Cancer col uterin

Cancer Cancer de trompa uterina
Intrebare postata de pitibluestar cu 8 ani in urma

Buna ziua,Mihaela Niculescu ma numesc si am 45 de ani.Am o luna si o saptamana de la operatia de histerectomie cu anexectomie bilaterala.S-au extras si ganglioni,au fost fara metastaze.Tumoarea era de 2,7 cm cu 1 cm invazie.Rezultatul histopatologic suna asa:Carcinom scuamos cheratinzant,slab diferentiat,cu rspandire orizontala 2,7 cm sii in profunzime 1 cm.Corp uterin cu endometru cu glande in faza secretorie inciipienta si cu adenomioza.Ovare cu corpi albicans,chist folicular si chist lutenic;trompe uterine fara modificari morfologice.Limfoganglionii pelvini stanngi(15 limfoganglioni examinati) si drepti(13 limfoganglioni examinati)de aspect reactiv,fara matastaze.
10:36 amPe 3 noiembrie am programare la CT.Am fost luata in evidenta de medicul oncolog.Intrebarea mea este:mai trebuie sa fac radioterpie sau nu si mai sunt sanse de recidiva sau e ok?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Adrienne (acum 8 ani)

Trebuie sa mergi cu rezultatul histopatologic la medicul de la radioterapie si el hotaraste [ in functie de stadiu ] daca trebuie, sau nu, sa faci tratamentul. Nu intarzia pentru ca , daca este indicat, trebuie deja inceput tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pitibluestar (acum 8 ani)

Multumesc pentru raspuns.Medicul oncolog care m-a luat in evidenta a spus ca trebuie sa fac CT-ul si oricare ar fi rezultatul,fie bun fie rau tot trebuie facut radio.Nu inteleg de ce trebuie sa ma radiez,in cazul in care tomograful ar iesi bine....este doar o nelamurire de-a mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 8 ani)

Parerea cuiva care luna viitoare implineste 10 ani de la aceasta interventie . Am avut T1 A2 N0 Mx . Leziune mai mica de 4 mm si profunzimea de 3 mm . Nu a trebuit sa fac radioterapie....Dupa dimensiunile leziunii tale [ de ordinul centimetrilor ] , apreciez ca ar fi T1 B 1-2 si in acest stadiu este indicata radioterapia . Ai incredere in medici, daca vrei sa fie totul bine.....este hotararea ta . Radioterapia se face in ideea daca au mai scapat ceva celule canceroase , ceea ce la CT nu are cum sa se vada . Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pitibluestar (acum 8 ani)

Multumesc mult pentru raspuns,i-ti doresc de asemenea multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TRATAMENT12 (acum 8 ani)

Pot sa va aduc din Finlanda tinctura de cannabis medicinal ,scrieti-mi daca doriti sa discutam pe adresa ***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MaryGeo (acum 8 ani)

In perioada de radioterapie, cat si inainte sau dupa, poti lua Avemar. Avemar este un aliment dietetic care administrat regulat ajuta la diminuarea efectelor secundare ale radioterapiei si la o recuperare mai rapida.
Vezi mai multe pe www.avemar.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11571295494 (acum 4 ani)

Buna ziua de curand Am facut si eu aceeasi operatie ca si tine,diagnostic T1B1,N0.MX daca ai placere poti sa imi dai detalii cum ai trecut peste, cum esti acum si la ce sa ma astept si eu?.iti multumesc si iti doresc sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11571295494 (acum 4 ani)

Buna ziua,si Eu Am fost operata ptr tumoare col uterin T1B1N0,carcinoma cellule squamose slab diferentiate G2,Am deja un an de la operatie,nu Am facut radio, chemio,doar controale in oncologie,in radiologie, analize de sange,CT,mammografie,la fiecare 3luni,dupa la 6 luni le repeti si dupa primi 3 ani se fac annual.Trebuie sa stam intodeauna atente si tot timpul sa mergem la controale se rutina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: