Cancer col uterin

Cancer
Intrebare postata de boomy cu 13 ani in urma

Oameni buni...ma adresez ca fiu al unei mame care trece printr-o boala grava, sau cel putin eu sunt foarte speriat. Mama mea de 42 ani s-a operat la Euroclinic in Bucuresti printr-o interventie chirurgicala clasica de histerectomie totala de catre dr Bratila dupa care i-a fost pus urmatorul diagnostic histo-patologic:
Carcinom scuamos invaziv al colului uterin, G3, ulcerat, cu arii de necroza interesand stroma colului si canalului cervical.
Uter cu leiomiofibromatoza difuza cu arii de adenomioza interna. Endometru cu glande in faza secretorie, corion lax, rare glande.
Epiteliu pavimentos stratificat continuu de tip vaginal fara interesare tumorala.
Ganglioni pelvici drepti - 3 limfoganglioni cu metastaze de carcino scuamos invaziv si 8 limfoganglioni cu aspect reactiv.
Ganglioni pelvici stangi - 2 limfoganglioni cu meta de carcinom scuamos si 7 limfoganglioni cu apsect reactiv.
Cod tumora: 8070/3.

La o luna dupa operatie i s-a spus ca trebuie sa faca 25 de sedinte de radioterapie si sa i se faca 5 citostatice. Dupa terminarea acestui tratament i s-a spus ca in functie de cum raspunde tratamentul i se vor mai administra alte citostatice 1 la 21 de zile timp de 6 luni, asta depinzand de cum va raspunde dupa primele 5 cito si cele 25 radio.
Problema mea este ca sunt foarte disperat si nu stiu ce sa mai fac. Medicii nu vor sa spuna prea multe detalii. Cu o zi inainte sa inceapa acest tratament i-a murit fratele mamei, adica unchiul meu cum ar veni, ceva care ne-a daramat pur si simplu. NU stim cum mai rezistam.
Va rog sa imi spuneti din tot sufletul ce sanse de supravietuire sunt, ce stadiu are cancerul, daca ii va cadea parul de la aceste citostatice, ce vrea sa insemne de fapt acest diagnostic ca nu prea imi dau seama?
Acum a trecut o saptamana de cand a inceput radioterapia, de cand a murit fratele ei(unchiul meu). Va rog sa imi raspundeti repede, repede multe mult de tot!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ochi negri (acum 13 ani)

Imi pare rau ca fiind atat de tanar te confrunti cu astfel de probleme.Diagnosticul nu e grozav dar nu dispera,au fost multe cazuri care au reusit sa depaseasca toate aceste etape ale unui tratament ce-i drept,destul de agresiv.S-ar putea sa-i cada parul dar creste la loc,poate ii va fi rau dar ii va trece.Cel mai important e sa aveti cu totii o stare de spirit cat mai buna,sa nu cadeti in disperari,sa respectati tratamentele,sa aveti incredere in medicii care ii sant in jur si nu in ultimul rand in Dumnezeu.Fostei mele soacre dupa o operatie cu un diagnostic asemanator,medicii nu i-au dat prea multe sanse.DE ATUNCI AU TRECUT 8 ANI SI E VIE,PRINTRE NOI.Multa sanatate si multa putere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 13 ani)

Mama ta este pe mainile unui renumit medic. Nu disperati, o sa faca si raze si chimio si o sa vedeti ca va fi bine. Si ce daca o sa-i cada parul - o sa creasca din nou. Eu sunt operata la Cluj (stadiul 0) dar am avut in salon paciente (cu care tin legatura) in stadiul II si III. Au facut raze,chimio, sunt bine, fac controale si analize periodic.
Trebuie sa fie optimista, sa nu se gandeasca nici-o clipa ca este bolnava. Mie mi-a fost f. greu cand am aflat ca trebuie sa ma operez pt. ca nu stiam in ce spital sa ma operez (sunt din Gl.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina mosanu (acum 9 ani)

De la radioterapie nu-cade parul multa sănătate mamei talle

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

boomy (acum 9 ani)

Salutare,

Va mentionez ca mama este bine si sanatoasa. Bine, e evident ca a fost marcata de acest eveniment. Dar suntem multumiti si fericiti ca totul este bine dupa tot ce a trecut. Parul i-a crescut la loc, se simte bine si totul merge in directie cea buna. Multumesc pentru toti cei care mi-ati scris aici si regret ca revin asa tarziu cu un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Bună.in ce stadiu era mama ta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilea Maria (acum un an)

Ce mai face mama ta?
Si eu sunt in aceeasi situatie cu mama!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorica (acum 8 ani)

Ma bucur nespus pentru mama ta! Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: