparea in mai multe tipuri de cancere (cum ar fi cancerele: colonic, gastric, pancreatic, pulmonar, etc)
totusi, CEA este foarte folositor, dar nu pentru detectie ci pentru urmarirea pacientilor cu cancer dupa anumite interventii in special chirurgicale acesta trebuind sa scada. daca dupa astfel de interventii, nu scade, ba dimpotriva creste, aceasta semnifica evolutia/recidiva cancerului.
fiind vorba despre o astfel de boala periculoasa, trebuie sa va adresati neaparat unui medic oncolog, care va poate recolta mai multi markeri si va poate ghida spre un tratament corect.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

aurora47 (acum 13 ani)

am fost depistata cu carcinom mamar drept cu prinderea ganglionara axilara dreapta ,dar tomografia computerizata cu substanta de contrast a mai aratat si 3 noduli subleurali in plamanul dr. intre 0,5 -1 cm.,asezati in lobul inf. si mijlociu.Eu am avut in adolescenta pe atunci se numeau congesti pulmonare 2 si to in acelasi an si un infiltrat pulmonar ,pt. care stiu ca am luat si hidrazida si am stat un an acasa.Dupa depistarea metaplziei ;punctii a tum.mamare cat si a ganglionilor ,mamografie,analize de laborator si markerul CA 15,3care a iesit 160 ,cat si CEA care aiesit in limite normale ,chiar la /jumatate intre inf. si sup.,Am facut 5 sedinte de chimioterapie,apoi datorita retrageri tumori ,chirurgul a decis sa ma opereze.Mi s-a facut MADDEN si dupa 4 luni am facut o nouaCT ,in care nu se mai vedea nici o ramasita de celula neolazica iar acei noduli de care spuneam mai sus nu suferisera nici o mmodificare ,asa a fost pana la 1an,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora47 (acum 13 ani)

Amuitat sa sun ca oncologul dupa ce avazut 1 CT ,dupa operatie ,mi-a zis ca nemodificandu-se dupa chimio.sat noduli vechi de la boli vechi deaceea c-am mai facut nimic Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
intradevar dupa toate informatiile scrise mai sus, aceste leziuni prezente in plaman par a fi sechele ale unor boli pulmonare mai vechi, pentru care nu ar trebui sa va stresati daca medicul curant al dumneavoastra v-a zis ca nu sunt leziuni active. ac***a in vedere ca vi s-a administrat hidrazida in trecut pentru acele ''''congestii pulmonare'''', ati stat acasa 1 an, se pune intrebarea daca nu ati avut cumva tuberculoza?
daca tot aveti indoieli, ati putea lua o trimitere de la medicul de familie catre o sectie de pneumologie, unde vi se vor face mai multe analize.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora47 (acum 13 ani)

Doctorul meu curant a plecat in AMERICA,voi cauta altul.Daca ar fi suspectati de neo secundar ,dece n-au raspuns la chimioterapie ,ci numai neoplasmul de san si ggl.axilari prinsi? si incep sa se mareasca dupa raceala puternica avuta ,si dupa 1an.Desigur ma scuzati metastazele pot aparea si dupa1.2.2,,,ani.Multumesc ma voi adresa neaparat unui ftiziolog.MULTUMESC INCA ODATA....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora47 (acum 13 ani)

Am fost la pneumolog m-a consultat si mi-a cerut tote tomografiile ,sa le vizioneze si m-a chema peste 2 zile.Ce analize se mai fac pt.a pune un dg. corect .Si daca nodulul care a ajuns la 1,45cm este secundar se poate face iar chimioterapie desi in prima faza inaintea operatiei si chimioterapiei preoperatori chimioterapia n-a avut efect?,se poate face radioterapie? ,ca interventie chirurgicala nu cred ,mai ales ca am inteles ca sant subpleurali Cu stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora47 (acum 13 ani)

Mi d-a indicat bronhoscopie ,cu lavaj cu ser fiziologic mi se pare i analiza prea invaziva.Ce incidente se pot produce? Daca nu o fac ce ma sfatuiti? sa merg la oncolog ,e o mare dilema in capul meu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

probleme pot exista la orice manevra medicala, totusi bronhoscopiile se fac zilnic, si nimeni nu vrea sa faca mai mult rau decat este deja prin boala respectiva, asa ca se iau toate masurile de precautie. eu va recomand sa urmati indicatiile doctorului, decat sa alegeti dumneavoastra cea mai buna cale, dansul are mai multa experienta, si daca aveti indicatia de bronhoscopie urmati-o. investigatia nu este chiar atat de invaziva(nu este o interventie chirurgicala), este oarecum neplacuta ca senzatie, dar veti primi anestezic local. manevra in sine presupune introducerea unui tubulet subtire, cu o camera de luat vederi la capat, o luminita, si posibilitatea sa preleveze o bucatica de tesut pentru biopsie, sau sa faca lavaj bronho-alveolar cum ati precizat mai sus.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurora47 (acum 13 ani)

Multumesc voi lua un xanax si sper ca va fi bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Drob Anamaria (acum 7 ani)

Buna seara!
Bunica mea are 72 de ani si au fost depistati niste noduli mici pe plamani si as dori sa stiu ce analize de sange se pot face pentru a depista daca este vorba de cancer sau nu.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: